زمان مطالعه: 4 دقیقه
اسرار خانه داری

اسرار خانه داری

آسمونی : تمیز نگهداشتن خانه لزوما نیازمند ابزار و مواد شیمیایی گران‌قیمت نیست. از این پیشنهادات برای تبدیل...

آسمونی : تمیز نگهداشتن خانه لزوما نیازمند ابزار و مواد شیمیایی گران‌قیمت نیست. از این پیشنهادات برای تبدیل مواد و اشیاء معمول به راه‌حل‌هایی ایده‌آل برای پاکیزگی خانه استفاده کنید که علاوه بر سادگی، ارزان‌قیمت هم هستند.

از چوب گردگیری برای تمیزکردن حمام و دستشویی استفاده کنید

تمیز کردن وان و حمام خانه کاری خسته کننده است و اغلب اوقات یک فرایند چالش برانگیز نیز محسوب می‌شود. از خم شدن روی وان تا رساندن خود به بالاترین نقطه دیوار حمام کاری طاقت‌فرساست که اغلب اوقات باید خیلی زودتر از زمانی که تصور می‌کنید، دوباره آن را انجام دهید.

برای اینکه کمتر خم شوید یا بدنتان را بکشید، یک چوب گردگیری اسفنجی ارزان قیمت از بقالی محله‌تان بخرید. آن را فقط برای تمیز کردن حمام آماده کنید و از آن برای شستن وان حمام تا بالاترین نقطه فضا استفاده کنید. البته ممکن است مجبور باشید چند اسفنج را با دست بشویید، اما دسته بلند چوب گردگیری، برای دسترسی به نقاط پست و بلند، از میزان زحمتی که برای تمیزکردن حمام می‌کشید، به طرز قابل توجهی می‌کاهد.

فرشتان را جارو کنید

شاید تصور کنید که جاروی دستی برای نگهداری و تمیزکردن فرش مناسب نیست؛ اما اگر در خانه همراه کسی زندگی می‌کنید که موهای بلندی دارد، حتما متوجه می‌شوید این موها چه تاثیری روی جارو برقی می‌گذارند.

زیرا موهای بلند به آسانی دور بخش پاک‌کننده جارو برقی می‌پیچند و احتمال دارد به طور کل دستگاه را از کار بیاندازند، بنابراین تا جای ممکن، قبل از جاروبرقی کشیدن، باید موها را از فرش جدا کنید تا عمر آن بیشتر شود.

پس حداقل یک بار قبل از به کار بردن جاروبرقی، فرش را به دقت با جارو بکشید و درحین این کار موها را از جاروی دستی جدا کنید. از میزان موهایی که با این وسیله جمع می‌شود، تعجب خواهید کرد و علاوه برآن به این ترتیب فرایند تمیز کردن فرش با جاروبرقی کار آمدتر خواهد بود.

پا ک کردن لکه ها با سرکه

وقتی که یک فنجان سرکه می‌تواند همه لکه‌های مایکروویو شما را پاک کند، پس دیگر وقت و تلاش خود را صرف سائیدن لکه‌ها نکنید. فقط یک‌چهارم فنجان سرکه و یک فنجان آب را به مدت یک یا دو دقیقه درون مایکروویو قرار دهید (تا زمانی که مخلوط خیلی داغ شود یا به نقطه جوش برسد). سرکه پاک کردن لکه‌های غذایی را که داخل مایکروویو چسبیده‌اند، آسان می‌کند و به شما اجازه می‌دهد با استفاده از یک اسفنج یا تکه‌ای پارچه،‌ آن را از بین ببرید.

بگذارید شمعدان‌ها یخ ببندند

پاک کردن موم از شمعدان‌ها ممکن است عملی غیرممکن باشد و اغلب اوقات نیز با چاقوهای بسیار تیز می‌توان آن از بین برد. این‌همه تلاش را کنار بگذارید و فقط شمعدان‌تان را در فریزر قرار دهید. پس از چند ساعت، هوای سرد سبب می‌شود حجم موم کم شده و به راحتی پاک شود.

