زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکان

تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکان

تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکانبا افزایش سطح درآمد خانواده، ناحیه سطحی مغز که مربوط به پشتیبانی...

تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکان

the-impact-of-family-income-on-childrens-brain-structure
the-impact-of-family-income-on-childrens-brain-structure

با افزایش سطح درآمد خانواده، ناحیه سطحی مغز که مربوط به پشتیبانی زبان، خواندن، مهارت های سه بعدی و نقش های اجرایی است وسیع تر می گردد.
شفقنا: نتایج یک پژوهش جدید که با بررسی اسکن های MRI انجام شده نشان می دهد که ساختار مغز کودکان و نوجوانان خانواده های دارای درآمد کمتر با هم سن و سالان آنها که خانواده ثروتمندتری دارند، متفاوت است.

دانشمندان در گزارشی که در مجله علمی "نیچر نوروساینس" منتشر کرده اند، وجود ارتباط مابین بزرگ شدن در یک خانواده کم درآمد و داشتن ناحیه سطحی کوچکتر در مناطق مغز که با مهارت هایی که برای موفقیت آکادمیک مرتبط است، را تایید کرده اند.

تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکان!

بنابر نتایج این پژوهش، این ارتباط مستقل از نژاد و قومیت کودک است. به علاوه آنها دریافته اند حتی اندک افزایش درآمد در میان خانواده های فقیر به طور نسبی موجب افزایش ناحیه سطحی مغز و بنابراین پتانسیل یادگیری می گردد.

در این پژوهش 1100 کودک و نوجوان 3 تا 20 ساله مورد بررسی قرار گرفتند. این پژوهشگران دریافتند که با افزایش سطح درآمد خانواده، ناحیه سطحی مغز که مربوط به پشتیبانی زبان، خواندن، مهارت های سه بعدی و نقش های اجرایی است وسیع تر می گردد. اینها فرآیندهای ذهنی هستند که تمرکز، یادآوری و عملکرد چند وظیفه ای را موجب می شوند.

به علاوه این پژوهش نشان می دهد که میزان تحصیلات پدر و مادر بر کلیت ناحیه سطحی مغز کودک تاثیرگذار است به طوریکه هر چه میزان تحصیلات والدین بیشتر باشد، ناحیه سطحی مغز کودک در طی رشد او بزرگتر می شود.

الیزابت سوئل، نویسنده اصلی این مقاله و متخصص بیمارستان اطفال لس آنجلس گفته است: «ما واقعا نمی دانیم پول چگونه موجب تفاوت در اندازه مغز می شود اما گمان می کنیم که این اتفاق به دلیل تمامی منابعی باشد که در دسترس مردم دارای درآمد بالاتر همچون تغذیه خوب، بهداشت و سلامت، مدرسه بهتر و غیره قرار دارد.»

البته در این پژوهش تاکید شده است که وضعیت اجتماعی اقتصادی یک کودک ضرورتا رشد مغزی و شناختی کودک در همه موارد را دیکته نمی کند. به علاوه درآمد خانواده دلیلی بر تفاوت های مغزی نیست. این پژوهشگران قویا بر این باورند که وجود تفاوت های مغزی نشاندهنده وجود تفاوت های تجربی است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تاثیر درآمد خانواده بر ساختار مغز کودکان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.