زمان مطالعه: 2 دقیقه
لیگ باشگاههای تهران- 1363

لیگ باشگاههای تهران- 1363

سال 1363 آشوب در یک مسابقه برگزار نشده فوتبال سبب حبس رئیس هیات فوتبال تهران شد!

روز هفدهم مهر ماه سال 1363 قرار بود پرسپولیس و پاس در لیگ تهران به مصاف هم بروند. مصاف تیمهای اول و چهارم جدول تا پایان هفته ششم می توانست جذاب ترین دیدار لیگ تا آن روز باشد. اما مسوولان برگزاری مسابقه، در اقدامی عجیب، محل بازی را ورزشگاه امجدیه( شیرودی) اعلام کردند.

در آن ایام تمامی تلاشها انجام می شد تا تماشاگران کمتری به ورزشگاهها بیایند. یکی از این راهها، برگزاری همزمان بازیهای دوتیم استقلال و پیروزی در دو ورزشگاه مختلف بود. اما اشتباه هولناک مسوولان در این بود که بازی پیروزی را به جای برگزاری در استادیوم آزادی، این بار در امجدیه برگزار کردند! آن هم در حالی که پنج سال از آخرین مصاف  دو تیم می گذشت و این امر حساسیت ها را بیشتر از همیشه کرده بود.

تیم های پرسپولیس و پاس قرار بود بعد از بازی نفت و بانک ملی و راس ساعت 4 بعد از ظهر با هم بازی کنند اما ازدحام تماشاگران به قدری بود که مسئولان برگزاری مسابقه اعلام کردند قادر به برگزاری مسابقه نیستند و برای جلوگیری از رقم خوردن حادثه، این مسابقه در روز جمعه همان هفته در استادیوم آزادی و بدون فروش بلیت برگزار خواهد شد.

اما تماشاگران خشمگین که تا کناره های زمین پیش آمده بودند این تصمیم را نپذیرفتند. هنوز شور انقلابی در وجود همه آنها از بیننرفته بود و به سبک روزهای انقلاب، هرچه دم دستشان آمد، تخریب کردند و حتی تشک های دوومیدانی کنار زمین را نیز آتش زدند! با بیرون آمدن تماشاگران از ورزشگاه شیرودی، ترافیک سنگینی در خیابان های اطراف ورزشگاه ایجاد شد که تا ساعت ها ادامه یافت.

فردای آن روز هفته نامه دنیای ورزش به نقل از روزنامه اطلاعات نوشت:

 

 روز گذشته حکم جلب محمد جانفدا ... صادر و پس از دستگیری، وی به شعبه ویژه دادسرای عمومی تهران فرستاده شد که با نظر بازپرس پرونده، وی به علت تخلف خودسرانه، عدم رعایت مقررات و عدم هماهنگی های لازم که باعث بروز حوادث ناگواری در ورزشگاه شهید شیرودی شد، که خود ایشان هم به این امر معترف هستند، با قرار 3 میلیون ریال بازداشت و روانه زندان شد.البته محمد جانفدا خبر بازداشت و زندانی شدنش را تکذیب کرد و گفت:

البته محمد جانفدا خبر بازداشت و زندانی شدنش را تکذیب کرد و گفت:

 

مساله صدور حکم جلب و دستگیری من مطلقاً در میان نبوده، بلکه مساله اصلی این است که طی تماسی که از سوی سازمان تربیت بدنی با من گرفته شد، به من گفتند که برای ادای توضیحات به دادستانی تهران مراجعه نمایم ... ان شاء الله مسئولین قضایی دادستانی دقیقاً این موضوع را پیگیری نمایند تا مشخص شود متخلفین واقعی چه کسانی بوده اند.

 

به هر شکل سازمان تربیت بدنی اما با صدور اطلاعیه ای، رئیس هیات فوتبال تهران را مقصر اصلی این حادثه دانست و در این باره اعلام کرد:

 

 به دلیل عدم توجه هیات فوتبال تهران به دستورالعمل سازمان تربیت بدنی در مورد برگزاری مسابقات فوتبال باشگاهها ... و رعایت ننمودن تذکرات پلیس تهران در مورد مسابقه روز سه شنبه 17 مهر ماه، رئیس هیات فوتبال تهران مقصر بوده و باید هر چه زودتر برکنار شود.

 

مسوولان ورزش کشور نیز در اقدامی انقلابی کلیه مسابقات برگزار شده لیگ تهران را لغو و به این ترتیب رقابتهای فوتبال سال 1363 پس از آن هرگز برگزار نشد!

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «لیگ باشگاههای تهران- 1363» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.