زمان مطالعه: 6 دقیقه
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

اتاق خواب دخترانه و سبک تزیین آن که وسط می آید، رنگ صورتی در ذهن همه یک پس زمینه نوستالژیک است.

چرا همیشه اتاق خواب های دخترانه صورتی هستند؟ درست است که اکثر دخترها رنگ صورتی را می پسندند ولی بیاید برای یک بار هم که شده از این رنگ کمتر استفاده کنیم و استفاده از آن را به اکسسوری ها محدود کنیم و از رنگ های دیگر در تزیین اتاق دخترانه بهره ببریم. از این طریق به دکوراسیونی منحصر به فرد و خاص دست خواهیم یافت. در این مقاله آسمونی درباره دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه به بیان نکات مهمی می پردازیم. با ما همراه باشید.

تخت خواب در اتاق خواب دخترانه

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

تخت خواب در اتاق خواب دخترانه یک عنصر مهم است. چون دخترا بیشتر وقتی که در اتاق خوابشان هستند را بر روی تخت‌شان سپری می کنند و دیزاین آن بسیار مهم است. معمولا سبک دکوراسیون داخلی سنتی برای تخت خواب اتاق دخترانه مناسب است و تزیینات زیادی دارد که دخترها عاشق آن هستند.

اگر دختر زیر دوازده سال باشد دوست دارد تختش پر از عروسک های پارچه ای و منبت کاری های طلایی رنگ و روتختی سفید باشد. ولی وقتی سن کمی بالاتر می رود علاقه به رنگ های پریده و پخته مانند طوسی، صورتی کثیف، یاسی، کرمی و کبود بیشتر می شود. به جای روتختی سفید دوست دارند از روتختی ساده و نهایتا چهارخانه یا طرح درشت استفاده کنند که ترجیحا گلدار نباشد. اکسسوری روی تخت آنها هم کم کم به کوسن های ساده کاهش پیدا می کند.

نکته مهمی که باید برای انتخاب تخت در نظر بگیرید ابعاد آن است. بعضی از تخت خواب های دخترانه ابعاد مناسبی برای اتاق خواب دارند اما در صورتی که سن دختر کمتر از 12 سال باشد می توانید از تخت خواب های کم جا استفاده کنید. حتی انواع تخت خواب های تاشو نیز برای اتاق های کوچک می توانند گزینه های خوبی باشند تا بتوان از فضای بیشتر محیط استفاده کرد.

بخش بازی و سرگرمی اتاق خواب دخترانه

girl-bedroom
girl-bedroom

وقتی دخترها یا به طور کلی بچه ها سن زیر شش سال دارند به بازی های داخل فضای بسته علاقه زیادی دارند و دوست دارند برای بازی خود محدوده تعیین کنند که چادر بازی در اتاق خواب دخترانه با طرح هایی مانند خانه یا کاخ به رنگ های تند می توانند گزینه های خوبی باشند. با کمی نور پردازی می توانید فضا را دلچسب تر کنید تا محوطه بازی آنها به همان چادر محدود شود.

وقتی بزرگ تر می شوند فضای بازی آنها دیگر به چادر بازی محدود نمی شود هم جثه آنها بزرگ تر شده است و هم جای بیشتری برای بازی می خواهند و طمع آنها برای فضای بازی بیشتر است. اینجاست که ممکن است به اتاق پذیرایی هم برسند. در این سن معمولا دخترها به یک فضا مانند کمد، گوشه ای از اتاق و یا میز تحریر پناه می برند؛ چه بهتر که کمد و وسایل داخل اتاق آنها را طوری تزیین کنیم که با روحیات آنها سازگارتر باشد.

وقتی پا به سن بلوغ می گذارند دیگر فضای بازی های کودکانه به فضای بازی کامپیوتری و میز کار و کتابخانه تبدیل می شود تا بتوانند در آن برای آینده خود طرح هایی بریزند و از لحظات بودن در آن لذت ببرند.

انتخاب پرده برای اتاق خواب دخترانه

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

از دیگر گزینه هایی که باید برای اتاق دختران، بسیار با سلیقه انتخاب کرد، به پرده اتاق آنها مربوط می شود. معمولا برای دخترهای کم سن و سال، چون در سن رشد هستند، بهتر است پرده ها را طوری انتخاب کرد که به طور کامل جلوی نور آفتاب را نگیرند. زیرا جذب ویتامین D و رشد آنها در گرو دریافت نور خورشید مستقیم است.

لازم به ذکر است پرده هایی که انتخاب می شوند برای اتاق خواب بهتر است دو لایه باشند. لایه رویی برای پوشش دهی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی، لایه زیر هم برای زیبایی و دید کمتر در مواقع دلخواه به کار برده می شود. انتخاب رنگ مناسب پرده نیز به سایر وسایل اتاق خواب بستگی دارد.

