کد مطلب: 8790 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
1 ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه

1 ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه

مردم مدینه در سال سیزدهم بعثت با حضرت رسول صلى الله علیه وآله در مکه بیعت نمودند تا حضرت به مدینه مهاجرت کنند و عهد کردند که در مدینه از حضرت همچون جان خود محافظت نمایند. چون این معاهده صورت گرفت مردم مدینه به وطن خویش بازگشتند.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : کفار قریش که از پیمان آنها با پیامبر صلی الله علیه وآله با خبر شدند بر کینه آنها افزود، لذا قرار گذاشتند که از هر قبیله، مردی دلاور انتخاب کرده و با هم پیامبر(صلی الله علیه وآله) را به قتل برسانند تا خون بهایش در بین قبائل پراکنده گردد، و عشیره پیامبر صلی الله علیه وآله قدرت مقابله با قاتل حضرت را نداشته باشند.

این جماعت شب اوّل ربیع الاوّل در اطراف خانه پیامبر(صلی الله علیه وآله) جمع شدند و قرار گذاشتند که وقتی پیامبر(صلی الله علیه وآله) به رختخواب رفت بر بالین وی حاضر شوند و او را به قتل برسانند.

خداوند متعال موضوع را به پیامبر صلی الله علیه وآله اطلاع داد و آیه شریفه إذْ یَمکُر بکَ الَّذینَ کَفَروا لیُثبتوکَ أوُ یَقتُلوکَ أوُ یُخرِجوکَ و یَمکُرونَ وَ یمکُرُ اللّهُ و اللّهُ خَیرُ الماکِرینَ نازل شد، و پیامبرصلی الله علیه وآله مأمور گشت تا حضرت علی علیه السلام را به جای خود در بستر گذارد و از مکه خارج شود.

پیامبرصلی الله علیه وآله به حضرت علی علیه السلام فرمود: خداوند امر کرده در جای من بخوابی و من خارج شوم. حضرت علی علیه السلام عرض کرد:

یا رسول اللّه اگر من در جای شما بخوابم شما نجات می یابید؟

فرمود: بلی. در این هنگام حضرت علی علیه السلام عرض کرد:

اَلْحَمْدُ لِلّهَ الَّذی جَعَلَ نَفْسی وَقاءً لِنَفْس رَسُول الْلّه و سجده شکر به جا آورد.

رسول اکرم صلی الله علیه وآله او را در بر گرفت و بسیار گریست. در این هنگام جبرئیل نازل شد و دست رسول اکرم صلی الله علیه وآله را گرفت و از خانه بیرون برد.

پیامبر صلی الله علیه وآله آیه شریفه وَ جَعَلْنا مِنْ بَینِ أیدیهِمْ سَدّاً وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَأَغْشَیناهُمْ فَهُمْ لایُبْصِروُن را تلاوت نمود و از خانه خارج شد. سپس به غار ثور تشریف برد و سه روز در آنجا ماند، در روز چهارم به سوی مدینه حرکت نمود و در دوازدهم ربیع الاوّل وارد مدینه شد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «1 ربیع الاول ، هجرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از مکه به مدینه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?