زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث

قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ به طور آزمایشی تصویب شد.

قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ به طور آزمایشی تصویب شد، بعد از این سال با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی از انواع بیمه نامه های اجباری قرار گرفت. با آسمونی همراه باشید.

علت اجباری شدن این بیمه نامه را می‌توان مربوط به خساراتی دانست که این بیمه نامه تحت پوشش خود دارد. با افزایش تعداد تصادفات رانندگی به خصوص تصادفات منجر به جرح و فوتی که در ماه حرام اتفاق می‌افتند و یا حتی خسارات مالی بالایی که در تصادفات بعد از افزایش قیمت خودروها در سال های اخیر اتفاق افتاده است داشتن این بیمه نامه را الزامی می‌کند.

بیمه حوادث رانندگی

بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث

بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های اضافی بیمه شخص ثالث است که هزینه خسارات وارد شده به راننده مقصر را پوشش می‌دهد. در چند سال گذشته این بیمه با بیمه شخص ثالث ادغام شده است، در واقع با خرید بیمه شخص ثالث، بیمه حوادث را نیز خواهید داشت. 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

 1. فوت
 2. دیه
 3. هزینه پزشکی ناشی از حوادث رانندگی

نکته: بیمه شخص ثالث، فقط خسارات جانی و مانی شخص ثالث را پرداخت می‌کند.

شرایط دریافت خسارت در بیمه حوادث راننده

 • راننده‌ی مقصر باید بیمه شخص ثالث داشته باشد تا بتواند از بیمه راننده مقصر استفاده کند.
 • راننده‌ی مقصر باید گواهی‌نامه معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه‌اش داشته باشد.
 • مبلغ دیه راننده مقصر بر مبنای دیه‌ در ماه غیر حرام محاسبه می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه حوادث راننده

 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر
 • اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر
 • کپی و اصل کارت شناسایی و کارت خودروی ماشین مقصر
 • کپی (یا کپی برابر اصل) کروکی پلیس راهور یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری
 • تصویر (یا کپی برابر اصل) گزارش مقامات انتظامی
 • تصویر (یا کپی برابر اصل) اوراق بازجویی

جریمه دیرکرد بیمه ثالث چقدر است؟

نوع خودرو میزان جریمه (روزانه)
برای خودروهای تیپ پراید و پیکان ۲۳.۰۵۵ ریال
برای خودروهای تیپ پژو و سمند و سایر خودروهای ۴ سیلندر ۲۷.۱۰۳ریال
برای خودروهای بارکش تا ۵ تن ۳۶.۳۵۰ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۱۰ تن ۴۶.۵۷۱ ریال
برای خودروهای بارکش تا ۲۰ تن ۵۷.۴۴۳ ریال
خودروهای بیشتر از ۴ سیلندر ۳۰.۳۳۰ ریال
وانت ۱ تن ۲۳.۸۴۹ ریال
وانت تا ۳ تن ۲۸.۷۱۷ ریال

منظور از خسارت در بیمه شخص ثالث چیست؟

منظور از خسارت بدنی، هر نوع دیه یا ارش(غرامت) ناشی از صدمه، شکستگی، نقص عضو، ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا دیه فوت شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه موضوع این قانون است. هزینه معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزء تعهدات بیمه موضوع این قانون خواهدبود.

کدام حوادث مشمول قوانین بیمه شخص ثالث است؟

منظور از حوادث هرگونه سانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه و نیز خسارتی است که از محمولات وسایل مزبور به اشخاص ثالث وارد شود.

وظیفه بیمه‌گر هنگام تصادف ناشی از تخلف رانندگی چیست؟

بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه خواهدبود. در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌‌ساز باشد، بیمه‌گر موظف است خسارت زیان‌دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت کند و پس از آن می‌تواند جهت بازیافت یک درصد از خسارتهای بدنی و دو درصد از خسارتهای مالی پرداخت شده به مسبب حادثه مراجعه کند؛ علاوه بر آن در این صورت گواهینامه راننده مسبب حادثه از یک تا سه ماه توقیف می‌شود و رانندگی در این مدت ممنوع و در حکم رانندگی بدون گواهینامه است.

وظیفه بیمه‌گر هنگامی طبیعی نبودن تصادف چیست؟

در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کرده و پس از آن می‌تواند به نیابت از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.

حوادث خارج از شمول بیمه شخص ثالث کدامند؟

 1. خسارت وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه
 2. خسارت وارده به محمولات وسیله نقلیه مسبب حادثه
 3. خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 4. خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم

ارائه خدمات به وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه چگونه است؟

ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمانها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیمه شخص ثالث» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.