زمان مطالعه: 8 دقیقه
اصول خانه تکانی شب عید

اصول خانه تکانی شب عید

خانه‌تکانی نوروزی اگر اصولی انجام نشود به جسم و روان آسیب می‌رساند. در این بخش پورتال آسمونی اصول خانه‌تکانی شب عید را قرار داده‌ایم تا با دنبال کردن این ...
principles-cleaning-house(3)
اصول خانه‌تکانی شب عید

خانه‌تکانی نوروزی اگر اصولی انجام نشود به جسم و روان آسیب می‌رساند. در این بخش پورتال آسمونی اصول خانه‌تکانی شب عید را قرار داده‌ایم تا با دنبال کردن این اصول بتوانید برای نوروز یک خانه‌تکانی راحت و رضایت‌بخش را تجریه کنید.

دانستن ترتیب کارها، یعنی انجام نیمی از کارها

اگر کارهایی که باید انجام بدهید و ترتیب انجام آن‌ها را بدانید، نیمی از راه را رفته‌اید.

تمام کارهایی را که باید انجام دهید روی یک کاغذ و روی کاغذ دیگری ترتیب انجام آن کارها را بنویسید و برای انجام هر قسمت روز خاصی را در نظر بگیرید. برای انجام کارهایی که به تنهایی از عهده آن برنمی‌آیید، روزهای تعطیل را در نظر بگیرید و به هر یک از اعضای خانواده کاری را واگذار کنید تا فشار کاری کمتری به شما وارد شود.

پرده ها

پرده‌های نخی را قبل از شستن به مدت 10 تا 15 دقیقه در آب ولرم خیس کنید تا گرد و غبار جمع شده روی آن جدا شود. پرده را به آرامی بلند کنید و آب کثیف را خالی کنید. سپس پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ بشویید و آن را با ملایمت بچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کرده و قبل از آن که کاملاً خشک شود اتو کنید.

پرده حمام را روی سطحی صاف کرده و آن را با محلول غلیظ کف و صابون و آب ولرم بشویید و آبکشی کنید سپس با پارچه‌ای تمیز آن را خشک کنید.

principles-cleaning-house
اصول خانه‌تکانی شب عید

سرامیک

امروزه کفپوش برخی از منازل سرامیک است. تمیز کردن سرامیک نسبتاً آسان است. البته نباید زیبایی آن را فراموش کرد. با رعایت نکاتی می‌توان به عمر کفپوش سرامیک افزود. شست و شوی مرتب سرامیک‌ها با اسفنج مرطوب و خشک کردن آن‌ها، از تجمع لکه‌ها و به وجود آمدن لکه‌های پایداری که به سختی پاک می‌شود، جلوگیری می‌کند.

برای رفع کدری و بدرنگی خطوط میان سرامیک‌ها مقدارکمی ماده شوینده به یک لیتر آب بیفزایید و با اسفنج خطوط سرامیک را پاک کنید. از مواد شوینده قوی برای تمیز کردن سرامیک استفاده نکنید زیرا ممکن است روی سطح آن‌ها خط بیندازد.

ملحفه

ملحفه‌های سفید به مرور زمان سفیدی خود را از دست می‌دهند و کم کم زرد می‌شوند، به طوری که بعضی اوقات شست و شوی آن‌ها بی‌فایده به نظر می‌رسد. اما رعایت نکاتی می‌تواند بر عمر و زیبایی ملحفه‌های سفید بیفزاید. برای شستن ملحفه‌های کتانی به مواد شوینده قوی نیاز ندارید. آن‌ها را به طور جداگانه با آب ولرم و مواد پاک‌کننده معمولی بشویید. استفاده از نور خورشید در لکه‌زدایی ملحفه‌های سفید بسیار مؤثر است.

فرش

پیش از تمیزکردن فرش، حتماً آن را خوب جارو بزنید تا گرد و غبار آن گرفته شود. با مقداری ماست لکه‌های تازه روی فرش را پاک کنید. به این ترتیب که ماست را روی سطح لکه بریزید و با قاشق جمع کنید و با دستمال تمیز، خوب خشک کنید. صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیاییت کمی دارند شوینده‌های خوبی برای فرش هستند.

گرد و خاک لبه‌های قالی را با یک بُرس دستی تمیز کنید سپس جاروبرقی بکشید و برای پاک کردن این قسمت از مخلوط آب و پودر لباسشویی و یک فرچه نرم استفاده کنید. سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و زمان پهن کردن، زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا نم فرش گرفته شود.

پنجره، شیشه، آینه

مخلوط آب و سرکه شیشه‌های رسوب گرفته را به خوبی تمیز می‌کند. لکه‌هایی که حشرات روی پنجره باقی می‌گذارند را می‌توانید با چای سرد پاک کنید. خراش‌های نازک روی شیشه هم با مقداری خمیردندان برطرف می‌شود. یک مسواک کهنه برای پاک کردن لکه‌های سیاه گوشه‌های پنجره راهگشا است. برای براق شدن پنجره‌ها می‌توانید از یک روزنامه آغشته به آب و سرکه استفاده کنید.

principles-cleaning-house(1)
اصول خانه‌تکانی شب عید

ظرفشویی و دستشویی

جنس سینک ظرفشویی معمولاً از استیل است. مواد سفیدکننده قوی استیل را کدر می کند. سرکه سفید از بین برنده لکه‌ها و رسوبات آب روی سینک است. برای ضدعفونی کردن سینک از نمک استفاده کنید. نمک خشک را روی سطح سینک بپاشید و پس از نیم ساعت بشویید. برای تمیز شدن سینک‌های آلومینیومی و چینی، محلول پودر ماشین لباسشویی توصیه می‌شود. بعد از آبکشی، با روزنامه مچاله شده، سینک را برق بیندازید.

مایکروویو

یکی از لوازم برقی که بیشتر خانم‌ها با تمیز کردن آن مشکل دارند لیمو ترش را در کاسه‌ای آب قرار دهید و بگذارید پنچ تا ده دقیقه (بسته به میزان کثیفی دستگاه) در مایکروویو بجوشد. بخار لیمو لکه‌ها را تبخیر می‌کند و بوی بد را از بین می‌برد. در پایان با یک دستمال کتانی خشک دیواره‌های داخلی دستگاه را تمیز کنید. هرگز از دستمال زبر، اسکاچ یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید.

دیوارها

یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش‌شیرین و یک دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب گرم، ترکیب خوبی برای تمیز کردن سطح دیوارهایی است که با رنگ روغنی رنگ شده‌اند. اثر مداد رنگی بچه‌ها روی دیوارها را با یک مسواک کهنه و کمی خمیر دندان پاک کنید و آثار ناشی از مواد آرایشی یا مواد شمعی را با پنبه آغشته به روغن بچه پاک کنید.

کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری یکی از انواع دیوارپوش‌هایی است که از دیرباز مورد استفاده دکوراتورها بوده است. توجه کنید که این تکان برای کاغذ دیواری‌های قابل شستشو است:

  • لکه‌ها را باید زود به زود از روی کاغذ دیواری پاک کنید چرا که ممکن است لکه پایدار شود.
  • خاک روی کاغذ دیواری را حد الامکان زود تمیز کنید چرا که ممکن است آن را بد رنگ کند و به مرور زمان آن را از جلا می‌اندازد.
  • معمولاً می‌توانید لکه‌ها را با آب ولرم و صابون ملایم از بین ببرید و بعد با آب پاکیزه آن را بشویید و با یک حوله آبگیر آن را خشک کنید.
  • برای لکه‌های که عمیق‌تر باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تر استفاده کنید.
  • حتما بعد از ماده پاک‌کننده شیمیایی، از آب برای شستشو استفاده کنید.
  • از لکه‌هایی که کاملاً اثرشان پاک نمی‌شود دست بردارید زیرا ممکن است با سایش بیش از حد و مواد شوینده زیاد، این لکه‌ها بدرنگ‌تر و نمایان‌تر شوند و به کاغذ دیواری آسیب وارد شود.
  • از سیم‌های فلزی و حتی اسکاج‌های زبر و پودر‌های قوی و یا حلال‌های قوی مثل استون اصلا برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده نکنید زیرا این‌ها به کاغذ دیواری صدمه وارد می‌کنند.

لوازم چوبی

تزیینات عاج روی چوب را می‌توان با کمک چوب‌پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده‌اید، آن را دوباره تمیز کنید و در پایان با پارچه‌ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

قسمتی از روکش چوب‌های روکش‌دار جدا شده است؟ خودتان را ناراحت نکنید. از چسب چوب استفاده کنید و آن را دوباره بچسبانید و 24 ساعت یک جسم سنگین روی آن قرار دهید تا از چسبیدن آن مطمئن شوید.

اگر به طور مرتب وسایل چوبی را تمیز نکنید، حشرات موذی از فرصت استفاده می‌کنند و در بهار و اوایل تابستان تخم‌ریزی می‌کنند که اگر تعداد آن‌ها زیاد باشد باید از مواد مؤثرتری برای سم‌پاشی استفاده کنید.

وسایل چوبی برخلاف شما گرما را حتی در زمستان هم دوست ندارند. شوفاژ را هم خیلی تحمل نمی‌کنند و از تهویه به خاطر تغییراتی که در دما ایجاد و هوا را خشک می‌کند، خوششان نمی‌آید، پس به دادشان برسید و با تمیز کردن آن ها به طول عمرشان بیفزایید.

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به جان آن نیفتید چرا که با این عمل به لوازم چوبی شما آسیب وارد می‌شود. در چنین مواقعی بهتر است از هر نوع روغن‌ مایعی که در دسترس دارید، کمک بگیرید. به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه‌ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی آن را مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

برای برطرف کردن برچسب‌ها و عکس‌برگردان‌های کهنه و قدیمی می‌توان از سرکه استفاده کرد. به این صورت که آن‌ها را با سرکه خیس کنید و لحظه‌ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه‌ای آن را پاک کنید.

پاک کردن شیشه‌ها

پاک کردن شیشه‌ها در شهرهای غبارآلود دشوار است. برای این که شیشه‌ها کاملاً براق و تمیز شوند مقداری از مخلوط آب و الکل روی شیشه‌ها بکشید. سپس با پارچه نرم و بدون کرک خشک کنید. به این ترتیب، شیشه‌ها کاملاً براق می‌شوند.

اگر آشپزخانه شما کوچک است و می‌خواهید دیوارها و سقف آن را بشویید کافی است که یک قابلمه آب را روی اجاق گاز بگذارید تا جوش بیاید تا آشپزخانه مملو از بخار شود بعد با اسفنج یا ابر تمام دیوارها را پاک کنید و برای پاک شدن بهتر آن‌ها هرچند لحظه یک بار اسفنج را در آب ولرم و پودر رختشویی فرو برده و آب آن را بگیرید.

principles-cleaning-house(2)
اصول خانه تکانی شب عید

لوازم برقی

برطرف کردن جرم و گچ داخل اتو

اتو‌های بخار به مرور زمان جرم می‌گیرند و گاهی هم منفذهای خروج بخار بسته می‌شوند. کمی سرکه سفید در محفظه آب آن بریزید و بعد از 24 ساعت اتو را روشن کنید و اجازه دهید بخار کند تا آب و گچ آن خارج شود.

تمیز کردن کف اتو

اتوهای قدیمی که کف آن روکش تفلون ندارند در اثر تماس با پارچه زود کثیف می‌شوند که حتماً باید تمیز شوند. توصیه می‌شود وقتی اتو داغ است با یک پارچه کتانی که در دست مچاله کرده‌اید کف آن را تمیز کنید سپس با پارچه آغشته به نمک یا جوش‌شیرین بقایای جرم کف اتو را پاک کنید.

تمیز کردن آب‌میوه‌گیری

بخش‌های قابل شست و شوی آب‌میوه‌گیری ممکن است در اثر استفاده زیاد رنگ گرفته باشند. برای پاک کردن و نیز جلوگیری از رنگ گرفتن آن‌ها، یک دوم فنجان مایع سفیدکننده، یک چهارم فنجان جوش‌شیرین و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط کنید و با اسفنج روی قسمت‌های مورد نظر بمالید. همچنین می‌توانید به مدت ده دقیقه آن‌ها را در این مایع بخیسانید. سپس بشویید و کاملاً خشک کنید.

تمیز کردن تلویزیون

اثر انگشت بچه‌ها بر صفحه تلویزیون منظره نازیبایی به‌وجود می‌آورد. تلویزیون را هنگام تمیز کردن خاموش کنید و دوشاخه سیم آن را از پریز خارج نماید. ابتدا با یک دستمال خشک غبار آن را بگیرید و سپس با پنبه آغشته به محلول آب و الکل صفحه تلویزیون را تمیز کنید. الکل لکّه‌های چرب و اثر انگشت را بر طرف می‌کند. توصیه می‌شود از دستمال حوله‌ای و پرزدار استفاده نکنید.

دیواره‌های غیرشیشه‌ای تلویزیون را نیز می‌توانید با پارافین مایع براق کنید و با دستمال خشک چربی اضافی را بگیرید و براق کنید. این روشن برای تمیز کردن ضبط صوت و ویدئویی که رنگ تیره دارند هم مناسب است.

تمیز کردن جدار وسایل برقی

قسمت بیرونی دیواره‌های وسایل برقی را بعد از پاک کردن با دستمال مرطوب، به‌ وسیله پنبه آغشته به الکل صنعتی براق و تمیز کنید.

تمیز کردن لوازم خانگی سفید

برای از بین بردن زردی لوازم خانگی سفید (از جمله ماشین لباسشویی، یخچال و آب‌میوه‌گیری)، محلولی از نصف پیمانه مایع سفید‌کننده، نصف پیمانه جوش‌شیرین و چهار پیمانه آب گرم را با اسفنج روی سطح مورد نظر بمالید. پس از ده دقیقه، در صورت امکان محل را آبکشی نموده و یا با دستمال مرطوب پاک کنید.

از بین بردن بوی یخچال

برای تمیز کردن دیواره‌های داخلی یخچال از محلول جوش‌شیرین و آب کمک بگیرید. برای این منظور، یک تا دو قاشق جوش‌شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک کنید. سپس با دستمال تمیز خشک نمایید. جوش‌شیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین می‌برد.

تمیز کردن پشت یخچال

پشت یخچال را تمیز نگاه دارید. برای پاک کردن این قسمت، دو شاخه یخچال را از پریز بیرون آورید و دستگاه را کمی جلو بکشید. به وسیله جاروبرقی گرد و غبار پشت یخچال را بزدایید. به این ترتیب دستگاه بهتر کار می‌کند و عمر بیشتری خواهد داشت.

تمیز کردن قفسه‌های یخچال

قفسه‌ها و کشوهایی را که می‌توان بیرون آورد می‌توانید با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و پس از خشک شدن دوباره در یخچال قرار دهید. سایر بخش‌های داخلی پخچال را نیز می‌توان با یک دستمال نم‌دار تمیز کرد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اصول خانه تکانی شب عید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.