سردوش را در کیسه قرار دهید

به جای سائیدن سردوش حمام برای از بین بردن رسوب‌ها، مقداری سرکه در کیسه پلاستیکی بریزید و سر دوشی را در آن قرار دهید. سر کیسه را با نوار پلاستیکی محکم ببندید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید؛ سپس سردوشی را با اسفنج یا پارچه تمیز پاک کنید.

الکل در حمام و دستشویی

اگر لکه‌های آب به یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر حمام و دستشویی شما تبدیل شده است، پاک‌کننده‌های گران‌قیمت را رها کنید و به دنبال راه‌حلی ارزان‌تر و آسان‌تر باشید. فقط یک تکه پنبه را در الکل صنعتی (rubbing alcohol) فرو برید و سپس آن را روی ابزارهای فلزی بکشید. لکه‌ها به آسانی پاک می‌شوند و ابزار آلات فلزی شما بدون هیچ رسوبی براق به نظر خواهند رسید.

آب‌داغ؛ پاک کننده فاضلاب‌

پاک کننده‌های معمول و شیمیایی لوله‌های فاضلاب، در خانه‌ای که بچه‌ها و حیوانات اهلی زندگی می‌کنند، خطرناک هستند و از سوی دیگر استفاده مکرر از آنها، به لوله‌های فاضلاب شما آسیب می‌رساند. البته لوله‌های فاضلاب دستشویی و آشپزخانه را می‌توان به دفعات مکرر فقط با آب داغ پاک‌سازی کرد. با استفاده از کتری بزرگ، آب را روی اجاق داغ کنید سپس آن را در سینک آشپزخانه یا حمام، وان یا توالت بریزید. آب‌داغ، لوله‌ها را پاک می‌کند و رسوب‌ها را می‌زداید.

جوش شیرین لکه‌بر

نیازی نیست در آشپزخانه از پاک‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید که به احتمال زیاد غذاها را نیز آلوده می‌کند. دفعه بعدی که لکه‌ای روی سطح کار یا اجاق گازتان افتاد، فقط جوش شیرین را روی لکه بپاشید. اجازه دهید چند دقیقه روی لکه بماند، سپس آن را پاک کنید. از این ماده می‌توان در حمام نیز استفاده کرد.

ماشین ظرفشویی را پاک کنید

سائیدن داخل ماشین ظرفشویی خسته‌کننده و عذاب‌آور است. در عوض فقط سرکه را درون یک فنجان یا کاسه بریزید و آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. اجازه دهید دستگاه یک دور کار کند و سپس سرکه تمام لکه‌های سخت شده را پاک خواهد کرد.

ساینده‌ای از فویل آلومینیوم

اگر اسکاچ بشقاب‌های شما خیلی کارآمد نیست، می‌توان به سادگی از یک گلوله فویل آلومینیوم به عنوان ساینده استفاده کنید. فویل آلومینیوم لکه‌های غذا را که به بشقاب‌ها و تابه‌ها چسبیده‌اند به آسانی پاک می‌کند و نیازی به خرید اسکاچ جدید نیست.

جوش شیرین خوش‌بو کننده هوا

جوش شیرین یکی از مواد بسیار کارآمد در هر خانه است که یکی از موارد استفاده مهم آن خوشبو کننده هواست. برای آنکه یخچال خوشبویی داشته باشید، جوش شیرین را در یک جعبه در باز، در طبقه آخر آن قرار دهید. برای داشتن لباس‌ها و ملحفه‌هایی شسته شده و خوشبو نیز یک جعبه در باز از جوش شیرین در کمد رختخواب‌ها و لباس‌ها قرار دهید. برای خوشبو کردن فرش، جوش شیرین را روی زمین بپاشید و اجازه دهید 30 دقیقه بماند و سپس فرش را جارو برقی بکشید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اسرار خانه داری» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.