زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای بازگشت حس بویایی بعد از کرونا چه کنیم؟

برای بازگشت حس بویایی بعد از کرونا چه کنیم؟

اختلال در حس بویایی و چشایی کوتاه مدت است و در نهایت بعد از 4 تا 12 هفته، نشانه‌های حس بویایی ‌تان برمی گردد.

از بین رفتن حس بویایی و چشایی یکی از مشکلاتی است که ویروس کرونا در افراد ایجاد می کند. اختلال در حس بویایی و چشایی بعد از گذراندن دوران نقاهت بهبود می یابد و در مواردی نیز ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. ویتامین های A و B، زینک و تمرین بویایی با استفاده از عصاره های مختلف در بازگشت حس بویایی بسیار موثر است. با آسمونی همراه باشید تا علت و درمان از بین رفتن حس بویایی را بررسی کنیم.

چقدر زمان می برد تا حس بویایی بعد از کرونا بهبود یابد؟

در بیشتر افراد حس بویایی و چشایی طی چند هفته بهبود می یابد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در ماه ژوئن سال گذشته، 72 درصد از افراد مبتلا به کرونا که دارای اختلال در حس بویایی بوده اند، گزارش کردند که حس بویایی شان بعد از یک ماه بهبود یافته است.

بازگشترحس بویایی
بازگشترحس بویایی

کلر هاپکینز، متخصص گوش ، حلق و بینی در لندن مواردی از بازگشت سریع حس بویایی و چشایی را مشاهده کرده است: آن ها 202 بیمار را به مدت یک ماه در نظر گرفتند که نتایج آن نشان می دهد 49% آن ها به بهبودی کامل دست یافتند و 41% دیگر نیز روند بهبودی را تجربه می کنند. اما برای عده ای دیگر این علائم جدی تر می باشد و درمان آن ممکن است طول بکشد. هاپکینز می گوید برخی افراد که حواس آن ها فورا برنمی گردد، در طی یک دوره طولانی بهبود می یابد که این موضوع می تواند عواقبی داشته باشد. هنگامی که حس بویایی بهبود می یابد، معمولا بو ها متفاوت از آنچه که است احساس می شود که به این پدیده پاراسمیا گفته می شود. در این پدیده افراد بو ها را بسیار نامطبوع احساس می کنند و این عارضه ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. هاپکینز می گوید که این پدیه به این دلیل است که نورون های حسی بویایی که در اثر کرونا از بین رفته اند در حال بازسازی و درمان می باشند.

آیا درمانی برای بازگشت حس بویایی و چشایی وجود دارد؟

راهکار های محدودی برای کمک به بهبود حس بویایی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها تمرین بویایی است. در این روش افراد باید عصاره های مشخصی را به طور منظم بو کنند. شواهد نشان می دهد که قبل از شیوع ویروس کرونا، اختلال در عملکرد حس بویایی با این روش درمان می شد. بر اساس تحقیقات هاپکینز، هیچ دارویی برای درمان اختلال در حس چشایی وجود ندارد اما ممکن است استرئید ها مفید باشند.

بازگشت حس بویایی
بازگشت حس بویایی

درمان های دیگری نیز وجود دارند که شاید پایه لیمو و اکالیپتوس نیز می تواند به روند بهبود کمک کند. هر کدام را 20 الی 40 ثانیه بو بکشید و 2 الی 3 بار در روز این کار را انجام دهید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «برای بازگشت حس بویایی بعد از کرونا چه کنیم؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.