درج نظر
مطالعه: 3 دقیقه
کشنده‌ترین رودخانه های جهان

کشنده‌ترین رودخانه های جهان

حتما دوست دارید در استخرهای طبیعی یا رودخانه و دریاچه ها شیرجه بزنید و یکی از دلایل، رنگ آبی و آرامش آب آن است. اما گاهی نباید گول این زیبایی را خورد زیرا طبیعت همیشه امن نیست.

دریاچه‌ها و رودخانه‌ها معمولا برای آرامش است و لذت بردن در کنار آن انرژی مثبتی به همراه دارد اما گاهی اینگونه نیست و طبیعت دریاچه و رودخانه به ضرر آدمی تمام می‌شود. در ادامه با آسمونی باشید تا شما را با کشنده‌ترین رودخانه‌های جهان آشنا کنیم.

رودخانه ریو تینتو، اسپانیا

رودخانه ریو تینتو، اسپانیا

رودخانه قرمز رنگ ریو تینتو اسپانیا عجیب است. حتما شما هم با دیدن رنگ قرمز این رودخانه به غیرعادی بودن آن شک می‌کنید. رودخانه ریو تینتو در اسپانیا رودخانه ای اسیدی با pH 1.7 تا 2.5 است. این رودخانه یکی از بزرگترین محل‌هایی است که رسوبات سولفید آهن در آن موجود و حاوی فلزات سنگینی مانند طلا، نقره و مس است که آن را تبدیل به یکی از رودخانه‌های مشهور در طول تاریخ کرده است. رودخانه ریو تینتو که رنگی طبیعی ندارد بر اثر پنج هزار سال عملیات معدنی به این حالت تبدیل شده است و محققان چرخه زیستی این رودخانه را آلوده ترین چرخه بر روی زمین می‌دانند.

دریاچه بویلینگ (جوشان)، دومینیکا
دریاچه بویلینگ (جوشان)، دومینیکا

دریاچه بویلینگ (جوشان)، دومینیکا

این دریاچه دومین دریاچه بزرگ آب جوش است. دمای آب آن حدود 180 تا 197 درجه فارنهایت (82 تا 92 درجه سانتی گراد) است. البته به دلیل جوشیدن مدام این آب و خطراتی که به همراه دارد، درباره دمای مرکز این دریاچه تا به حالی اطلاعاتی به دست نیامده است.

دریاچه کیوو، آفریقا
دریاچه کیوو، آفریقا

دریاچه کیوو، آفریقا

دریاچه کیوو یکی از دریاچه‌های بزرگ آفریقا است که در میان دو کشور جمهوری دمکراتیک کنگو و رواندا قرار دارد. این دریاچه در دره ای و از شکاف زمین با عمقی 485 متر بوجود آمده است، اطراف آن نیز کوههای آتش فشانی فعال قرار دارد. عاملی که این دریاچه را خطرناک می کند، وجود بیش از 250 کیلومتر مکعب دی‌اکسید کربن و 65 کیلومتر مکعب گاز متان است. در حال حاضر، فشار آب دو برابر فشار گازهای آن است و بدین معنی است که فوران آب در آن کاهش یافته و می‌تواند در آن شنا کرد.

رودخانه سیتاروم، جاوه غربی، اندونزی
رودخانه سیتاروم، جاوه غربی، اندونزی

رودخانه سیتاروم، جاوه غربی، اندونزی

متاسفانه عاملی که این رودخانه را کشنده و خطرناک کرده است، زیاله هایی است که انسان ها در طبیعت رها کرده اند. زباله های غیر قابل تجزیه و مواد شیمیایی مضر موجود در این رودخانه، باعث آلوده شدن آن شده است. بیش از 200 کارخانه پارچه در اطراف این رودخانه قرار دارد که رنگ و مواد شیمیایی خود مانند آرسنیک و جیوه را به داخل آن می ریزند. علاوه بر آن ساکنین این منطقه نیز رودخانه را مانند مکانی برای خالی کردن زباله های خود می دانند که تمام آنها بر کشنده بودن آن های آن تاثیر دارد. هیچ کس آنقدر نادان نیست که از آب این رودخانه بنوشد.

دریاچه کاراچای، روسیه
دریاچه کاراچای، روسیه

دریاچه کاراچای، روسیه

این دریاچه در جنوب روسیه قرار دارد و به دلیل رادیواکتیوهای اطراف آن، یکی از آلوده ترین رودخانه‌های جهان است. این آلودگی از یکی از کارخانه های ساخت اسلاح هسته ای تولید می‌شود. حادثه اتمی چرنوبیل نیز به آلودگی آن دامن زده است و خطر ابتلا به سرطان و نقص های مادرزادی را میان ساکنین اطراف این منطقه افزایش می‌دهد.

رود پوتوماک، آمریکا
رود پوتوماک، آمریکا

رود پوتوماک، آمریکا

رود پوتوماک از رودهای مهم ایالات متحده آمریکا و رودی است که از واشنگتن دی سی می‌گذرد. اگر چه این رودخانه محل تفریحاتی مانند قایق سواری، ماهی گیری و پیاده روی افراد است اما در خطرناک بودن آن هیچ شکی وجود ندارد. جریان های زیر آبی این رودخانه به قدری قوی است که شناگران یا افرادی را که به داخل این رودخانه پرت می شوند، در خود فرو می برد. گول آرامش آن را نخورید.

مرداب آبی، دربی‌شر، انگلستان
مرداب آبی، دربی‌شر، انگلستان

مرداب آبی، دربی‌شر، انگلستان

این مرداب به دلیل رنگ آبی و منحصر بفردش، به این نام خوانده می شود. علارغم هشدارها، ساکنین این منطقه در آن شنا می کنند. اما چرا این رودخانه خطرناک است؟ نخست آن که آب آن آمونیاکی با سطح PH 11.3 دارد که به شدت قلیایی است و موجب عفونت های قارچی مانند مشکلات پوستی و معده می شود. در ثانی این رودخانه شامل زباله هایی مانند قطعات خودرو، حیوانات مرده، و مدفوع است. شورای امنیت برای اینکه مردم را به خطرات آن آگاه کنند، تصمیم گرفته اند که رنگ آن را به سیاه تغییر دهند.

چاه یعقوب، تگزاس، آمریکا
چاه یعقوب، تگزاس، آمریکا

چاه یعقوب، تگزاس، آمریکا

این رودخانه یکی از خطرناک‌ترین مکان ها برای شیرجه زدن است که تا به حال جان بیش از 8 نفر را گرفته است. این چاه در نگاه اول چشمه ای بی خطر به نظر می رسد. دهانه آن فقط 4 متر است اما در چند متر پایین تر از سطح آب آن، 4 حفره متصل به هم وجود دارد. اگر 9 متر به عمق آن بروید، با اولین حفره مواجه می شوید، دومین حفره در 24 متری زیر آن قرار دارد. ورودی حفره چهارم بسیار باریک است و کمتر کسی تا بحال به آنجا رسیده است. به نظر می رسد که این رودخانه راه گریز دارد اما شناگران را در دام خود گیر می اندازد. عمق کلی این چاه 40 متر است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کشنده‌ترین رودخانه های جهان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.