زمان مطالعه: 6 دقیقه
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

از آنجا که اتاق خواب خصوصی ترین فضا در هر خانه است، در طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ آن باید پیش از هر چیز سلیقه و نیازهای شخصی صاحب آن را در نظر گرفت.

اتاق خواب فضایی برای استراحت افراد می باشد. این فضا همانند پناهگاهی برای آرامش افراد است، بنابراین باید حسی از آرامش را به افراد منتقل کند. یکی از راه های انتقال چنین حسی از آرامش در این فضای دنج و آرام در اتاق خواب، استفاده از رنگ مناسب می باشد.

از طرفی دیگر نیز با توجه به متراژ کم آپارتمان ها، فضا های خصوصی کوچک تر از پیش شده اند. بنابراین افراد برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب کوچک باید حساسیت بیش تری به خرج دهند. در ادامه آسمونی مطالبی راجع به انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق خواب شرح خواهد داد.

شما می توانید با استفاده از این مطالب به درستی رنگ اتاق خواب خود را انتخاب کنید. رنگ های سرد از دسته رنگ هایی هستند که افراد معمولا برای اتاق خواب خود انتخاب می کنند. این طیف های رنگی برای کاهش استرس و تشویش، افزایش آرامش و حتی ایجاد فضای گسترده تر کمک می کند.

بررسی رنگ های مناسب برای اتاق خواب

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

بنفش کمرنگ: این رنگ برای کاهش میزان استرس مناسب می باشد. برخلاف بنفش تیره که حسی از ترس و تشویش را ایجاد می کند، طیف روشن آن آرامش را به همراه می آورد.

سبز روشن: رنگ سبز بهترین گزینه برای این فضا می باشد، زیرا هر دو عنصر سرد و گرم را به طور همزمان در خود دارد.

این رنگ علاوه بر ایجاد آرامش، باعث می شود تا فضای اتاق خنک و مطبوع به نظر برسد. سبز به عنوان رنگی از طبیعت آرامش و رضایت را به همراه می آورد.

آبی روشن: بر اساس تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که طیف آبی روشن، حسی از آرامش و تسکین را برای افراد به همراه می آورد. گفته می شود که این رنگ ضربان قلب را کاهش می دهد و همچنین فشار خون را نیز کاهش می دهد و برای آرامش مناسب می باشد. این رنگ روشنی روز و آسمان را منعکس می کند.

خاکستری روشن: خاکستری روشن نیز از دسته رنگ هایی است که آرامش را در اتاق خواب ایجاد می کند. همچنین با توجه به این که این رنگ خنثی می باشد، به سادگی می توان را با سایر رنگ ها هماهنگ کرد.

استفاده از رنگ هایی که مطرح کردیم، علاوه بر ایجاد آرامش در اتاق خواب به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می کند. اما در ادامه به این می پردازیم که در چنین اتاق هایی چه رنگ هایی را نباید به کار ببریم.

رنگ هایی که نباید در اتاق خواب بکار ببریم

right-colors-bedroom
right-colors-bedroom

سفید: ممکن است رنگ سفید یک رنگ مناسب برای یک اتاق کوچک به نظر برسد زیرا می تواند گوشه های تیره را روشن کند و نور را در اطراف خود منعکس کند. تصور مرسومی که بهترین رنگ برای فضا های کوچک سفید است، امروزه با یک مجموعه پالت رنگی نامحدود جایگزین شده است. رنگ سفید در اتاق می تواند آن جا را برجسته تر نسبت به سایر بخش ها جلوه دهد. اما ممکن است که نتیجه ای برعکس نیز داشته باشد.

رنگ های خنثی و خاموش: رنگ های خنثی رنگ برای فضا های کوچک فوق العاده هستند. در حالی که شما محدود به استفاده از رنگ های خنثی نیستید ، می فهمید که رنگ خنثی مناسب می تواند یک اتاق کوچک را به دلیل سادگی آن جادار تر جلوه دهد. اما همیشه این طور عمل نمی کند. استفاده از رنگ های خنثی و تاریک باعث می شود تا فضا کوچک . تاریک تر به نظر برسد. توصیه می شود که به دنبال رنگ های خنثی گرم باشید که نور را در فضای اتاق منعکس می کند.

قرمز: رنگ قرمز رنگی زیبا و شگفت انگیز می باشد و سال هاست که این رنگ به عنوان رنگ محبوب در سالن غذا خوری به کار می رود. اما حقیقت راجع به این رنگ این است که برای فضا های کوچک اصلا مناسب نمی باشد. استفاده از قرمز در اتاق خواب کوچک باعث می شود تا فضا گرم تر به نشر برسد و میزان استرس و تشویش را افزایش دهد.

دیزاین اتاق خواب

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

برای دیزاین اتاق خواب می توانید از تصاویر اتاق خواب هایی که در این مطلب قرار داده ایم ایده بگیرید و آن را با سلیقه خود ادغام کنید و دیزاین اتاق خواب خود را انجام دهید. برای طراحی اتاق خواب باید جسارت داشته باشید و تصورات خودتان را روی دکوراسیون پیاده کنید. با پیاده‌ سازی سلیقه خود می توانید به یک طراحی منحصر به فرد در اتاق خواب خود برسید.

