ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  9247 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
5 اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی

5 اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی

5 اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

پنجم اسفند ماه، روز بزرگداشت حکیم بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی است. این حکیم از دوران جوانی در علوم ریاضی، نجوم و حکمت سرآمد زمانه خود بود تا این‌که از تأثیرگذارترین دانشمندان ایرانی شد. سرزمین طوس ناحیه‌‌ای از خراسان بزرگ است که خاستگاه دانشورانی بزرگ و تاریخ‌ساز بوده است.

پرتره خواجه نصیر الدین طوسی
خواجه نصیر الدین طوسی

عظمت و افتخار هر ملت، با آثار علمی و ادبی و هنری و با علاقه‌ای که به حفظ شئون ملی خود دارد، شناخته می‌شود. ملت ایران، تا کنون نوابغ بسیاری در خود پرورش داده که در علم و ادب شهرت جهانی پیدا کرده اند. یکی از هوشمندان کم‌نظیر و کارآمد تاریخ دانش، سیاست و فرهنگ ایران، خواجه نصیرالدین طوسی است. زمانی که او در آن متولد شد و رشد کرد، از دوره‌های بسیار سخت تاریخ کشور ما است.

یکی از بلاهای هولناک آن زمان، حمله مغولان به ایران است که لطمه جبران‌ناپذیری به آبادی و فرهنگ ایران وارد ساخت، ولی نبوغ فکریِ رادمرد بزرگ تاریخ، خواجه نصیرالدین طوسی که به عقیده همه تاریخ‌نگارانِ آن زمان، بر عقل هلاکو، حاکم مغول، چیره شده بود. این دانشمند تا می‌توانست، از قدرت و نفوذ خود به نفع کشور استفاده کرد و به جهان علم و ادب و ترویج مذهب شیعه، خدمات شایان توجهی ارائه داد.

نظر خود را درباره «5 اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 5 اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید