زمان مطالعه: 6 دقیقه
کاربرد ماهواره های جاسوسی و نظامی

کاربرد ماهواره های جاسوسی و نظامی

ماهواره های تاسیسات نظامی مشتمل از ماهواره های هواشناسی ، ارتباطی ، ردیاب و مشاهده زمین می باشند که برای مقاصد نظامی به کار می روند .

جاسوسی ماهواره ای

کشورهای اندکی که در رأس آن آمریکا قرار دارد، بیشترین استفاده از را از این فن آوری در جمع آوری اطلاعات محرمانه نظامی ، سیاسی ، صنعتی ، اقتصادی و … می برد.
تاکنون کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران در این زمینه متحمل خسارات زبادی شده است بعنوان مثال استفاده عراق از تصاویر جاسوسی ماهواره های آمریکایی در جنگ به ما لطمات زیادی را وارد کرد همچنین هم اکنون سرزمین ایران زیر پوشش تصویری ماهواره های آمریکایی و رژیم اشغالگر فلسطین است و با دقت مسائل داخلی ایران را همچون ساخت و سازهای نظامی ، نقل و انتقال امکانات نظامی و… را زیر نظر دارند که این خود امنیت ملی ما را تهدید می کند شاهد این مدعا انتشار عکسهایی از ایران که توسط ماهواره های آمریکایی گرفته شده است مثل تصاویر ماهواره ای از نیروگاه اتمی بوشهر و یا سایر نقاط حساس ایران گرفته شده است که دارای دقت و کیفیت بسیار بالایی است.

هر چند که درباره ماهواره های جاسوسی و نحوه عملکرد آنها اطلاعات کامل و زیادی منتشر نشده است اما در این مطلب آسمونی سعی شده به بخشی از این اطلاعات پرداخته شود.

شبکه ماهواره ای جاسوسی اشلون

ایستگاه‌های گیرنده شبکه‌ جاسوسی اشلون در تمام دنیا مستقر است آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) سیستم جاسوسی جهانی با اسم رمز اشلون (ECHELON) را طراحی کرده است.این شبکه به کلیه‌ تماس‌های تلفنی، فاکس‌ها و پیام‌های تله تکس و پست‌های الکترونیکی که در هر نقطه از دنیا رد و بدل می‌شوند، دسترسی دارد و آن‌ها را بررسی می‌کند.شبکه‌ اشلون از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا کنترل می‌شود و با همکاری سازمان‌هایی چون، ستاد ارتباطات کل در انگلیس، مقر امنیتی ارتباطات در کانادا، ریاست امنیت دفاعی استرالیا و دایره‌ی امنیت ارتباطات کل در نیوزلند، فعالیت می‌کند.
نحوه‌ فعالیت سیستم اشلون به این گونه است که ایستگاه‌های گیرنده‌ داخلی خود را در همه نقاط دنیا مستقر می‌کند تا کلیه‌ ماهواره‌ها، طول موج‌های کوتاه، ترافیک‌های ارتباطاتی سلولی و فیبرنوری را به دام بیاندازد و سپس آن را به رایانه‌های انبوه و با قابلیت بالای آژانس آمریکایی مزبور برای تجزیه و تحلیل و بررسی دقیق ارسال ‌کند.

این پیام‌های مختلف پس از دریافت توسط ایستگاه‌های شنود، شامل مکالمات و مکاتبات هستند که توسط یک سیستم تحلیلی هوشمند به دقت بررسی می‌شوند. هدف اصلی از فعالیت آژانس مزبور ردیابی و کشف گروه‌های سیاسی ناشناس و فعالیت‌های آنها است. سیگنال‌های بسیار اندکی می‌توانند از دام این گیرنده‌های الکترونیکی فرار کنند. بهره‌گیری از ایستگاه‌های گیرنده‌ زمینی، کشتی‌های هوشمند در آب‌های هفتگانه دنیا و ماهواره‌های سری قوی در ارتفاعات 20 هزار مایلی از سطح زمین قدرت فعالیت آژانس امنیت ملی آمریکا و اعضای پیمان UKUSA را افزایش داده است.

