کد مطلب: 43500 درج نظر
پرجمعیت ترین شهرهای ایران

پرجمعیت ترین شهرهای ایران

جمعیت شهرنشین ایران در سده اخیر رشد چشمگیری داشته‌است. آخرین سرشماری ایران در سال 1395 صورت گرفته است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا واقع‌شده است. ایران توسط ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان، خلیج‌فارس و ترکیه احاطه‌شده است. وسعت ایران برابر با 1٫648٫195 کیلومترمربع است که هجدهمین کشور بزرگ دنیا و نیز دومین کشور بزرگ خاورمیانه محسوب می‌شود.جمعیت کشورمان ایران چیزی در حدود 78.4 میلیون نفر می‌باشد که در رده هفدهمین کشور پرجمعیت جهان قرار دارد و به دلیل مجاورت با تنگه هرمز، از اهمیت استراتژیکی و جغرافیایی بالایی برخوردار است. ایران‌شهرهای زیادی دارد و پایتخت آن تهران است. اگر به طور دقیق می خواهید بدانید پرجمعیت ترین شهرهای ایران کدامند این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.

رتبه شهرهای پرجمعیت ایران طبق آخرین سرشماری در سال 1395 جمعیت
1 تهران 8٬693٬706
2 مشهد 3٬001٬184
3 اصفهان 1٬961٬260
4 کرج 1٬592٬492
5 شیراز 1٬565٬572
6 تبریز 1٬558٬693
7 قم 1٬201٬158
8 اهواز 1٬184٬788
9 کرمانشاه 946٬651
10 ارومیه 736٬224

پرجمعیت ترین شهرهای ایران به ترتیب

  • تهران

 تهران پایتخت ایران و مرکز استان تهران است که جمعیتی برابر 8٬693٬706 نفر دارد و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران به‌حساب می‌آید و ازنظر جمعیت دومین شهر بزرگ غرب آسیا، سومین شهر بزرگ خاورمیانه و همچنین بیست و نهمین شهر بزرگ جهان می‌باشد و ازنظر اقتصادی این شهر قطب اقتصادی ایران محسوب می‌شود در این شهر اقوام گوناگونی زندگی می‌کنند و زبان متداول و رایج مردم این شهر. فارسی با لهجه‌ی تهرانی می‌باشد و اکثریت جمعیت تهران را شیعیان اثنی‌عشری و اقلیت‌های سنی و مسیحی تشکیل می‌دهند. تهران همچنین به دلیل در اختیار داشتن جاذبه‌های فرهنگی بسیار، ازجمله مقاصد گردشگری بزرگ کشور نیز محسوب می‌شود. در سال 1162 تهران توسط آقا محمدخان قاجار پس از به سلطنت رسیدن به‌عنوان پایتخت انتخاب شد.

  • مشهد

مرکز استان خراسان رضوی شهر مشهد می‌باشد که جمعیتی بربر با 3٬001٬184 نفر دارد و دومین شهر پرجمعیت ایران محسوب می‌شود و معنی نام عربی این شهر به معنی «محل شهادت» است و به دلیل شهادت امام رضا (ع) در این شهر این نام انتخاب گردید است در حوالی سال 797 هجری شمسی اولین مسجد حرم امام رضا به کوشش شاهرخ میرزا ساخته شد که این بنا همچنان پابرجاست مشهد در قرن دهم هجری شمسی از اهمیت سیاسی و مذهبی بسیار بالایی برخوردار بوده است و همچنین این شهر دومین مرکز بزرگ تولید خودرو در کشور است و اقتصاد آن بر پایه بر پایه‌ی کشت میوه، شیرینی‌جات، سنگ‌های قیمتی و سوغاتی برای زائران می‌چرخد. مشهد همچنین با در اختیار داشتن هتل‌های بسیار، ازجمله شهرهای گردشگری مهم ایران نیز به شمار می‌رود.

  • اصفهان

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان بوده و جمعیتی بالغ‌ بر 1٬961٬260 نفر دارد. اصفهان زمانی بزرگ‌ترین شهر جهان محسوب می‌شد که در دوران صفوی به اوج خود رسیده بود. شاید دلیل این‌که به این شهر لقب «نصف جهان» را داده‌اند هم همین موضوع باشد. البته اکنون نیز اصفهان با معماری‌های بی‌نظیر ایرانی-‌اسلامی خود در زمره‌ی زیباترین شهرهای دنیا قرار دارد. مرکز شهر اصفهان در حال حاضر، پنجمین بازار خرید بزرگ جهان محسوب می‌شود. اصفهان با در اختیار داشتن بازارهای متعدد، چندین پل، کلیساهای جامع، پارک، خانه‌های تاریخی، مقبره، مناره، مساجد مختلف، موزه و مدارس قدیمی ازجمله مراکز بزرگ گردشگری ایران و جهان به شمار می‌رود. اصفهان همچنین با تولید فرش‌های زیبا، غذای لذیذ بریانی، موسیقی سنتی و باشگاه‌های ورزشی‌اش نیز شهره خاص و عام است.

  • کرج

مرکز استان البرز شهر کرج می‌باشد و جمعیتی در حدود 1٬592٬492 نفر می‌باشد که درگذشته این شهر محلی برای گذراندن تعطیلات تابستانی محسوب می‌شد اما اکنون یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی ایران می‌باشد. صفویان و قاجاریان در توسعه و آبادانی این شهر نقش بسیاری مهمی ایفا کردند.

: برای دریافت مشاوره درباره پرجمعیت ترین شهرهای ایران فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «پرجمعیت ترین شهرهای ایران» در کادر زیر بنویسید :

3 + 8 = ?