زمان مطالعه: 4 دقیقه
فیلم سوپرمن

فیلم سوپرمن

سوپرمن نام فیلمی ابرقهرمانانه به کارگردانی ریچارد دانر است که در سال 1978 بر اساس داستان‌های مصور سوپرمن ساخته شد.

سوپرمن یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی است که توسط دی‌سی کامیکس منتشر شده است و تاکنون در چندین فیلم، مجموعه تلویزیونی و بازی ویدئویی حضور یافته‌است. آسمونی در این بخش مطالب جالبی در مورد فیلم سوپرمن برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

بازیگران سوپرمن

  1. کریستوفر ریو
  2. مارلون براندو
  3. جین هکمن
  4. بیل بـِیلی
  5. دیوید نیل
  6. دیوید دی کایسر

در این فیلم کریستوفر ریو در نقش سوپرمن ظاهر شده است. همچنین مارلون براندو نقش پدر سوپرمن را بازی می‌کند. جین هاکمن نیز در این فیلم حضور دارد.

بودجه هنگفت، فروش چشمگیر

فیلم سوپرمن
فیلم سوپرمن

ساخت فیلم سوپرمن 55 میلیون دلار هزینه در بر داشت که در سال ساخت فیلم، بودجه هنگفتی برای یک فیلم به حساب می‌آمد اما فروش فوق‌العاده سوپرمن (بیش از 300 میلیون دلار) راه را برای ساخت دنباله‌های فیلم، هموار ساخت.

سوپرمن 2 (1980)، سوپرمن 3 (1983)، سوپرمن 4 در جستجوی صلح (1987) و بازگشت سوپرمن (2006) دنباله‌های این فیلم به حساب می‌آیند. لازم است ذکر شود که فیلم بازگشت سوپرمن ادامه‌ای بر ماجراهای قسمت اول و دوم فیلم است و قسمت‌های سوم و چهارم را نادیده گرفته است.

بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت

فیلم سوپرمن، داستان یک ابرقهرمان
فیلم سوپرمن ، داستان یک ابرقهرمان

فیلم ابرقهرمانی آمریکایی است که بر پایه شخصیت‌های دی‌سی کامیکس ساخته شده است. این فیلم دنبالهٔ مرد پولادین و دومین فیلم در دنیای سینمایی دی‌سی کامیکس می‌باشد. زک اسنایدر کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته و دیوید اس. گویر و کریس تریو فیلم‌نامهٔ آن را نگاشته‌اند. بن افلک، هنری کاویل، گل گدوت، امی آدامز، لارنس فیشبرن، دایان لین، جسی آیزنبرگ، جرمی آیرونز و هالی هانتر در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. بتمن و سوپرمن: طلوع عدالت نخستین فیلم در تاریخ سینما به شمار می‌رود که بتمن و سوپرمن با هم در آن حضور دارند؛ همچنین نخستین حضور سینمایی شخصیت‌های واندر وومن، آکوامن و سایبورگ نیز می‌باشد.

بعد از انتشار مرد پولادین، در کامیک‌کان سن دیگو 2013، خبر ساخت این فیلم اعلام شد. در ژوئن 2013، گویر و اسنایدر هر دو به این پروژه بازگشتند. اسنایدر اعلام کرد این فیلم از مجموعهٔ شوالیه تاریکی برمی‌خیزد نوشتهٔ فرانک میلر الهام می‌گیرد، ولی داستانی متفاوت خواهد داشت. پیش‌تولید از اکتبر 2013 و فیلم‌برداری آن از مه 2014 در دیترویت، میشیگان آغاز گردید و در دسامبر همان سال به پایان رسید.

طلوع عدالت توسط وارنر برادرز در 25 مارس 2016 در ایالات متحده به صورت دوبعدی، سه‌بعدی و سه‌بعدی آی‌مکس اکران شد. فیلم با واکنش منفی اغلب منتقدان همراه بود. بتمن علیه سوپرمن:طلوع عدالت در سال 2017 در چهار رشته نامزد دریافت تمشک طلایی شد و یک جایزه را هم بدست آورد.

ماجرای فیلم

فیلم سینمایی سوپر من
فیلم سینمایی سوپر من

در حین نبرد سوپرمن با ژنرال زاد (در فیلم مرد پولادین) ساختمان شرکت وین در متروپلیس نابود شده و یکی از دوستان بروس وین کشته می‌شود. بروس از سوپرمن کینه به دل گرفته و در صدد نابودی وی برمی آید. با گذشت هجده ماه از حادثه متروپلیس سوپرمن خبرنگار روزنامه دیلی پلنت شده است. بروس که از حضورش بعنوان بتمن دو دهه می‌گذرد متوجه می‌شود یک کشتی در حال تحویل محموله‌ای حاوی کریپتونایت به لکس لوتر است. کریپتونایت سنگی سبز از سیاره کریپتون است که سلول‌های موجودات اهل این سیاره را تضعیف می‌کند.