مناطق جغرافیایی مختلف در سر تا سر دنیا بین اعضای این پیمان تقسیم شده است؛ به طوری که آمریکا در بخش بررسی سیگنال‌های ارتباطاتی قاره‌ آمریکا، انگلیس در بخش اروپا، آفریقا و غرب روسیه، استرالیا در بخش آسیای جنوب شرقی، جنوب غربی اقیانوسیه و مناطق شرقی اقیانوس هند، نیوزلند در بخش شرکت‌های غربی اقیانوس آرام و بالاخره کانادا در بخش بررسی سیگنال‌های شمال روسیه، اروپای شمالی و همچنین ارتباطات آمریکایی، فعالیت می‌کنند.

روش کار اشلون به این نحو است که می تواند بخش زیادی از ارتباطات را با استفاده از کامپیوتر ردیابی کند این کار بصورت خودکار و با استفاده از کلید واژ ها مورد نظر صورت می گیرد .که کلید واژه ها می توانند نظامی ،سیاسی ،امنیتی و حتی اقتصادی باشند.بعنوان مثال اتحادیه اروپا در سال 81 اعلام کرد جاسوسی صنعتی بین سیزده تا یکصد و چهل و پنج میلیارد دلار به شرکتهای اروپایی صدمه زده است. 

ماهواره جاسوسی EarlyBird

نمایندگان مجلس اروپا مدعی اند آمریکاییان همه تلفنها و مراسلات الکترونیکی ودور نگارها را جذب و ضبط می کنند.هر نوع گفتگو یا مکاتبه الکترونیکی یا فاکس یا غیره به زبانهای زنده دنیا هم اکنون در چنگ ماهواره Earaybird است .باور کردنی نیست ،اما اگر مثلا در انگلستان یا در یکی از کشورهای اروپایی یا کلا در یک کشور حساس باشید واژه مرسدس بنز یا کنکورد یا حتی حزب یا حقوق بشر را طی صحبتی در تلفن ثابت یا سیار بر زبان بیاوریدیا حتی اگر این واژه ها با نمابر یا پست الکترونیکی ارسال کنید یا تحویل بگیرید ،مطمئن باشید که همه اینها به شکل متن به زبان انگلیسی ترجمه می شود و پس از تقسیم بندی با سرعت نور به آمریکا ارسال می گردد در آنجا این مطالب در میان دوایر‏‎ جاسوسی‌‏خاصی‌‏‎ ‎ که در سالهای اخیربه‌‏‎ نوعی‌‏‎ از سوپر مارکتهای آمریکا بدل شده اند توزیع می شود.این سوپر مارکتها از این اطلاعات و اسرار استفاده می کنند و آنها را در میان خود مبادله می کنند یا آنها را مانند یک کالای تجاری به دولتها و نهادها و اشخاص می فروشند.در نهایت اینکه شما هر جا بروید از سر تا پا زیر نظر هستید .

