کد مطلب: 20786 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
زندگینامه مهدی چمران ، رئیس شورای شهر تهران

زندگینامه مهدی چمران ، رئیس شورای شهر تهران

مهدی چمران متولد 1320در تهران، برادر شهید مصطفی چمران، دانش آموخته دانشگاه تهران در رشته معماری است. مهندس...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

mehdi-chamran5مهدی چمران متولد 1320در تهران، برادر شهید مصطفی چمران، دانش آموخته دانشگاه تهران در رشته معماری است. مهندس مهدی چمران راهمگان به عنوان برادر شهید مصطفی چمران می‌ شناسند و شباهت ظاهری بسیار زیاد آن‌ها این تداعی را بیشتر می‏کند. اگر می خواهید با مهدی چمران بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه کنید چرا که زندگینامه کامل مهدی چمران را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

مهدی چمران عضو کمیته استقبال ازامام خمینی (ره) وجانشین فرمانده ستاد جنگ‌های نامنظم (دکتر شهید مصطفی چمران) بوده است. وی در مقاطعی، ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس را بر عهده داشته است. و همچنین معاون فرهنگی ستاد فرماندهی کل قوا و مشاور تحقیقات علمی رئیس ستاد فرماندهی کل قوا نیز بوده است. ریاست دوره دوم شورای اسلامی شهر تهران نیز از جمله مسئولیت‌های اجرایی اوست.

خاطرات مهدی چمران از سید احمد خمینی

حاج مصطفی و حاج احمد از شخصیت‌های برجسته، مبارز و استاد بودند. من با مرحوم حاج احمد آقا ارتباطات فراوانی داشتم و بیشتر ایشان را می‌شناختم. من حاج سید احمد آقا را به عنوان فرزند امام ازایران می‌شناختم و ایشان را از نزدیک در روز دوم فروردین ماه سال 41 یعنی روز شهادت امام جعفر صادق، سخنرانی امام، ریختن پلیس، سربازان گارد به مدرسه فیضیه وجنایاتی که آنجا رخ داد، دیدم. درآن زمان درحرم بودم  ومقداری این حرکت و آثار بگیر و ببند‌ها و جنگ و گریزها را از نزدیک مشاهده کردم، اما جلوی مدرسه را بسته بودند و امکان داخل رفتن نبود.mehdi-chamran3

بیشترین شناختی که من از او پیدا کردم در لبنان بود. حاج احمد آقا بین سال‌های 50 تا 57 بسته به شرایط سالی چند باربه لبنان برای دیدار با امام موسی صدر و اقوام از جمله صادق طباطبایی ودکتر چمران می‌آمدند و با دکترچمران خیلی مأنوس ودوست شده بود و او و ایده‌های او را خیلی دوست داشت. به هرحال من آشنایی که با حاج سید احمد آقا پیدا کردم ازبیان دکترچمران بود ودکترخیلی حاج احمد آقا را دوست داشتند.

مدرسه صنعتی صورکه درشهرجبل عامل است، مدرسه بزرگ شیعیان با کارگاه‌های مختلف وخوابگاه‌های دوازده طبقه است که در وسط حیاط زمین فوتبال دارد. یکی‏ازچیزهایی که دکترچمران درمورد خاکی بودن حاج احمد آقا می‌گفت این بود که با بچه‌های مدرسه که یا بچه یتیم بودند و یا پدرانشان درحملات اسرائیل شهید شده بودند و یا بچه‌های فقیر لبنانی و جنوب لبنان بودند که از نظر شرایط زندگی شرایط مناسبی نداشتند و به صورت شبانه‌ روزی درس می‌خواندند و زندگی می‌کردند و خودشان یتیم‌هایی بودند که پدر و مادرنداشتند، فوتبال بازی می‌کرد.

درجلسه‌ای که دکتر برای شهادت حاج مصطفی درلبنان برگزارکردند گزارش این مراسم به همراه خلاصه سخنرانی‌ها را برای حاج احمد آقا می‌فرستند که این گزارش درکتاب «خدا بود و دیگر هیچ نبود» دکترچمران موجود است. حاج احمد آقا خیلی هوش، ذکاوت، تیزبینی ومدیریت او را می‌ستود و با دکترصمیمی بود.

ایشان بیشتر برنامه‌ ریزی می‌کرد. برنامه‌ های کار را طراحی می‌ کرد تا حضرت امام (ره) به قم رفتند ودرآنجا مسئول بیت بودند. من بار‌ها به قم رفتم یکبارهم ناهارمیهمان منزل ایشان بودیم ولی خود ایشان به یکی‏ازروستا‌های اطراف قم که سیل آمده بود رفته بودند وحسن آقا پدرشان می‌ گفت شلوارشان را بالا زده بودند و رفته بودند به مردم سیل‌ زده کمک کنند و مردم واقعاً خیلی تحت تأثیر قرار گرفتند که فرزند امام (ره) شخصا به کمک مردم سیل‌ زده رفته است.mehdi-chamran2

ناگفته‌های مهدی چمران درباره برادرش

شهید مصطفی چمران در تمام کشورهایی که حضورداشت ازجمله آمریکا، لبنان و ایران همیشه عاشق حضرت علی (ع) وامام حسین (ع) بود وعشق خود را نیز به زیبایی بیان می‌داشت.

