زمان مطالعه: 2 دقیقه
نکاتی جهت سفر در زمستان

نکاتی جهت سفر در زمستان

رعایت نکات زمستانی و سفر در این فصل که با برف و یخبندان همراه است بسیار امری لازم است.

نکاتی را باید همیشه قبل از هر سفری جهت ایمن‌سازی خود و همسفرهای‌تان انجام دهید؛ بخصوص که آن سفر در فصل زمستان باشد. اطمینان از سالم بودن وسیله نقلیه از ضروری‌ترین اقدامات پیش از سفر است که در فصل سرما اهمیت این امر چند برابر می‌شود.

سفر زمستانی

نکات سفر زمستانی با اتومبیل

  • مواد غذایی لازم جهت استفاده حداقل برای 24ساعت، امکانات گرمایشی، آب به میزان کافی و سوخت لازم خودرو از جمله این موارد هستند.
  • باید در مواقع نیاز با شماره‌های ضروری تماس گرفت اما باید دقت کرد که از تماس‌های غیر‌ضروری خودداری شود و تلفن‌شان اشغال نباشد زیرا ممکن است امدادگران نیاز داشته باشند جهت اطلاع دقیق از محل حادثه مجددا تماس بگیرند.
  • در فصل سرما سطح جاده‌های بیشتر مناطق سرد کشور، به علت بارش‌خیز بودن و آبگرفتگی ناشی از بارش، لغزنده و پرخطر می‌شود که عدم‌ اطلاع بعضی از رانندگان مسافر، که نسبت به راه‌های ارتباطی آگاهی ندارند باعث حادثه می‌شود.
  • باید کیف مخصوص وسایل امدادی و بوکسور طنابی در خودرو موجود باشد.
  • کفش مناسب، لباس‌گرم و موادغذایی بسته‌بندی شده نیز از دیگر مواردی است که باید در سفرهای جاده‌ای، به همراه داشته باشید.
  • توجه به هشدارهای هواشناسی، پلیس و نیرو‌های امدادگر می‌تواند بسیاری از حوادث را کاهش دهد و مسافرتی ایمن را به‌دنبال داشته باشد.

آیا اتومبیل شما برای سفر آماده است؟

حادثه همیشه در کمین است و کسی از حوادث در امان نیست، پس باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود که ریسک حوادث به پایین‌ترین سطح خود برسد. خودروها باید از نظر فنی سالم و وسایلی مانند زنجیرچرخ را به همراه داشته باشند. حتما یک‌بار زنجیرچرخ را قبل از سفر باز و بسته کنید که در صورت نیاز آمادگی کامل را برای استفاده از آن داشته باشید.

سالم بودن تجهیزات خودرو مخصوصا سیستم‌برق، سیستم گرمایشی، برف ‌پاک‌کن از موارد ضروری است که پیش از هر سفر باید بررسی شوند. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از قبیل سرعت‌مطمئنه، عدم‌انحراف، رعایت فاصله مجاز و بستن کمربند ایمنی از جمله توصیه‌های پلیسی است که باید حتما توسط رانندگان رعایت شود. البته توصیه ما این است که مردم حتی‌المقدور در فصل سرما از مسافرت‌های غیر‌ضروری اجتناب کنید. در سفرهای ضروری هم سعی کنید حداقل مواد مورد نیاز را به همراه داشته باشید که اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد مواردی از قبیل پوشاک و خوراک خشک همراه شما باشد.

نکاتی ضروری برای رانندگی در برف

از نور پایین استفاده کنید و در صورتی که نمی توانید بیشتر از صد متر مقابل خود را ببینید، چراغ‌های مه شکن خود را روشن نمایید. چنانچه قصد دارید سرعت خود را کاهش دهید و به آرامی از ترمزها استفاده کنید تا با روشن شدن چراغ های ترمز، رانندگانی که پشت سر شما حرکت می کنند از کم شدن سرعت شما آگاه شوند. وسایل هشدار دهنده از قبیل،‌ بوق، فلاشر، چراغ های راهنما و غیره را بازدید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

اگر مه غلیظ و شدید شد، به آهستگی به منتهی الیه سمت راست سواره رو رفته و توقف نمایید و فلاشر ماشین را به کار بیندازید.در شرایط یخبندان ضمن خودداری از گردش و انحراف ناگهانی، با سرعت مطمئنه حرکت کنید. توجه داشته باشید حتی در صورت پاشیده شدن نمک و شن بر روی جاده، سطح راه ممکن است لغزنده باشد.

حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخ شکن باعث صدمه زدن به خط کشی و آسفالت خیابان‌ها می‌شود. لذا ضروری است که به محض تغییر در وضعیت فیزیکی خیابان ها نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید. در صورت نداشتن چراغ روشنایی می‌توان از مخلوط تعدادی قند و خاکستر به عنوان شمع روشنایی استفاده کرد.

برای یخ نزدن شیشه اتومبیل از چسباندن یک تکه مقوا یا روزنامه استفاده شود در صورت یخ زدگی شیشه نباید از برف پاک کن که احتمالاً لاستیک شیشه شور نیز یخ زده استفاده کرد. در صورتی که قفل اتومبیل یخ زده باشد می‌توانید از حرارت یک کبریت و یا فندک آب جوش و یا حرارت دهان استفاده کرد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نکاتی جهت سفر در زمستان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.