اینها‏‎‏‎ طبق برنامه‌ای کار‏‎ می‌کنندکه‌‏‎ برای‌‏‎ جدا‏‎ کردن‌‏‎ میلیاردها‏‎ مکالمات‌‏‏‎ و‏‎ مراسلات‌‏‎ الکترونیکی‌‏‎ طرح‌ریزی‌‎ شده‌‏ است‌‏‎ می‌توان‌‏‎‏‎ طبق‌‎ واژه معینی‌‏‎ ‌‏‎‏‎ که‌‏ ‎صاحب‏‎ آن‌‏‎ بر‏‎زبان‌‏‎ می‌آورد‏‎ یا‏‎ ارسال‌‏‎ می‌کند،به این مکالمات دست یافت.این واژه برای هر یک از این دو ابر کامپیوتر نقش کلید را دارد که پس از اخذ دوباره اطلاعات از ماهواره جاسوسی خاص این ماموریت،به فعالیت می پردازند.این ماهواره اکیلون نام دارد و در صورتی که مکالمات یا مکاتبات به زبان دیگری باشد آن را به انگلیسی ترجمه می کند.در صورتی که ماهواره دیگر که از نوع آراتوری است اینها را به متن تبدیل می کند و سپس آنها را طبق موضوع تقسیم بندی می کند و انها را به ایالات متحده آمریکا می فرستد تا دستگاهای ویژه ای آن را بگیرند هدف از پرتاب ماهواره تجسسی –تجاری EarlyBird نخستین ماهواره از نوع تجاری است که پایگاهای نظامی‌‏ امریکا‏ که‌‏در دنیا گسترده اندخواهان‌‏ آن‌‏هستند‏.

فزون برآن‌‏ خدماتی‌‏است‌‏ که‌‏ این‌ ماهواره‌‏‏ به‌‏افراد‏ یا شرکت‌هایا‏ دولت‌هایی‌‏ می‌دهدکه‌‏ خواهان یک عکس معینی هستند‏ که ماهواره‌‏ دربرابریک‌‏ مبلغ مشخص‌‏‌‏ آنها را تحویل‌‏ میدهد. این‌‏ حالت‌‏ به‌‏ معنای‌‏ آن است‌‏ که‌‏ ‏ امریکا‏ در‏ آینده‌‏ نزدیک‌‏ به‌‏ محتکراسرار‏ واطلاعات‌‏ بدل خواهد‏ شد‏ که آنها را‏ با‏ هرکس‌‏ که‌‏ بخواهد‏ مبادله‌‏ خواهد‏ کرد‏ یا‏خواهدفروخت‌‏ .این‌‏ تجارت‌‏قرن‌‏ آینده‌‏است‌‏. هر‏نوع‌‏گفتگوی‌‏تلفنی‌‏‎ یا‏ مکاتبه الکترونیکی با ‏فاکس غیر‏ آن‌‏ وبه‌‏ واسطه‌‏ اغلب‏ زبان‌های‌‏ زنده‌‏ هم‌ اکنون درچنگ‌‏‎ ماهواره امریکایی‌‏( ‎ EarlyBird) قرار‏ دارد‏ که‌‏ کار‏ تهیه‌‏ فهرست‌‏ انسان‌ها‎‎ را‏‎ ‎به‎ ‎عهده‌‏‎ دارد‏ این‌‏‎‎ ‌‏فهرست‌هاشامل‌‌‏‎ افرادو‎ شماره‌های‌‏ تلفن‌‏و فاکس‌‏و‏‎ رمزهای‌‎ پست‌‏‎ ‎الکترونیکی‌‏‎(EMAIL) آنان‌‏ است‌‏ که براساس طبقه‌بندی موضوعات‌‏‎ مورد‎‌ توجه امریکاییان‌‎ حروفچینی‎ شده‌اند‏‎.

