زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاسوعا چه روزی است؟

تاسوعا چه روزی است؟

روز پیش از عاشورای حسینی، تاسوعا نام دارد. در این روز اتفاقاتی در تاریخ اسلام افتاده که در اینجا به بررسی آن می پردازیم.

تاسوعا، روز نهم ماه محرم است. تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم، فقط بر نهمین روز محرم اطلاق شده است. روز نهم ماه محرم که معروف به تاسوعا است، آخرین روزی بود که امام حسین علیه السلام و یارانش شبانگاه آن را درک کرده بودند و این روز به شب عاشورا پیوند خورد. بدین جهت در نزد مسلمانان و محبان اهل بیت علیهم السلام از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مطلب آسمونی به معرفی تاسوعای حسینی می پردازیم.

مسلمانان تاریخ ساز ایران اسلامی همچون بسیاری از مسلمانان سراسر گیتی، این روز را منتسب به غیرت ا... و ساقی دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) میدانند، بسان روز عاشورا گرامی داشته و به سوگواری می پردازند. تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا و حقگزاری عباس بن علی (ع) است و با گذشت بیش از هزار و سیصد سال ، هنوز تاریخ، روشن از کرامتهای اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگی همراه است.

تاسوعای سال 61 هجری امام حسین و یارانش در محاصره‏ نیروهای کوفه بودند. روزی بود که آب را به روی اهل بیت و یاران امام بسته بودند. راه ها همه تحت کنترل بود تا کسی به امام نپیوندد. تهدیدهای سپاه عمر سعد، جدی‏تر و حالت‏ تهاجمی آنان به سوی خیمه‏ ها بیش تر می‏ شد. عصر روز پنجشنبه تاسوعا، ابن سعد با دستوری که از ابن زیاد دریافت کرده بود، آماده جنگ با امام حسین‏ شد. گروهی از سپاه‏ کوفه به سوی خیمه‏ گاه امام تاختند. امام کنار خیمه ‏اش نشسته و به شمشیر تکیه داده بود.
حضرت زینب، صدای هم همه مهاجمان را شنید. امام را که خواب،چشمانش را ربوده بود بیدارکرد. سید الشهدا، خوابی را که آن لحظه دیده بود، نقل کرد که رسول خدا به او فرمود:
«پیش ما می‏ آیی.»

امام حسین‏ برادرش حضرت عباس را همراه جمعی جلو فرستاد تا از هدف‏ مهاجمان آگاه شوند. چون فهمیدند که به قصد جنگ یا گرفتن بیعت آمده ‏اند، به دستور امام، آن شب را مهلت طلبیدند تا به عبادت و نماز بپردازند. درگیری به فردا موکول شد.

امام صادق‏ درباره محاصره شدن سید الشهدا در روز عاشورا فرموده است:

«تاسوعا یوم حوصر فیه الحسین و اصحابه بکربلاء و اجتمع علیه خیل اهل الشام و اناخواعلیه و فرح ابن مرجانة و عمر بن سعد بتوافر الخیل و کثرتها و استضعفوا فیه الحسین واصحابه و ایقنوا انه لا یاتی الحسین ناصر و لا یمده اهل العراق»

«تاسوعا روزی است که حسین‏ و اصحاب او در کربلا محاصره شدند. سپاه شامیان بر ضد آنان گرد آمدند. ابن‏ زیاد و عمر سعد نیز از فراهم آمدن آن همه سواران خوشحال شدند و آن روز، اما حسین‏ و یارانش را ناتوان شمردند و یقین کردند که دیگر برای او یاوری نخواهد آمد و عراقیان ‏نیز او را پشتیبانی نخواهند کرد.»

مراسم تاسوعا عاشورا هرساله با حضور مسلمانان بسیاری از سرتاسر دنیا در کربلا انجام می شود.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تاسوعا چه روزی است؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.