این شهید بزرگ درشکل دادن به انجمن اسلامی دانشجویان به صورت کنفدراسیون که برای همیشه و تمام عمرنیز باقی ماند نقش اصلی واساسی را به‌عهده داشت. ایجاد تشکیلاتی با عنوان «سماع» درمصر که  به صورت مخفی و زیرزمینی فعالیت می‌‌کرد نیزازدستاوردهای شهید چمران محسوب می‌شود.

راهپیمایی بزرگ یک هفته‌ای درآمریکا درجریان سفرشاه به واشنگتن که به طول 90 مایل صورت پذیرفت ازدیگرفعالیت‌های مبارزه‌ای شهید چمران درخارج ازایران به حساب می‌آید. این شهید بزرگوارتحلیلی نیزازحمله عراق به ایران داشتند که بسیارعجیب بود و دراین راستا تحلیل‌های مهمی نیز برای دوری از انحراف فلسطینی‌ها می‌کردند که بسیارمورد توجه یاسرعرفات قرار می‌گرفت.

شهید چمران دروس حوزوی را نیزدرمقطع جامع‌المقدمات گذرانده بود و عاشق کتب شهید مطهری و آیت‌ الله صدربودند که درآمریکا نیز به مطالعه این کتب همت می گماشت. شهید چمران درهنربسیارچیره‌ دست بود و درزمینه خطاطی شاگردا ستاد صانعی ودرنهایت درنقاشی شاگرد استاد ارژنگی از شاگردان به نام کمال‌ الملک بود.

شهید مصطفی چمران عکاس بسیار ماهری نیز بودند واسلایدهای زیبا وجالبی ازمناظرطبیعی لبنان و ایران‏ گرفته است که در حدود 600 اسلاید این شهید بزرگوار بعد از شهادتش به دست ما ‌رسید.

شهید مصطفی چمران به عنوان یک فرمانده ورزیده همیشه مورد احترام کلاه ‌سبزها و نیروهای ویژه بودند و به واقع کماندوهایی دوره دیده از کشورهای  مختلف ازجمله فرانسه و آمریکا تنها به این شهید بزرگواربه خاطراجرای طرح‌های فرماندهی بی نظیرش احترام می گذاشتند.

mehdi-chamran4شجاعت وجنگ‌ آوری شهید چمران درمبارزات بی‌حساب وکتاب بود وهمیشه از شهادت رزمندگان ناراحت می‌شدند.

شهید چمران خود درکنار طراحی موضوعی درزمینه‌های مختلف، همیشه شخصأ خود زیباتر، بهتر و سریع‌ تر از دیگران آن طرح‌ها را اجرا می‌کرد که این امر باعث نوعی علاقه افراد به وی می گشت.

شهید مصطفی چمران بیش از 12 تابلو نقاشی در مضمون‌های مختلف از جمله عرفانی، مذهبی و حماسی به تصویر کشیده است که 6 تابلو را توانست تا در زمان حیات خود کامل کند که هر کدام از این تابلوهای نقاشی عنوان خاص خودش را دارند.

تابلوهای نقاشی "انفجار نور و سقوط بت‌ها"، خانه کعبه، انفجار قلب وتابلو نقاشی شمع این شهید بزرگوار در حالت‌های مستدیر، منحنی و بدون گوشه و زاویه بوده و تمام نقاشی‌ حالت‌های آیرودینامیکی دارند. برخی از نقاشی‌های شهید چمران در ابعاد کوچک و به صورت سیاه و سفید هستند و بسیار جالب‌ تر به تصویر کشیده شده‌اند.

شهید مصطفی چمران مطالعات ایدیولوژیک خوبی نیزدرزمینه کمونیزم ومسائل حزب توده داشتند که تمام این تراوشات فکری شهید ازآیت‌ الله طالقانی ودردرس تفسیردرس این عالم بزرگ نشأت گرفته شده بود.

شهید چمران درکل جریانات 30 تیر و 16 آذر حضور داشت وروزی هم که می‌خواست برای ادامه تحصیل به‌ آمریکا عزیمت کند برای آخرین بار به دیدار ابن‌ بابویه و سر قبور شهدای سی ام تیر و در نهایت قبور شهدای 16 آذر درامامزاده عبدالله شتافت و با آنها خداحافظی و فاتحه‌ ای نثارشان کرد.mehdi-chamran1

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «زندگینامه مهدی چمران ، رئیس شورای شهر تهران»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 5 = ?