مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  24488 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
میکس و مسترینگ چیست؟

میکس و مسترینگ چیست؟

میکس چیست ؟میکس و مسترینگ از واژگان تخصصی رشته موسیقی است. چقدر با میکس و مسترینگ آشنا هستید؟ آسمونی در این...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

میکس و مسترینگ چیست؟
میکس و مسترینگ چیست؟

میکس چیست ؟میکس و مسترینگ از واژگان تخصصی رشته موسیقی است. چقدر با میکس و مسترینگ آشنا هستید؟ آسمونی در این مقاله به تعریف میکس و مسترینگ و تفاوت میکس و مسترینگ می پردازد. پس از شما عزیزان دعوت می کنیم تا پایان ما را همراهی کنید.

میکس به آخرین مرحله در تولید یک فایل صوتی گفته می شود که در موسیقی ، برنامه رادیویی و تلویزیونی ، فیلم ، تبلیغات ، بازی های کامپیوتری و … کاربرد دارد.

در میکس موسیقی ، تمامی عناصر تشکیل دهنده ی آهنگ با یکدیگر ترکیب می شوند تا نسخه ی نهایی فایل صوتی با فرمت مورد نظر به وجود آید. معمولا فایل صوتی به صورت استریو stereo ، فراگیر surround یا حتی مونو mono است و ممکن است بر روی یک نوار مغناطیسی (آنالوگ) یا سیستم های پیشرفته (دیجیتال) ذخیره شود.

بی شک بسیاری از موسیقی هایی که تاکنون خلق شده اند در یک Digital Audio Workstation یا DAW که نرم افزار مخصوص به ساخت موسیقی است میکس شده اند.

در میکس موسیقی ، تمامی عناصر تشکیل دهنده آهنگ نیازمند به تعیین سطح مناسب level ، انتخاب جای مناسب هر صدا panning و پروسس های اصلی مانند اکولایز eq ، فشرده سازی compression ، طنین reverb و … دارند.

بدین ترتیب :

میکس تعیین سطح نهایی هر صدا و عناصر تشکیل دهنده ی آهنگ در کل زمانی موسیقی ست و سپس ذخیره و تبدیل به یک فرمت شنیداری.

نکته مهم :

تخیل و تصور خلاق هر نفر در مراحل میکس موسیقی ، اهمیت ویژه ای دارد.

mix-and-mastring
mix-and-mastring

مسترینگ چیست ؟

مسترینگ صدا Audio mastering یک مرحلهٔ پس‌تولید در صنعت موسیقی است. فرآیندی که در آن به آماده‌کردن و انتقال صدای ضبط شده از یک منبع شامل میکس نهایی به یک وسیله ذخیره‌سازی می‌پردازند و یک منبع اصلی بوجود می‌آورند تا بتوانند از روی آن تهیه و تکثیر نسخه‌های کپی را انجام بدهند. امروزه استفاده از نوع مسترهای دیجیتالی مرسوم‌تر است، اما هنوز هم برخی مهندسین صدا از نوع مسترینگ آنالوگ در صنعت ساخت استفاده می‌کنند.

مسترینگ در واقع اصلاح اشکالات شنیداری آهنگ و همچنین رساندن کیفیت کار به حداکثر ممکن است به نحوی که محصول نهایی در گستره وسیع و متنوعی از سیستم های پخش از تلفن همراه گرفته تا داخل اتومبیل، یکپارچگی و کیفیت خود را حفظ نماید. مسترینگ را می‌توان مرحله کنترل کیفی و همچنین دقیق‌ترین و تخصصی‌ترین مرحله در فرایند تولید یک مجموعه (آلبوم) موسیقی دانست. اهمیت این مرحله به میزانی بالاست که در کشورهای با صنعت موسیقی پیشرفته، مراکزی صرفا جهت مستر کردن آثار موسیقی دایر شده است. در این نقاط جهان مهندسی مسترینگ تخصصی مجزا در مشاغل مربوط تولید موسیقی است.

تفاوت بین میکس و مسترینگ چیست؟

میکس

میکس کردن ، ترکیب تمام چیزهایی ست که در پروژه ضبط کرده اید یا به صورت یک فایل Midi نوشته اید . همچنین کار هایی چون افکت گذاری ، EQ ، تنظیمات لاین ها و ... از کارهای مهم میکس است . میکس ، جور کردن تکه های پازل بوده و در عین حال که قطعات را به هم متصل می کنید ، مطمئن شوید که همه چیز به هم به درستی وصل شده اند و در نهایت هم دستی به سر و روی آنچه ساخته اید، می کشید . بعد از اتمام میکس ، آهنگ باید حال و هوای خوبی داشته و باعث خشنود شدن شما از آن شود .

میکس و مسترینگ چیست؟
میکس و مسترینگ چیست؟

مسترینگ

مسترینگ در حقیقت بخشیدن شفافیت و درخشش به صداها می باشد . به طور ساده ، گوش دادن به موزیک بعد از مسترینگ نباید باعث به وجود آمدن حس انفجار در اسپیکر ها شود ، به عبارتی سطح صداها با یکدیگر متعادل و در کل آهنگ حس گیرایی داشته باشد.در نظر داشته باشید ، مستریگ بحثی بسیار مبهم و سر بسته بوده و جدا از اصلاح تفاوت سطح صداها ، مستر کردن به طرزی باور نکردنی ، پروسه ای وابسته ای به علم در این زمینه است !

هم اکنون برنامه هایی وجود دارند که به شما کمک می کند ، خودتان مسترینگ کنید اما اگر برای پخش آهنگ خود برنامه دارید ، خرج برای حرفه ای تر شدن این کار ، سرمایه گذاری خوبی ست از ابتدا نیازی به حرفه ای بودن نیست اما باید سعی کنید حتی الامکان با میکس ، موسیقی خود را برجسته تر کنید . پس انجام میکس صحیح امری ست که باید برای آن تلاش کنید . برخلاف مسترینگ ، میکس را در خانه نیز می توانید انجام داد . اما نیازمند به تمرین و زمان است ولی با کمی ممارست قابل دستیابی ست.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره میکس و مسترینگ چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «میکس و مسترینگ چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید