زمان مطالعه: 2 دقیقه
کبوتر ها، پیام رسان های سفید رنگ

کبوتر ها، پیام رسان های سفید رنگ

کبوتر، کفتر، کوتر یا کپتر به گروهی از پرندگان متوسط تا بزرگ جثه از خانواده کبوتریان در راسته کبوترسانان گفته می‌شود

نام مشترک: کبوتر سنگی
نام علمی: Columba livia 
نوع: پرندگان
اندازه: 12.5 اینچ

کبوتران به دو صورت وحشی و اهلی یافت می‌شود و رنگ‌ها و نژادهای مختلفی دارد که معروف‌ترین آن‌ها کبوتر خانگی، کبوتر چاهی و کبوتران خانگی وحشی شده است. جمع‌آوری اطلاعات در مورد گونه‌های کبوتر، با توجه به فراوانی آن‌ها واختلاف صفات، رنگ‌ها وشکل آنان، کار چندان آسانی نیست چرا که آمیزش گونه‌های مختلف با هم، بسیار رواج دارد و این آمیزش‌ها باعث پدیدآمدن گونه‌های جدید شده‌است. برخی معتقدند که انواع کبوترها، از هزار گونه نیز بیشتر است. در این بخش از آسمونی به معرفی کبوتر و نژادهای مختلف آن می پردازیم.

تاریخ اهلی شدن کبوتر

تاریخ دقیق پیدایش کبوتر و زمان اهلی شدن و استفاده از آن در جنگ و صلح به درستی معلوم نیست. ولی آن چه مسلم است این است که از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، کبوتر در مصر وجود داشته و فراعنه مصر، به عنوان پِیک از آن استفاده می‌کردند و حتی آن را پرنده‌ای مقدس می‌دانستند. یونانی‌ها هم چندین هزار سال قبل از میلاد از کبوتر به عنوان قاصد استفاده می‌کردند و نام برندگان ورزش‌های المپیک را به پای آن‌ها می‌بستند و به وطن شان می‌فرستادند. پس از مصر، ایران، چین، یونان و روم از قدیمی‌ترین مراکز پرورش و تربیت کبوتر در اعصار گذشته بوده‌اند.

تاریخ نشان می‌دهد که کورش کبیر برای ارسال اخبار محرمانه به نقاط مختلف کشور پهناور خود، کبوترانی در اختیار داشته و ژولیوس سزار، امپراتور روم، اولین کسی بوده که برای فتح گال (فرانسه امروزی) از کبوتران نامه‌بر استفاده کرده‌است. دریانوردان فنیقی و قبرسی، در هنگام سفر کبوترها را با خود می‌بردند و پس از رسیدن به مقصد، آن‌ها را با نامه‌هایی به محل سکونت خود می‌فرستادند، تا خانواده‌هایشان را از وضعیت و تاریخ بازگشت خود مطلع سازند. در کشورهای یاد شده، پرورش متراکم کبوتر متداول بوده، بشر با ساختن برج‌هایی، که امروزه کبوترخانه نامیده می‌شود و حفره‌های زیادی دارد، کود این پرنده را جمع‌آوری می‌کرده‌است، این رسم هنوز در کشور ما متداول است. 

الگوی رنگ

 خصوصیات کبوتر
محل زندگی کبوتر

 

رنگ آن متغیر است، اما بیشتر آن ها خاکستری مایل به آبی با دو نوار سیاه روی بال و یک دم سیاه هستند. بیشتر پرهای گلوی آن ها رنگین کمانی است. الگوهای بال ممکن است  نقاط تیره یا ساده داشته باشند. معمولا نوک دم تیره است.

الگوی رفتاری

کبوترها اغلب به صورت دسته جمع می شوند، راه می روند یا روی زمین می دوند و به غذا نوک می زنند. هنگام هشدار، گله ممکن است ناگهان به هوا پرواز کند و قبل از پایین آمدن دوباره چندین بار دور خود بچرخد.

محل زندگی

 خصوصیات کبوتر
 خصوصیات کبوتر

 

کبوترها پرندگان آشنای شهرها و روستاها هستند. آن ها را در اطراف زمین های کشاورزی و مزارع و همچنین در زیستگاه کهن آنها، یعنی صخره های سنگی می بینید.

نژادهای کبوتر اهلی

 • کبوتر شاهی King Pigeon
 • کبوتر گاینت هومر Giaint Homer Pigeon
 • کبوتر رنت Rant Pigeon
 • کبوتر کارنیه Carneau Pigeon
 • کبوتر موندن Mondaine Pigeon
 • کبوتر چین دار شرقی Oriental Frills Pigeon
 • کبوتر مکه Makka Pigeon
 • کبوتر بخارا (جارچی) Trumpeter
 • کبوتر یعقوبی Jacobin Pigeon
 • کبوتر دمنده Pouter Pigeon
 • کبوتر میگسار Tippler Pigeon
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «کبوتر ها، پیام رسان های سفید رنگ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.