زمان مطالعه: 1 دقیقه
شاهین بالابان

شاهین بالابان

شاهین بالابان یکی از گونه‌های بزرگ شاهین است که در ایران هم زندگی می‌کنند. پرهای شاهین بالابان به رنگ قهوه‌ای تیره، خاکستری و کرم رنگ است.

شاهین بالابان یا چَرغ یکی از بزرگ‌ترین انواع شاهین و همینطور از محبوب‌ترین پرندگان شکاری است که در چند سال اخیر هم به خاطر شکار آنها توسط انسان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. در ادامه با آسمونی باشید تا اطلاعات لازم را در خصوص شاهین بالابان به دست آورید.

 اندازه پرنده طول بدن ۴۷ تا ۵۵ سانتی‌متر
راسته شاهین سانان
نام علمی Falco cherrug
نام انگلیسی Saker falcon

 

شاهین بالابان

درباره شاهین بالابان

شاهین بالابان با نام علمی Falco cherrug از راسته شاهین‌سانان و سرده شاهین و از شاخه طنابداران است. بالابان در کنار لاچین، شنقار و شاهین بلوچی در زیر سرده شاهین‌های مقدس قرار دارد. این چهار گونه حدود ۱۱۵ تا ۱۳۰ هزار سال پیش از هم جدا شدند اما دورگه‌شدن‌های بیش از حد آنها موجب شده تا تعیین تبار و بررسی ژنتیکی آنها بسیار دشوار گردد.

پرواز شاهین بالابان 

ویژگی‌های شاهین بالابان

شاهین بالابان ۴۷ تا ۵۵ سانتیمتر طول و حدود ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ گرم وزن دارد. رنگ پرهای شاهین بالابان خاکستری تیره تا قهوه‌ای تیره، خرمایی و گاهی سیاه و سفید است. بالابان بیشتر به صورت افقی به طعمه‌های خود حمله می‌کند. بالابان در ماه‌های اردیبهشت تا تیر بین ۵ تا ۳ تخم می‌گذارد و ۳۰ تا ۲۸ روز روی تخم‌ها می‌خوابد. جوجه‌ها پس از ۴۵ تا ۴۰ روز به بلوغ می‌رسند.

بالابان 

محل زندگی شاهین بالابان

محل زندگی شاهین بالابان از شمال و مرکز چین تا اروپای مرکزی امتداد دارد و بیشترین جمعیت بالابان‌ها در کشورهای قزاقستان، روسیه، چین و مغولستان زندگی می‌کنند. بالابان‌ها در استپ‌های کم‌درخت، کوهپایه‌ها، کوهستان‌ها و نواحی نیمه‌بیابانی زندگی می‌کنند. بیشتر بالابان‌ها پرندگانی مهاجر هستند و زمستان را به مناطق گرم‌تر می‌آیند اما بعضی که در مناطق معتدل‌تر مثل مجارستان و بخش‌های جنوبی آسیای میانه زندگی می‌کنند مهاجرت نمی‌کنند.

بالابان در ایران

شاهین بالابان در ایران

شاهین‌های بالابان مهاجر در مرداد و شهریور از کشورهای ترکمنستان و آذربایجان برای زمستان‌گذرانی به ایران هم می‌آیند. بالابان‌ها در سرتاسر رشته کوه البرز و زاگرس دیده شده است.

تصاویر شاهین بالابان

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شاهین بالابان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.