آمریکایی ها به بسیاری از واژه های و کلیدهای آن دست یافته اند آنان از این واژه ها به عنوان محرک دو دستگاه کامپیوتر‏استفاده‌‏.می‌کنند‏‎ اگر‏‎ احیانا‏‎ با‏‎ دوستی‌‏‎ به واسطه‌‏‎ ‌‏تلفن‌‏‎‎صحبت‌‏ کرده‌‏‎باشی ‌‏‎و به گفته باشی‌‏ امروز‌‎ مرسدسی‌‏ دیده‌ای‌‏‎ که ‌‏‎ترا‏‎ شگفت‌‏ زده‌‏‎ نموده‌‏ است‌ ‎مطمئن‌‏‎ باش‌‏ که‌‏ ‎بقیه‌‏‎ صحبت‌‏ از‎همان‌‏ ‎هنگام ‌‏‎تلفظ‏‎ واژه‌ مرسدس‌‏ تبدیل‌‏‎ به ‌‏‎متن‌‏‎ شده ‌‏‎و‏‎بر روی‌‏‎امواج ‌‏رادیویی ‌به‌‏‎ سوی‌‏ ایالات‌‏‎ متحده‌‏ ‎امریکا‏ پرواز‏ کرده‌‏ ‎است‌‏‎ازدیگر‏واژه‌ها‏‎ می‌توان‌‏‎ به‌‏‎ عنوان‌ مثال‌‏‎ ازکلاشینکف‌‏‎ یا مسلسل‌‏یا‏ ‎شرکت‌‏ آیروسپشال‌‏ نام‌‏ ‎‎برد‏‎ ‎که‌‏‎امریکاییان‌‏‎ اغلب‏‎ رابرمی‌انگیزند‏ ژاپنی‌‏‎ یا‏‎ اروپایی‌‏‎ شرکت‌های‌‏‎ به‌نام مربوط واژه‌های‌‏‎ رقیب شرکت‌های‌‏‎ امریکایی‌‏ در مناقصه ها و داد و ستدها بین المللی نیز،آمریکاییان را برمی انگیزد احیانا اگر نماینده شرکت مرسدس با همکارش در فرانکفورت درباره یک ‎موضوع‌‏محرمانه‌‏‎شرکت‌‏‎ صحبت‌‏‎ کند ، ‏‎پایگاه‌ یورکشایر‏ ‎بلافاصله‌‏‎ این‌‏‎ گفتگو‏ را می گیرد و ان چه که محرمانه بود برای آمریکاییان غیر‏ محرمانه‌‏‎ می‌شود.

آمریکا بسیاری از اطلاعات را که بدست می آورد به (اف بی آی) (FBI) یا اینتر پول یا به دیگر ادارات مبارزه با جرایم منظم یا قاچاق مواد مخدر تحویل می دهد. یکی‎ از‏‎ واژه‌های‌‎کلیدی‌‏‎ را که دست یافته واژه حقوق بشر است این موضوع به هیچ وجه نه ربطی به جاسوسی صنعتی دارد و نه به امنیت ملی مگر‏‎این‌‏‎ به‌قصد‏‎ دستیابی‌‏‎ به‌‏ ‎اطلاعات‌‏‎ و اسراری باشد که ایالات متحده امریکا با دیگر دستگاههای جاسوسی مبادله می کند یا انکه این فرایند بر اثر تقاضایی باشد که یک دولت برای خرید اطلاعات معین ارائه می دهد . 

ماهواره جاسوسی افق

از دیگر ماهواره های جاسوسی که می تواند امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و کشور های منطقه را به خطر اندازد ماهواره جاسوسی رژیم اشغالگر فلسطین بنام افق است. این ماهواره جاسوسی که در مدار 250 کیلومتری مدار زمین در حال گردش است و قادر است که به دقیق ترین اطلاعات در مورد کشورهای عربی و خاورمیانه دست یابد.ماهواره افق ـ5 از مرکز پرتاب ماهواره در جنوب تل آویو به فضا پرتاب شده است .این ماهواره در هر 90 دقیقه یکبار به دور کره زمین گردش کرده و مجهز به دوربینهایی است که آن را قادر می سازد از اجسامی با حجم کمتر از یک متر نیز تصویر برداری کند . طول این ماهواره دو متر و سی سانتیمتر و قطر آن دومتر و وزن آن 300کیلو وساخت رژیم اشغالگرصهیونیستی فلسطین می باشد. به گفته روزنامه هاآرتص این ماهواره می تواند شمال آفریقا و خاورمیانه و حتی پاکستان و افغانستان را پوشش دهد .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کاربرد ماهواره های جاسوسی و نظامی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.