کد مطلب:  37576 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن

زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن

مصطفی احمدی روشن یکی از شهدای هسته ای ایرانی است که در سال 90 در یک حادثه تروریستی به شهادت رسید. آسمونی در این...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مصطفی احمدی روشن یکی از شهدای هسته ای ایرانی است که در سال 90 در یک حادثه تروریستی به شهادت رسید. آسمونی در این بخش زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن را شرح می دهد.زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن

مصطفی احمدی روشن (17 شهریور 1358 در همدان - 21 دی 1390 تهران) معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز بود که پس از خروج از منزل در ساعت 8:30 صبح توسط یک موتورسیکلت سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران (میدان کتابی) ترور شد. او دانش‌آموخته مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی در سال 1381 از دانشگاه صنعتی شریف بود. رضا قشقایی فرد دیگری که همراه وی بود نیز در بیمارستان رسالت بر اثر شدت جراحت درگذشت.

دست داشتن اسرائیل در ترور مصطفی احمدی روشن

صفرعلی براتلو دبیر شورای تأمین استان تهران ترور را منسوب به صهیونیست‌ها دانست. خبرگزاری فارس هم در تحلیل شباهت این ترور با ترورهای سابق و همچنین اظهارات و دیدارهای مقامات نظامی اسرائیل و انگلیس یک روز قبل از ترور را مد نظر قرار داده‌است. به ادعای خبرگزاری فارس ترور احمدی روشن نتیجه همکاری سازمان موساد اسرائیل و سازمان مجاهدین خلق ایران بوده‌است. اشپیگل این مطلب را بیان کرده و منبع ابن مطلب خبرگزاری فارس را تیکون اولام دانسته است که همواره اطلاعات دست اولی از فعالیت‌های موساد داشته‌است.

فیگارو نیز گزارش داده بود که اسرائیل بوسیله برخی اپوزیسیون ایرانی در کردستان عراق به جمع‌آوری اطلاعات از دانشمندان هسته‌ای ایران پرداخته‌است.

سایت ایران هسته‌ای نیز در تحلیلی این ترور را به سازمان موساد با همکاری بقایای پژاک و سازمان مجاهدین خلق منتسب کرد که توسط تامیر پاردو رئیس موساد از ایستگاه‌های این سازمان در مالزی، استانبول و باکو انجام شده‌است.

به دنبال این ترور سخنگوی ارتش اسرائیل در اینباره گفت «ما برای این قتل اشکی نمی‌ریزیم». به نوشته اورشلیم پست، فرمانده ارتش اسرائیل، روز قبل از این حمله گفته بود، سال 2012 سالی بحرانی برای ایران خواهد بود و اتفاقاتی غیرطبیعی برای این کشور رخ خواهد داد.

شبکه ان‌بی‌سی یک ماه پس از این حادثه در مقاله‌ای که منقش به تصویر خودروی حادثه سؤ قصد به احمدی روشن بود از ترور 5 دانشمند هسته‌ای از سال 2007 نام برد و به نقل از یک مقام رسمی آمریکایی، بدون فاش کردن هویت او، نوشت که حملات علیه دست اندرکاران برنامه اتمی ایران توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق و با حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی سرویس اطلاعاتی اسرائیل انجام شده‌است. مقام آمریکایی مذکور به ان‌بی‌سی گفته است که دولت آمریکا از عملیات ترور مطلع است، اما نقشی در آن ندارد.

رونن برگمن نویسنده اسرائیلی در کتاب "برخیز و بی‌درنگ او را بکش" ترور احمدی روشن توسط موساد را تایید می‌کند. به گفته وی این ترورها به قصد ایجاد رعب و وحشت در میان دانشمندان هسته‌ای ایران انجام شده بودند. به علاوه برگمن بیان می‌دارد که تصویر احمدی روشن چند ماه قبل از ترور در تلویزیون ایران در ضمن بازدید هسته‌ای احمدی نژاد نشان داده‌شده بود.

دستگیری عوامل ترور مصطفی احمدی روشن

وزارت اطلاعات طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که نیروهایش طی یک سلسله عملیات سنگین و همه‌جانبه توانستند عوامل اصلی ترور مصطفی احمدی روشن و قشقایی را در مکان‌های مختلف شناسایی و طی عملیاتی به سرعت آن‌ها را دستگیر کنند.

زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن
زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن

واکنش‌های داخلی به شهادت مصطفی احمدی روشن

رهبر ایران با تسلیت این حادثه، سازمان‌های سیا و موساد را عاملان اصلی ترور دانست و گفت این کار نشانهٔ ناتوانی و درماندگیشان است.

او گفت: «ما به کوری چشم سران اردوگاه استکبار و نظام سلطه، این راه را با قوت و ارادهٔ راسخ دنبال خواهیم کرد و پیشرفت رشک‌آور ملت بزرگ خود را به رخ دشمنان عنود و حسود خواهیم کشید، و البته از مجازات مرتکبان این جنایت و عاملان پشت صحنهٔ آن هم هرگز چشم‌پوشی نخواهیم کرد.»

همچنین در تاریخ 29 دی 1390 وی به دیدار خانواده‌احمدی روشن رفت و سخنانی در ستایش او و حرکت علمی ایران گفت.

پیام دیگران برای شهادت مصطفی احمدی روشن

کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که ترور با درز اطلاعات از سازمان‌های بین‌المللی صورت گرفته.

وزارت علوم و دانشگاه شریف ترور وی را محکوم کردند.

کمپین سفارت سبز در بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را متهم به ترور مصطفی احمدی روشن کرد و تأکید کرد که این دانشمند هسته‌ای، مخالف ادامه فعالیت اتمی ایران به شکل فعلی آن بود.

واکنش‌های خارجی به شهادت مصطفی احمدی روشن

هیلاری کلینتون وزیر خارجهٔ وقت آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی دست داشتن این کشور در این اقدام و اقدامات خشونت‌آمیز دیگر علیه شهروندان غیرنظامی ایران را قویا رد کرد.

معاون وزیر امورخارجهٔ انگلستان نیز با محکومیت این حادثه، هرگونه دخالت کشورش در آن را رد کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز این ترور را محکوم کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پی متهم شدن توسط مقام‌های ایران به درز اطلاعات احمدی روشن از این آژانس، اعلام کرد «آژانس نام این فرد را فاش نکرده و اصلاً او را نمی‌شناسد.»

سایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل، در خبری که به سرعت آن را از سایت حذف کرد، از قول رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل نوشت: با ترور دانشمندان ایران می‌توان از تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای جلوگیری کرد.

تشییع مصطفی احمدی روشن

مراسم تشییع وی پس از نماز جمعه تهران در روز 23 دی 1390 انجام شد.

دیگر کشتگان ترور مصطفی احمدی روشن

رضا قشقایی (1357–1390) رانندهٔ مصطفی احمدی روشن بود که در حادثه سوء قصد به مصطفی احمدی روشن در تاریخ 21 دی 1390 به همراه او کشته شد. وی در پی اقدام تروریستی مجروح شد و به بیمارستان رسالت تهران انتقال پیدا کرد اما علی‌رغم تلاش پزشکان درگذشت.

وی متولد 1357 و از اهالی شهر ری بود و هنگامی که کشته شد فرزندی 10 ساله داشت. پیکر وی در در صحن باغ طوطی شاه‌عبدالعظیم به خاک سپرده شد.

به دنبال کشته شدن وی فیلم مستندی در مورد زندگی او به کارگردانی مریم فخیمی و تدوین گری نیما حسن‌دوست کلید خورد. این مستند قرار است برای بخش «جلوه‌گاه نور» دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس ساخته شود، و «سنگر» نام دارد. محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور احمدی‌نژاد به عنوان همدردی در تاریخ 28 تیر 1391 در منزل رضا قشقایی در شهر ری حضور یافت و با خانواده او به گفتگو پرداخت. همچنین خانواده رضا قشقایی در تاریخ 30 بهمن 1390 با خامنه‌ای رهبر ایران دیدار و گفتگو کردند. مراسم اولین سالگرد کشته شدن مصطفی احمدی روشن و رضا قشقایی 20 دی ماه 1391 هم‌زمان با اربعین در مسجد شهدای سازمان انرژی اتمی واقع در سایت شهید شهریاری با حضور مقامات کشوری و لشکری ایران برگزار شد.

: برای دریافت مشاوره درباره زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «زندگینامه شهید مصطفی احمدی روشن» در کادر زیر بنویسید :

7 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید