زمان مطالعه: 2 دقیقه
7 آبان؛ روز انار

7 آبان؛ روز انار

انار، این میوه خوش رنگ با طعمی ترش و شیرین، از زمان‌های دور به عنوان یک نماد از زندگی، شب یلدا و پاییز به شمار می‌آید. با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز و طعم‌های بی‌نظیر، این میوه همچون یک جواهره طبیعی در دنیای گیاهان شناخته می‌شود. اما آیا چیزی از خواص انار می دانید

بر اساس اعلام شورای انقلاب فرهنگی ۷ آبان روز انار نامگذاری شده است.

انار، این میوه خوش رنگ با طعمی ترش و شیرین، از زمان‌های دور به عنوان یک نماد از زندگی، شب یلدا و پاییز به شمار می‌آید. با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز و طعم‌های بی‌نظیر، این میوه همچون یک جواهره طبیعی در دنیای گیاهان شناخته می‌شود. اما آیا چیزی از خواص انار می دانید؟!

علت نامگذاری یک روز به عنوان روز انار به این خاطر است که از نگاه علمی، انار به عنوان یک معجون مغذی بوده و دارای خواص بی‌شماری می‌باشد. از پوست چگال انار تا دانه‌های لطیفش، هر قسمت از این میوه مقدار زیادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبرهای مفید را در خود جای داده است. به همین دلیل، انار از دوران قدیم به عنوان یک داروی طبیعی برای مراقبت از سلامتی و بهبود بیماری‌ها استفاده می‌شده است.

میوه انار هزاران سال است که به عنوان دارو استفاده می‌شود. آب انار حاوی بیش از ۱۰۰ ماده شیمیایی گیاهی است. امروزه آب انار به دلیل فواید بسیاری که برای سلامتی دارد، مورد مطالعه قرار گرفته است. این میوه ممکن است به پیشگیری از سرطان، حمایت سیستم ایمنی و باروری کمک کند. خواص انار برای سلامتی و تغذیه (Health and Nutritional Benefits of Pomegranate) تا حد زیادی به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب، کمک به مبارزه با عفونت‌ها، بهبود سلامت قلب و موارد دیگر می باشد که به خوبی در بوق و کرنا شده است.

انار قرن‌هاست که به‌عنوان دارویی برای درمان کرم نواری و سایر عفونت‌های انگلی توصیف شده است. در حال حاضر، مردم از آن برای مدیریت شرایط مختلف از بیماری انسدادی مزمن ریه گرفته تا فشار خون بالا استفاده می‌کنند. برخی شواهد علمی برای حمایت از برخی فواید سلامتی وجود دارد، اما نگرانی‌های ایمنی نیز وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود. حالا نوبت آن است بگوییم انار چه خواصی دارد.1- خواص انار در سلامت قلب (Heart Health)

آب انار به‌عنوان سالم‌ترین آبمیوه در حال مصرف است. یکی از خواص انار برای خون این است که از قلب و عروق محافظت می‌کند. مطالعات کوچک منبع معتبر نشان داده است که آب میوه جریان خون را بهبود می‌بخشد و از سفت شدن و ضخیم شدن شریان‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین ممکن است رشد پلاک‌ و تجمع کلسترول در شریان‌ها را کند کند.

مطالعات نشان داده اند که انار می تواند به طرق مختلف از قلب شما محافظت کند، از جمله کاهش فشار خون و کاهش سطح قند خون. انار دارای مقدار مناسبی از ترکیبات پلی فنولی به نام پونیکالاژین یا الاژیتانین است. این آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از ضخیم شدن دیواره رگ‌ها و شریان ها و همچنین کاهش تجمع کلسترول و پلاک کمک می کنند. آب انار همچنین دارای مقادیر زیادی رنگدانه گیاهی به نام آنتوسیانین و آنتوگزانتین است که از سلامت قلب حمایت می کند.

آترواسکلروز (ضخیم‌شدن و سفتی دیوارهٔ سرخ‌رگ به علت تجمع کلسترول و چربی در شریان ها) یکی از علل شایع بیماری قلبی است. آب انار ممکن است به کاهش کلسترول لیپوپروتئین (یک نوع کلسترول بد که رگ ها را مسدود می کند) کمک کند. همچنین می تواند کلسترول لیپوپروتئین (یک کلسترول خوب که خطر سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش می دهد) را افزایش دهد.

انار از دیدگاه اساطیر و باورهای عامیانه بررسی شده و بازتاب آن در آیین‌ها و فرهنگ ایران زمین تبیین میگردد، سپس جایگاه و کاربرد آن در پهنه ادب فارسی مورد مداقه قرار می‌گیرد.

انار جایگاه خاصی در ادب و هنر فارسی دارد و در فرهنگ های مختلف، نماد فراوانی، برکت و جاودانگی است و شاید همین امر یکی از دلایل جایگاه ویژه آن نزد ایرانی ها خصوصا در مناسبتی مانند شب یلدا باشد.

انار به افسانه های ایرانی نیز راه یافته است و دنیایی از واقعیات و خیالات را به همراه خود دارد. دختر شاه پریان از میوۀ درخت درخت انار بیرون می آید.

انار بخاطر دانه های فراوان، نشانه باروری است و براساس یک سنت کهن که در میان برخی اقوام رایج می باشد، عروس، اناری بر زمین می اندازد تا بترکد و دانه هایش روی زمین پخش شود.

 

: برای دریافت مشاوره درباره 7 آبان؛ روز انار فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «7 آبان؛ روز انار» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.