زمان مطالعه: 6 دقیقه
نژاد گربه های خیابانی چیست؟

نژاد گربه های خیابانی چیست؟

آیا می دانید که گربه های خیابانی چه می خورند یا کجا زندگی می کنند؟ در این بخش با نژاد گربه های خیابانی بیشتر آشنا می شوید.

گربه ها امروزه در همه شهر ها و در همه جای دنیا زندگی می کنند و به این گربه ها به اصطلاح گربه های خیابانی یا گربه های ولگرد گفته می شود که مسلما تفاوت هایی با گربه های خانگی دارند. آسمونی در این بخش مطالب جالبی در مورد گربه های خیابانی برای شما عزیزان منتشر می کند.

نژاد گربه های خیابانی یا ولگرد

گربه های خیابانی در زمستان
گربه های خیابانی در زمستان

گربه های خیابانی از نژاد شورت هیر هستند (short-haired cat) همه گربه های شهری، دارای قلمرو هستند. گربه های نر قلمرو وسیع تری نسبت به ماده ها دارند که شامل چند کوچه و پشت بام می شود. در این قلمرو هر روز و البته بهتره بگوییم هر شب پرسه می زنند و هیچ چیز از چشمشان پنهان نمی ماند.

مثلا اگر شما جوجه ای خریده باشید و توی حیاط نگه دارید ظرف چند ساعت از وجودش باخبر می شوند و نقشه شکارش را می کشند. از این نکته مطمئن باشید که یک گربه به تمام قلمرو اش سر خواهد زد و اینکه یک نقطه را مجددا ویزیت کند، بسته به وسعت مکانی قلمرو، از نصف روز تا یکی دو روز طول می کشد.  اگر جوجه شما تا حالا آزادانه زندگی کرده ، اطمینان داشته باشید امروز نه فردا، در یک فرصت مناسب گربه او را شکار خواهد کرد.

در این قلمرو چند تا گربه ماده هم زندگی می کنند که البته هر کدام در یک گوشه این قلمرو هستند. پس می شود گفت که گربه های ماده هم قلمرو دارند ولی کوچکتر است. قلمرو گربه های نر نمی تواند با هم همپوشانی داشته باشد چون اگه دو گربه نر همدیگر را ملاقات کنند درگیر میشوند.

البته این صددرصد هم نیست و ممکن است دو نر در یک جا با هم شریک باشند. حتی ممکن است یک ماده را هم با هم شریک باشند البته دور از چشم یکدیگر.  بنابراین گربه ماده می تواند همزمان از چند گربه نر باردار باشد و بچه ها هر کدام پدر خودشان را داشته باشند. گربه ماده هم هنگام شیردهی هیچ گربه ای را نزدیک بچه ها تحمل نمی کند.

گربه نر نقشی در بزرگ کردن بچه ها نخواهد داشت و برعکس آنها را رقیب خود میداند. مخصوصا نرها را. 

گربه ماده تا حدود دو ماه به توله ها شیر می دهد. بعد بسته به موقعیت ،آسایش و راحتی محل  و حامله شدن مجدد یا نشدن مادر، بچه ها تا حدود دو ماه دیگر کمتر یا بیشتر با گربه ماده هستند و مستقل شدن را یاد می گیرند ( آبستنی مجدد گربه ماده به فصل مربوط هست.) و بعد کم کم توله ها به دنبال سرنوشت خودشان می روند تا موقع بلوغ که برای خودشان بسته به نر یا ماده بودنشان قلمرویی پیدا کنند.

پیدا کردن قلمرو البته کار راحتی هم نیست و بسته به شلوغ بودن یا خلوت بودن محله شان دارد. در این حین هنوز گربه نرهای محله خطری بالقوه برای توله نرهای جوان هستند. توله ماده ها کمتر مشکل دارند به طوری که نرهای بزرگ به شدت سعی در دفاع از قلمرو خودشان را دارند و توله ها را به شدت زخمی می کنند واگر هم توله در درگیری کشته نشود زخمایش ممکن است بعدا عفونی شده و او را از پا در بیاورد.

توله ها چاره ای ندارند جز اینکه آهسته آهسته بزرگ بشوند و یواشکی زندگی کنند یا مدت بیشتری را زیر سایه مادر بمانند تا قوی تر و بزرگتر شده و بتوانند از خودشان دفاع کنند و یک قلمرو بسازند. ولی اگر مادر مجددا آبستن بشود کار برای توله ها سخت میشود چون مادر دیگه در نزدیکی زایمان ( حدود هشت هفته بعد ) مجبور است یا خودش محل رو ترک کند یا توله ها را از محل بیرون کند که به بچه های جدید برسد. گربه نر هم که اصلا غیر از جفتگیری کار دیگه ای به ماده ندارد.