انواع کشو و میز آرایش در اتاق خواب دخترانه

girl-bedroom
girl-bedroom

در اتاق خواب دخترانه میز آرایش و کشو دو جزء جدانشدنی هستند که با مشخصات و سلیقه های مختلف انتخاب و چیده می شوند. کشو و میز آرایش هم در دختر بچه ها و هم در دختران بالغ مورد انتظار است و بهتر است نوعی از آن انتخاب شود که مناسب سن و اقتضای سلیقه آنها باشد.

در دختر بچه ها میز آرایش و کشو بیشتر جنبه بازی و سرگرمی دارد ولی وقتی سن بالاتر می رود این شرایط تغییر پیدا می کند و این خواسته بیشتر جنبه نیاز پیدا می کند و کاربردی می شود.

نقش نور در اتاق خواب دخترانه

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

نور در اتاق خواب دخترانه نقش به سزایی دارد. نور اتاق خواب دخترانه برای دخترهایی که کمتر از 12 سال دارند معمولا زیاد است و روشنایی زیادی را به فضا می بخشد ولی با بالا رفتن سن، ترس از شرایط کم نوری، کمتر می شود و اشتیاق به تاریکی بیشتر می شود و استفاده از آباژور و چراغ مطالعه بیشتر مطلوب است.

به همین دلیل بهتر است برای اتاق خواب های دخترانه در سنین کم، منابع نور بیشتری در نظر گرفت؛ طوری که تاریکی و سایه کمتری در اتاق وجود داشته باشد. اما برای سنین بالاتر می توان به نورهای نقطه ای که زیبای منحصر به فردی به محیط می دهند بسنده کرد.

رنگ دیوارها در اتاق خواب دخترانه

girl-bedroom
girl-bedroom

دختر بچه های کوچک اتاق خواب دخترانه با دیوارهای رنگ روشن مثل صورتی، سفید، یاسی و … را می پسندند ولی بزرگ تر که می شوند گرایش به رنگ های گرم و پریده بیشتر می شود مانند خاکستری و طوسی که با بیشتر رنگ ها قابل ست شدن هستند. ممکن است یک روز وارد اتاق خواب دختر نوجوانی شوید و با دیوار های خاکستری روبرو شوید.

اکسسوری در اتاق خواب دخترانه برای دخترهایی که در سن بلوغ هستند یا به تازگی جوان شده اند امری طبیعی است پس آنها را در انتخاب رنگ اتاقشان آزاد بگذارید.

تزیینات دیواری در اتاق خواب دخترانه

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

برای تزیین اتاق خواب دختر بچه های کم سن و سال، بهتر است از شلف دیواری و قرار دادن برخی عروسک و اسباب بازی های دلخواه آنها در آن و برای اتاق خواب دختران نوجوان از تزیینات دیواری مانند تابلو، پوستر و آینه استفاده کنید. برای آنها تزیینات دیواری میتواند پنجره ای به شخصیت درونشان باشد.

استفاده از عکس آنها به صورت پوستر نیز می تواند ایده ای جالب باشد. به ویژه اگر برای سورپرایز کردن آنها بخواهید تغییری در اتاق خواب آنها ایجاد کنید. علاوه بر این موارد برای تزئین دیوار برخی از انواع کاغذ دیواری نیز مناسب هستند اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای سن و سال کمتر بهتر است قابل شست و شو باشند تا در صورت نیاز بتوان لک و خطوط نقاشی آنها را از روی آنها پاک کرد.

کفپوش اتاق خواب دخترانه

girl-bedroom
girl-bedroom

کفپوش هایی مانند پارکت، سنگ و سرامیک همگی برای کف اتاق خواب دخترانه مناسب هستند ولی بهتر است از فرش های بزرگ و راحت برای پوشاندن و گرم کردن آن بهره ببرید زیرا دخترها مدت زمان زیادی را روی زمین می گذرانند. موکت کردن کف اتاق خواب دخترانه هم می تواند گزینه خوب و راحت تری به نظر بیاید.

اکسسوری های مختلف برای اتاق خواب دخترانه

نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران
نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران

برای زیبایی اتاق خواب دخترانه هیچوقت نباید نقش اکسسوری ها را نادیده گرفت. اما ایمن بودن اکسسوری هایی که برای دخترهای کم سن و سال استفاده می شود، حتما باید در نظر گرفته شود. بیشتر برای سنین کم بهتر است از اکسسوری هایی استفاده کرد که نرم هستند. مواردی مانند عروسک ها و هر گزینه تهیه شده با پارچه های نرم، مناسب تر است.

اما اکسسوری اتاق دخترهای بزرگسال می تواند از گزینه های متعددی باشد. زیبایی اتاق خواب دخترانه وابسته به اکسسوری هایی است که برای آن انتخاب می شود. البته باید در نظر داشته باشید انتخاب آنها سبب شلوغی و نامرتب دیده شدن فضا نشوند. مجسمه های نمادین، استفاده از تابلوها، به کار بردن وسیله ورزشی مورد علاقه در قسمتی از اتاق مانند قرار دادن راکت تنیس روی دیوار و بسیاری از موارد دیگر طبق سلیقه خود او می تواند ایده هایی منحصر به فرد و شیک باشد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نکات مهم در دکوراسیون اتاق خواب دختران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.