زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرکت آب و فاضلاب استان تهران

شرکت آب و فاضلاب استان تهران

شرکت آب و فاضلاب استان تهران آسمونی با ایجاد معاونت امور آب و فاضلاب در وزارت نیرو در سال 1368 مطالعه و بررسی...

شرکت آب و فاضلاب استان تهران

شرکت آب و فاضلاب استان تهران
شرکت آب و فاضلاب استان تهران

آسمونی با ایجاد معاونت امور آب و فاضلاب در وزارت نیرو در سال 1368 مطالعه و بررسی سامان‌دهی خدمات آب و فاضلاب در سطح کشور با سرعت بیش‌تری ادامه یافت و سرانجام در سال 1369طرح تشکـیل شرکـت‌های آب و فاضـلاب به مجلـس شـورای اسلامی تقـدیم شد. ایـن طرح در تاریخ 1369/10/11  به تصویب رسید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران بـــه استناد ماده یک قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب ایجاد و در تاریخ 1371/1/24 به شماره 89561 در اداره کل ثبت شرکت ها ثبت و تأسیس شد.

وظیفه شرکت آب و فاضلاب استان تهران، ایجاد تأسیسات تأمین و توزیع آب و تأسیسات مرتبط با جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب، بهره‌برداری از تأسیسات تأمین و توزیع آب و تأسیسات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب در محدوده قانونی شهرهای استان تهران تعیین شده است.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از آغاز تأسیس تا سال 1373 بر مبنای سیاست عدم تمرکز و با هدف ارائه خدمات بهینه به شهروندان در محدوده وسیع زیر پوشش خود (شهرهای استان تهران) به موجب تبصره 2 ذیل ماده یک قانـون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب با تقسیم شهرهای حوزه فعالیت خود- به جز شهر تهران- در پنج منطقه به تشکیل «شرکت آب و فاضلاب غرب استان تهران»، «شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک‌های غرب تهران»، «شرکت آب و فاضلاب جنوب‌غربی استان تهران»، «شرکت آب و فاضلاب جنوب‌شرقی استان تهران» و «شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران» در هر یک از مناطق اشاره شده اقدام کرد.

water-and-sewerage-department-of-tehran-province
water-and-sewerage-department-of-tehran-province

چارت پیشین شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت‌های زیرمجموعه

شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در طول سال‌های 1374 و 1375 بر اساس معیارهای مدیریت بهینه خدمات مشترکان و افزایش بهره‌وری در بهره‌برداری از تأسیسات توزیع آب (شبکه و انشعاب)، شهر تهران را به شش منطقه تقسیم و برای اداره امور آب و فاضلاب هر منطقه، یک شرکت ایجاد کرد.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اتکا به بیش از یک دهه تجربه و دریافت سیاست‌های کلان وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی «مهندسی آب و فاضلاب کشور» در سال 1382 به مطالعه اصلاح ساختار خود با استفاده از خدمات مشاور اقدام کرد.

بر اساس نتایج مطالعات و بررسی‌هایی که صورت گرفت عملیات مدیریت آب‌رسانی و توسعه تأسیسات آب شهر تهران از آب و فاضلاب استان تهران جدا شد، شش شرکت آب و فاضلاب مناطق شهر تهران منحل شد و مجموعه خدمات آب و فاضلاب شهر تهران به عهده شرکت آب و فاضلاب شهر تهران گذاشته شد که در تاریخ 1383/4/16 تاسیس شد.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران
شرکت آب و فاضلاب استان تهران

چارت فعلی آب و فاضلاب استان تهران و شرکت‌های زیرمجموعه

چارت فعلی مجموعه آبفای استان  به این ترتیب، شرکت آب و فاضلاب استان تهران با رعایت اصل تفکیک و جداسازی وظایف عملیاتی و مدیریت سهام خود و هم‌چنین با هدف ارائه خدمات بهینه به شهروندان،  بهره‌‌برداری بهینه از تأسیسات و افزایش بهره‌وری در محدوده وسیع زیر پوشش خود به موجب تبصره 2 ماده یک قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب استانی و بر مبنای  سیاست عدم تمرکز، وظایف خود را به شرکت‌های مستقل آب و فاضلاب زیر مجموعه به شرح زیر تفویض کرده است:

شرکت تامین و تصفیه آبفای تهران

شرکت‌های آبفای مناطق شش‌گانه شهر تهران شامل آبفای منطقه یک، آبفای منطقه2، آبفای منطقه 3، آبفای منطقه 4، آبفای منطقه 5 و آبفای منطقه 6 در محدوده مناطق 22‌گانه شهر تهران

شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک‌های غرب تهران، به مرکزیت تهرانسر در محدوده شهرستان شهریار و اطراف آن

شرکت آب و فاضلاب جنوب‌غربی استان تهران، به مرکزیت اسلام‌شهر در محدوده شهرستان‌های «ری»، «اسلام‌شهر» و «رباط کریم».

شرکت آب و فاضلاب جنوب‌شرقی استان تهران، به مرکزیت شهر ورامین در محدوده شهرستان‌های «ورامین» و «پاکدشت».

شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران، به مرکزیت شهر رودهن در محدوده شهرستان‌های «دماوند»، «شمیرانات»، «فیروزکوه» و «تهران (شهر بومهن)».

شرکت فاضلاب تهران، به مرکزیت شهر تهران با هدف اجرای پروژه مهم ایجاد تأسیسات فاضلاب شهر تهران.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شرکت آب و فاضلاب استان تهران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.