زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ اسپورتینگ لیسبون ، شیر 112 ساله !

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ اسپورتینگ لیسبون ، شیر 112 ساله !

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ اسپورتینگ لیسبون / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی اسپورتینگ لیسبون ؛ شیر...

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ اسپورتینگ لیسبون / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

اسپورتینگ لیسبون ؛ شیر 112 ساله !

هرگاه شباهتی بین لوگوی دو تیم فوتبال مشاهده کردید ، این شباهت می تواند به دو دلیل باشد . یا این که دو باشگاه از یک منبع الهام گرفته اند یا این که یکی از آنها از دیگری الگو گرفته باشد . شباهت لوگوی دو تیم فوتبال اسپورتینگ پرتغال و چلسی انگلیس از نوع اول است و دو تیم بدون اطلاع از شرایط یکدیگر ، نمادهایی شبیه به یکدیگر انتخاب کردند . بیش از یک قرن است که در نماد باشگاه اسپورتینگ می توان یک شیر را مشاهده کرد . همچنین رنگهای سبز و سفید هم در لوگو و هم در لباس این تیم دیده می شوند . این در حالی است که پرچم شهر لیسبون شامل 4 مثلث سیاه ، چهار مثلث سفید و یک کشتی است و نمی توان نه اثری از رنگ سبز و نه اثری از شیر در آن یافت . اما این که چرا این رنگها و نمادها در باشگاه استفاده می شود ، به قبل از روز اول جولای 1906 بازمی گردد ؛ قبل از روزی که باشگاه کار خود را آغاز کند . آسمونی ، در ژوئن 1902 دو برادر باشگاه اسپورت کلاوب د بلاس را تأسیس کردند. اما این باشگاه فقط یک بازی انجام داد و منحل شد . دو سال بعد آنها مجدداً تصمیم گرفتند تیم فوتبالی داشته باشند . این بار جوانی ملقب به « ژوزه آلوالاده » به جمع آنها اضافه شده بود . آلوالاده مبلغی پول از پدربزرگ خود قرض گرفت و با همین پول بود که باشگاه با نام « کامپو گرانده فوتبال کلوب » آغاز به کار کرد .

sporting-lisbon-logo-during-time
sporting-lisbon-logo-during-time

در تابستان 1905 چهار عضو باشگاه درباره آینده تیم جلسه ای گذاشتند و آلوالاده پیشنهاد کرد از علامت اشرافی شیر ایستاده ( Rampant ) استفاده شود . این پیشنهاد توسط سایرین پذیرفته شد . البته « فرناندو دی کاستلو برانکو » معتقد بود که رنگ سبز در نماد مورد استفاده قرار گیرد . سایرین هم موافقت کردند و این نماد را نماد « امید موفقیت برای آینده باشگاه » نامیدند . کمی بعد در سال 1907 یک لوگوی نقره ای برای باشگاه ساخته شد . آسمونی ، این نماد دایره ای سبز بود که شیری داخل آن ایستاده بود و در اطراف شیر ، سه حرف S ، C و P با نقره نصب شده بودند . حروفی که حروف اختصاری عبارت « اسپورتینگ کلوبه د پرتغال » به شمار می آمدند . همین نماد کافی بود که به مرور ، تیم صاحب لقب Leões ( شیرها ) و Verde e brancos ( سبز و سفیدها ) شود . سایر تغییرات در لوگو جزئی بود. در اول آوریل 1913 اطراف دایره سیاه شد و نام کامل باشگاه داخل آن قرار گرفت . مدت چند دهه هم لوگوی باشگاه به شکل سپر درآمد . اما شیر و رنگ سبز هرگز از نماد حذف نشدند . در پنجاهمین و صدمین سال تاسیس باشگاه، این اعداد به نماد اضافه شدند و اکنون ... لوگوی اسپورتینگ لیسبون یک سپر است که عبارت SCP بالای آن و نام باشگاه و اسم کشور پرتغال داخل آن وجود دارد . شیرطلایی هم در میان لوگو دیده می شود و سه خط موازی سفید در سپر سبز ، رنگ لباس را در لوگ ایجاد می کنند . دو رنگی که بیش از یک قرن است که به هویت باشگاه 112 ساله پرتغالی تبدیل شده است .   اختصاصی آسمونی  

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ اسپورتینگ لیسبون ، شیر 112 ساله !» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.