زمان مطالعه: 2 دقیقه
سپاهانی ها و اشتباهات تاریخی( بخش دوم)

سپاهانی ها و اشتباهات تاریخی( بخش دوم)

تیم سپاهان که امروز در نیمه نهایی جام حذفی به میدان می رود، آخرین بار یک دهه پیش برنده یک جام در ایران شده است. بخشی از بی برنامگی های سپاهانی ها را که منجر به ناکامی این تیم شده مشاهده می کنید.

اسم اشتباه بازیکنان در لیگ قهرمانان

در سال 2004 سپاهان نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا بود و تا آخرین لحظات هم شانس صعود از مرحله گروهی را از دست نداده بود. در این شرایط وقتی مشخص شد که سپاهانی ها اسم دو بازیکن را به صورت اشتباه روی لباس یکدیگر چسبانده اند،  سرپرست سپاهان روی خط زنده شبکه 3 تلویزیون آمد و گفت: خدا را شکر که تمام مشکلات فوتبال مملکت حل شده و فقط تلویزیون توانسته به لباس سپاهان گیر بدهد!

البته اشتباه به ظاهر کوچک نشان می داد که سپاهانی ها چقدر به جزئیات بی توجه هستند. اتفاقا در همان برنامه مجری تلویزیون تیم میلان ایتالیا را مثال زد و گفت: واقعا مساله کوچکی است که مثلا میلان در لیگ قهرمانان اروپا بازی کند و ببینیم پشت شماره 7 و پیراهن آندری شوچنکو، اسم فیلیپو اینزاگی درج شده؟!

 

استفاده از رحمان احمدی دو اخطاره در لیگ قهرمانان!

سرانجام سوتی های کوچک به یک فاجعه منتهی شد. خریدهای کهکشانی و قراردادهای بد باعث شد که سپاهان نتواند بسیاری از ستارگان خود را بیش از یک فصل حفظ کند. سپاهان در سال 1391 مدعی جدی فتح لیگ قهرمانان آسیا بود و به جمع هشت تیم برتر مسابقات رسیده بود. اما پیش از شروع این مرحله، لیگ برتر ایران تمام شد و تیمها اجازه نقل و انتقال بازیکن به دست آوردند. امیر قلعه نویی که همیشه در این شرایط پول را اولویت خود قرار داده بود، با اولین پیشنهاد از سوی استقلال، تیم سپاهان را رها کرد و بازیکنانی چون مهدی رحمتی و خسرو حیدری نیز شهرت و جذابیت های رسانه ای بازی در استقلال را به بازی در سپاهان ترجیح دادند. سپاهان ناگهان خالی از ستاره شد؛ ابتدا به عنوان مربی لوکا بوناچیچ را استخدام کرد و به عنوان دروازه بان از رحمان احمدی سنگربان پرسپولیس در دور گروهی این مسابقات استفاده کرد. سپاهان توانست السد قطر را در این مرحله(1-0) و (2-1) شکست داده و به نیمه نهایی صعود کند. اما...

مشخص شد رحمان احمدی در هنگام بازی در پرسپولیس دو اخطاره شده! برد (1-0) سپاهان تبدیل به باخت(3-0) شد و السد به نیمه نهایی رفت، قهرمان آسیا شد و در جام جهانی باشگاهها به مقام سوم رسید! در سپاهان هم مجید بصیرت سرپرست باشگاه از هواداران عذرخواهی کرد!

طنز تلخ ماجرا در این بود که تنها چند هفته قبل از این فاجعه، تیم امید ایران به همین دلیل برد خود مقابل عراق را با باخت(3-0) عوض کرد. اما سپاهانی ها از این فاجعه درس نگرفتند.

کسر سه امتیاز با نارنجک

خودتخریبی های سپاهانی ها هرچند عموما مدیریتی است. اما تماشاگران هم در این بین بی تقصیر و معصوم نبوده اند. وقتی مدیریتی در بحث ورود تماشاکران به ورزشگاه صورت نگیرد، آنها می توانند هر شی ء خطرناکی را به ورزشگاه آورند. البته تماشاگران خود می دانند که در رقابتهای داخلی، فدراسیون نگاه ویژه ای به سرخابی های پایتخت دارد و یک خطای کوچک در برابر آنها می تواند به فاجعه ای بزرگ برای شهرستانی ها تبدیل شود. با تمام این احوال، نه مدیریتی در هنگام ورود تماشاگران صورت می گیرد و نه تماشاگران متوجه تبعات کارهای خود هستند. در سال 1386 سپاهان در نبردی بسیار حیثیتی و 6 امتیازی موفق شد پرسپولیس در در فولادشهر(2-1) شکست دهد و عملا خیز بلندی به سوی قهرمانی بردارد.

اما پرتاب نارنجک از طرف هواداران سپاهان منجر به نابینا شدن سرباز احمدی شد که یکی از سربازان و ماموران حفظ نظم در ورزشگاه شد. احمدی به قدری با فوتبال بیگانه بود که حتی می گفت سپاهانی ها در بازی با استقلال این کار را کرده اند! اما در هر حال مساله مهم این بود که سرباز نابینا شد و پاسخ حماقت چند انسان نمای سپاهانی سبب شد که فدراسیون ابتدا 5( و سرانجام 3 امتیاز) از سپاهان کسر کند. روز آخر لیگ که پرسپولیس با گل دقیقه 7+90 خود سپاهان را (2-1) برد و جام قهرمانی را با یک امتیاز برتری از اصفهان به تهران آورد، مشخص شد نادانی یک نارنجک به دست و سوء مدیریت مسوولان در بازرسی تماشاگران، یک جام را از سپاهان گرفت و به پرسپولیس هدیه داد!

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «سپاهانی ها و اشتباهات تاریخی( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.