خوب، تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که کار برای بچه گربه های ماده زیاد سخت نیست و بچه گربه های نر هم با کمی شانس میتوانند یک قلمرو کوچک برای خودشان پیدا کنند. اصولا این ماجرا مربوط به گربه های شورت هیر خودمون هست (short-haired cat) و گرنه برای نژادهای دیگر مثل پرشین، بعلت تفاوتهای نژادی، قضیه کلا فرق می کند. چون گربه های شورت هیر زیاد هم اهل داخل خانه ماندن نیستند و به محض اینکه به حول و حوش سن بلوغ برسند دوست دارند سر به کوچه و پشت بام بگذارند. اوایل برای غذا بر می گردند ولی بعد مدتی دیگه سرو کله شان کمتر پیدا میشه. این را تمام کسانی که با گربه سروکار دارند می دانند.

غذای گربه های خیابانی

گربه های خیابانی ایران
گربه های خیابانی ایران

گربه های خیابانی چه می خورند؟ گربه ها به دلیل استقلالی که دارند از پس خودشان بر می آیند. غذا پیدا کردن برای گربه های خیابانی یا اصطلاحا ولگرد سخت نیست مخصوصا اگر در محله های مرفه شهر زندگی کنند. بطوری که میزان رفاه یک محله را می توان از وزن و تعداد گربه های آن محله حدس زد ! همینجا مشخص می شود که تعداد گربه ها در یک قلمرو بستگی به مقدار آسایش آنها و دسترسی به غذا در آن محله هم دارد. چیز مهم دیگر پیدا کردن مکانهای امن و دنج برای استراحت هست که در بعضی محله ها این امکانات برای گربه ها بیشتر است.

رفتار و در واقع فرهنگ حیوان دوستی ساکنین محل هم در زندگی و سرنوشت گربه ها موثر است. تا اینجا بنظر میرسد که بچه گربه ها تا حدود چهار پنج ماه نیاز به حمایت دارند و بعد از آن قدرت مستقل شدن دارند و غریزه آنها نیز این را طلب میکند. پس بنظر میرسد واگذاری بچه گربه هایی که در نزدیکی بلوغ هستند ضرورتی نداشته باشد. ولی این نکته لازم است که ذکر شود که طبعا گربه هایی که دائما در خانه تحت حمایت بوده اند و به غذا و جای خواب امن دسترسی بدون شرط داشته اند، چنانچه ناگهان رها شوند با مشکل روبرو می شوند که این از رفتار نادرست ما ناشی می شود.

پس چنانچه قادر به نگهداری دائمی بچه گربه نیستیم باید شرایط آماده سازی اش را جهت زندگی طبیعی فراهم کنیم. نگهداری او باید تا زمان رفع اضطرار ، بیماری و یا بلوغ او به گونه ای باشد که بطور کامل وابسته به انسان نشود و با زندگی طبیعی خودش زیاد فاصله نگیرد. این کار میتواند بعنوان مثال با نگهداری بچه گربه ها در حیاط یا باغ ، بجای نگهداری در آپارتمان انجام شود. با اینکار میتوانیم نگرانی خود را در وقت بلوغ گربه وقتی که دیگر قادر به نگهداری اش نیستیم مرتفع کنیم.

چگونه یک بچه گربه خیابانی را به خانه بیاوریم؟

گربه های خیابانی تهران
گربه های خیابانی تهران

اگر دوست دارید یک بچه گربه ی خیابانی را به خانه تان بیاورید، چیز هایی هست که باید رعایت کنید تا خانه ی شما جای مناسبی برای این گربه باشد. در مرحله اول باید از بیماری گربه اطلاع کافی داشته باشید و قبل از انجام هر کاری او را به دامپزشکی ببرید.

  1. فضایی را برای این گربه مد نظر بگیرید: این فضا می تواند جعبه ی بزرگی باشد، به همراه غذا، آب و یا حتی وسایلی که بتواند با آنها بازی کند.
  2. حتما بچه گربه را برای واکسیناسیون و چک آپ سلامت پیش یک دامپزشک ببرید.
  3. اگر جعبه ی مناسبی برای نگه داری گربه ندارید، زودتر تهیه کنید. گربه ی شما به جایی نیاز دارد تا بتواند تربیت بشه، پس این بستر را فراهم کنید. برای تربیت گربه به تنها چیزی که احتیاج دارید، صبر و بردباری است. بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و بعضی دیرتر. این کاملا طبیعی است.
  4. با گربه خود وقت بگذرانید. احتمالا آنها هیچ وقت نوازش نشده اند و کسی نازشان را نکشیده. گربه ها عاشق لوس کردن خودشان هستند، پس به آنها توجه کنید.
  5. به گربه خود فرصت بدهید تا از لاکش بیرون بیاید. اصولا گربه ها برای روزهای اول ممکن است از دستتان مخفی شوند. تنها دلیل این موضوع این است که ترسیده اند و نمیتوانند تغییر وضعیت ناگهانی را درک کنند. به آنها چند روز فرصت بدهید تا به محیط عادت کرده و با پای خود به سمتتان بیایند.
  6. یادتان نرود برای بچه گربه تان اسم بگذارید تا سریع تر تربیت شود و حرف های شما برایش معنی پیدا کند.
  7. یک ظرف مسطح پر از خاک باغچه یک گوشه از خانه بگذارید تا بچه گربه تان برای دستشویی کردن از آن استفاده کند. نگران نباشید، گربه ها همیشه در جای مقرری که باید دستشویی می کنند
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نژاد گربه های خیابانی چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.