رنگ اتاق خواب

right-colors-bedroom
right-colors-bedroom

بهتر است در انتخاب رنگ اتاق خواب دقت زیادی داشته باشید، لازم است که این رنگ در دسته ی رنگ هایی باشد که علاوه بر زیبایی باعث آرامش بخشیدن به شما شود و با هدف اصلی اتاق خواب که آرامش و انرژی بخشیدن به شما است هماهنگی داشته باشد. استفاده از رنگ های تند که برهم زننده آرامش هستند یا ترکیب رنگ های نامناسب، نمی تواند گزینه خوبی برای رنگ اتاق خواب شما باشد. اگر تصمیم گرفتید که اتاق خواب خود را بزرگ تر جلوه دهید بهتر است از رنگ ‌های روشن در آن استفاده کنید.

اتاق خواب عروس

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

برای تزیین اتاق خواب عروس و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب عروس، بهتر است سرویس خواب با دقت زیادی خریداری شود و همه قسمت های آن در تناسب با یکدیگر و در تناسب با فضای کلی دکوراسیون خانه باشد و برای تزیین میز توالت عروس بهتر است همه وسایل آرایش و بهداشتی روی میز قرار نگیرد، زیرا فقط باعث شلوغ تر به نظر رسیدن اتاق خواهد شد و هر چه فضا منظم تر و خلوت تر باشد جذابیت آن بیشتر خواهد شد و آرامش بیشتری در آن برقرار می شود.

تزیین اتاق خواب

right-colors-bedroom
right-colors-bedroom

برای تزیین اتاق خواب می توانید از دکوری های مختلف استفاده کنید، ولی برای انتخاب دکوری ها و وسایل تزیینی، سبک و تم اتاق را در نظر بگیرید و سعی کنید از دکوری های کمتری در آن استفاده کنید. هر چه فضا خلوت تر باشد، بزرگ تر جلوه می کند و اگر تصمیم گرفتید که در اتاق خواب خود قاب عکس قرار دهید، بهتر است در انتخاب طرح و قاب دور عکس دقت زیادی داشته باشید که با سرویس خواب شما مطابقت داشته باشد.

چیدمان اتاق خواب

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

برای چیدمان اتاق خواب بهتر است چیدمان را از وسایل بزرگ شروع کنید و در اتاق خواب بزرگ ترین وسیله تخت خواب است و وقتی تخت خواب در جای مناسب خود قرار بگیرد، دیگر چیدمان بقیه وسایل کار دشواری نخواهد بود و شما می توانید برای چیدمان بهتر اتاق خواب وسایل را دقیقاً مطابق با فضایی که در اختیار دارید خریداری کنید.

اتاق خواب مدرن

right-colors-bedroom
right-colors-bedroom

برای طراحی اتاق خواب مدرن و پیاده سازی سبک مدرن در اتاق خواب، اولین ویژگی حفظ سادگی و خلوت بودن فضا است و بهتر است سرویس خواب شما و سایر وسایل تزیینی و کاربردی که در اتاق خوابتان قرار می گیرد با سبک مدرن مطابقت داشته باشد و در انتخاب پرده و فرش ها هم باید طوری خرید شما انجام شود که با سبک مدرن هماهنگی داشته باشد و استفاده از پرده های مشابه پرده های پذیرایی در اتاق خواب نمی تواند فکر خوبی باشد.

طراحی اتاق خواب

رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم
رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم

در طراحی اتاق خواب مهم ترین نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که هر وسیله درست در بهترین جای ممکن قرار بگیرد و نیازی به جابجایی وسیله ها نباشد، همچنین میز آرایش و وسایل سنگین دیگر باید در جای مناسب و با کمک گرفتن از قوانین فنگ شویی در چیدمان باشند، زیرا جابجایی آن ها کار دشواری است. یکی از مهم ترین قسمت های اتاق خواب که می توانید برای طراحی از آن کمک بگیرید و طرح ها و ایده های خود را روی آن پیاده کنید، دیوار بالای تخت خواب است که با تزیین دیوار بالای تخت خواب می توانید زیبایی اتاق را چند برابر کنید.

مدل اتاق خواب

right-colors-bedroom
right-colors-bedroom

انتخاب مدل اتاق خواب و چیدمان آن امری کاملاً سلیقه ‌ای است و با توجه به سلیقه و هدف شما از مدل اتاق خوابتان تعیین می‌شود. بهتر است قبل از اینکه وسایل اتاق خواب را خریداری کنید به مدل اتاق خواب و هندسه آن توجه کنید و بعد وسیله ها را خریداری کنید. توجه داشته باشید که چیدمان اتاق خواب مربع شکل با چیدمان اتاق خواب مستطیل شکل نباید مشابه هم باشند و چیدمان شما باید با توجه به هندسه فضا صورت گیرد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «رنگ های مناسب برای اتاق خواب را چگونه انتخاب کنیم» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.