از طرفی سوپرمن با دیدن اخبار فعالیت‌های بتمن تصمیم می‌گیرد وی را از سر راه بردارد. لکس لوتر که از هویت هردوی آن‌ها آگاه است تلاش می‌کند این دو را با هم دشمن کنند. وی اجازه دسترسی به سفینه کریپتونی و جسد ژنرال زاد را به دست می‌آورد و تلاش می‌کند با استفاده از خون خودش و جسد زاد هیولایی عظیم برای کشتن سوپرمن خلق کند. بروس تلاش می‌کند اطلاعاتی دربارهٔ کشتی را از آنجا بدزد ولی زنی به نام دیانا پرینس اطلاعات را می‌دزدد. کابوس‌های بتمن وی را از آینده آخرالزمانی تحت رهبری سوپرمن می‌ترسانند و عزم وی را شدیدتر می‌کنند.

وی در تعقیب محموله حاوی کریپتونایت است که سوپرمن ناگهان ظاهر شده و بت موبیل (اتومبیل بتمن) را به دیوار می‌کوبد و بتمن را تهدید می‌کند که از فعالیت‌هایش دست بردارد. سرانجام بتمن کریپتونایت را می‌دزدد و اطلاعات را از دیانا پس می‌گیرد. بتمن متوجه می‌شود دیانا یک جنگجوی 5000 ساله آمازونی است و اطلاعاتی دربارهٔ سایر ابرقهرمانان جهان از جمله فلش و سایبورگ به دست می‌آورد. از طرفی بمب گذاری در سنای آمریکا در حضور سوپرمن جای تردید در بتمن باقی نمی‌گذارد و بتمن با روشن کردن «بت سیگنال» سوپرمن را فرا می‌خواند. لکس لوتر مادر سوپرمن «مارتا کنت» و «لوییس لین» معشوقه وی را می‌رباید. سوپرمن لوییس را نجات می‌دهد ولی لکس وی را تهدید می‌کند که فقط در صورت کشتن بتمن مادرش را آزاد می‌کند.

بتمن تجهیزاتی از جمله فشنگ‌های حاوی کریپتونایت و نیزه کریپتونایتی را آماده می‌کند و سوپرمن به سمت شهر گاتهام پرواز می‌کند. سوپرمن ضمن اعلام اینکه هویت مخفی بتمن (بروس وین) را می‌شناسد تلاش می‌کند با وی صحبت کند ولی بتمن تله‌هایی برای وی به کار گذاشته و این باعث خشم سوپرمن می‌شود و نهایت نبردی بین آن‌ها درمی‌گیرد. بتمن با استفاده از فشنگ کریپتونایتی سوپرمن را ضعیف می‌کند و وی را شکست می‌دهد. در آخرین لحظات وقتی بتمن در حال کشتن وی است سوپرمن از او در خواست می‌کند مارتا (مادرش) را نجات دهد.

یکی بودن اسم مادر سوپرمن و بتمن باعث می‌شود بتمن تشخیص دهد سوپرمن خطری برای بشریت نیست. سوپرمن می‌خواهد مادرش را نجات دهد ولی بتمن از وی درخواست می‌کند سراغ لکس برود و مادرش را به او بسپارد. پس بتمن مادر سوپرمن را نجات می‌دهد و سوپرمن به سراغ لکس می‌رود که هیولایی به نام دومزدی خلق کرده است. با آشوبی که دومزدی در شهر به پا می‌کند دیانا تصمیم می‌گیرد هویت ابرقهرمانی خود را آشکار کند و به کمک بتمن و سوپرمن می‌آید. در نهایت سوپرمن با نیزه کریپتونایتی به دومزدی ضربه می‌زد ولی دومزدی قبل از مرگ سوپرمن را می‌کشد.

لکس لوتر دستگیر شده و سوپرمن در اسمالویل دفن می‌شود (ارتش برای وی مراسم نمادینی برگزار می‌کند). بتمن از دیانا می‌خواهد به وی کمک کند سایر ابرقهرمانان را نیز پیدا کند زیرا حس می‌کند آن‌ها باید بجنگند. لوییس مشتی خاک روی تابوت سوپرمن ریخته و از آنجا می‌رود. در آخرین سکانس فیلم ذرات خاک را می‌بینیم که از روی تابوت به هوا بلند می‌شوند که این احتمالاً نشان دهندهٔ زنده شدن سوپرمن است که چندین بار در کمیک‌ها اتفاق افتاده است.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «فیلم سوپرمن» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.