زمان مطالعه: 2 دقیقه
روزه دار واقعی کیست ؟

روزه دار واقعی کیست ؟

آسمونی : روزه دار واقعی باید چشم ، گوش ، زبان ، دست و پا و سایر اعضای خود را از ارتکاب به گناه حفظ کند و...

 

آسمونی : روزه دار واقعی باید چشم ، گوش ، زبان ، دست و پا و سایر اعضای خود را از ارتکاب به گناه حفظ کند و درچارچوب موازین شرعی، از نعمت های بزرگ خدا استفاده کند.

صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و اطعام گرسنگان وظایفی است که هر مسلمانی در ماه رمضان بردوش دارد.

جای تأسف خواهد بود که مسلمان در روزهای گرم و نسبتا بلند تابستان، از خوردن، آشامیدن و اموری که روزه را باطل می کند خودداری اما با چشم چرانی، دروغ، تهمت، غیبت، آزار و اذیت دیگران، عدم صداقت در معاملات، برخورد ناشایست با ارباب

رجوع، بی انضباطی و اخلال در نظم عمومی و... آثار ارزشمند عبادت و روزه داری را به کلی، نابود سازد.

پیامبر(ص) می فرماید: «بسا روزه داری که بهره اش از روزه، گرسنگی و تشنگی است و بسا شب زنده داری که بهره او از عبادت شبانه ای فقط بی خوابی است.»

امام‌ صادق‌ (ع‌) میفرماید:روزه‌ تنها خودداری از خوردن‌ و آشامیدن‌ نیست‌، بلکه‌ روزه دارباید زبان‌ خود را از دروغ‌ نگاه‌ دارد،دیده‌های خود را از حرام‌ بپوشاند،از حسد بپرهیزد،غیبت‌ نکند و تهمت نزند و از مجادله‌ و قیل‌ و قال‌ کناره‌کرده و از فحاشی و دشنام‌ بپرهیزد.

اما روزه‌ گرفتن‌ علاوه‌ بر این‌ که‌ عبادت‌ بوده‌ و موجب‌ تقویت‌ تقوی و اخلاص‌ است‌ از دیدگاه‌ پیشوایان‌، اندیشمندان‌ و پزشکان فواید جسمی فراوان‌ داشته‌ و باعث‌ سلامتی بشر است‌ و در حقیقت‌ نوعی خانه‌ تکانی است‌.

براساس آنچه پزشکان می گویند روزه‌ موجب‌ رفع‌ کسالت‌ و تنبلی ، کاهش‌ حجم‌ کار اعضا گوارشی و رفع‌ خستگی از تمام‌ دستگاههای بدن‌ ، رفع‌ چاقی ، رفع‌ سوء هاضمه‌ و درمان امراض‌ قلبی، کلیوی، طحال‌ و دیگر امراض‌ مجاری و ادرار می کند.

همچنین براساس آخرین دستاوردهای علمی روزه‌ درمان‌ فشار خون‌ ، درمان‌ بیماریهای کبدی و یرقان‌ ، دفع کننده رسوبات‌ و فضولات‌ بدن‌ ، آب کننده چربیهای زاید و موجب‌ شادابی، تحرک‌ و عمر طولانی است‌.

یک پزشک متخصص به نام دکتر الکسی سوفورین‌ معتقد است‌ که‌ با وسیله‌ روزه‌ توانسته‌ است‌ بیماریهای فراوانی را معالجه‌ کند که از آن جمله به التهاب‌ معده‌، التهاب‌ حنجره‌، سل‌، زکام‌ مزمن‌، درد مزمن‌ سینه‌، درد چشم‌، نفخ‌ و ورم‌ ریه‌ها، بیماریهای

عصبی، لرزش‌ اندام‌، فلج‌، کم‌ خونی، اضطراب‌ روحی، ضعف‌ عمومی بدن‌ و بیماریهای کبدی اشاره کرده است.

 

افرادی که در ماه رمضان آمرزیده می شوند :

رسول اکرم ( ص) فرمود :

هر کس در ماه مبارک رمضان شش خصوصیت داسته باشد خداوند گناهان او را می آمرزد :

1ـ از دین خود نگهداری کند .

2 ـ خویشتن داری نماید .(پرهیزگاری )

3 ـ روابط با نزدیکان و خویشان را تجدید نماید .

4 ـ همسایه خود را اذیت و آزار نکند .

5 ـ زبان خود را کنترل نماید .

6 ـ حقوق دیگران را رعایت نماید .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «روزه دار واقعی کیست ؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.