زمان مطالعه: 3 دقیقه
مطالب خواندنی از زندگی خوک ها

مطالب خواندنی از زندگی خوک ها

خوک پستانداری از خانواده گرازان و راسته جفت‌سم‌سانان است. خوک‌ها اهلی می‌شوند، اما نیای آن‌ها به گونه‌ای از گراز وحشی می‌رسد. خوک‌ها جانورانی همه‌چیزخوار، به شدت اجتماعی و باهوش هستند.

خوک پستانداری از خانوادهٔ گرازسانان (Suidae) و راستهٔ جفت‌سم‌سانان است. خوک‌ ها شامل خوک های اهلی می شوند، که جد آن ها گراز وحشی و بسیاری از دیگر بستگان وحشی می باشد. خوک ها حیواناتی همه‌چیزخوار، به شدت اجتماعی و باهوش هستند.

درباره خوک ها

یک خوک معمولی دارای یک سر بزرگ با پوزه دراز است که با استخوان های ویژه پیش‌دماغی و یک دیسک غضروفی در نوک تقویت شده است. پوزه برای جستجوی خاک به منظور یافتن غذا مورد استفاده قرار می گیرد و عضو بسیار حساسی است. در هر پا چهار انگشت سم دار وجود دارد. بیشتر وزن حیوان روی دو انگشت بزرگتر میانی تحمل می شود؛ اما دو انگشت بیرونی نیز در زمین های نرم مورد استفاده قرار می گیرند. فرمول دندان خوک های بالغ 3،4،1،3 در هر فک است، که در مجموع 44 دندان می دهد. دندان های عقب برای خرد کردن سازگاری یافته اند.در نرها دندان ها به شکل عاج بوده و به طور مداوم رشد می کنند و در اثر اصطکاک با زمین دائماً تیز می شوند.

خوک همچنین همانند خرگوش و خوکچه هندی از حیوانات مدفوع خوار به حساب می آید . گرچه خوک هایی که جهت تغذیه از آنها استفاده می شود، اجازه خوردن مدفوع را پیدا نمی‌کنند، از آنجا که این عمل خطر ابتلا به بیماری را در آنها افزایش می دهد.

محل زندگی خوک

گفته می شود در حدود 860 میلیون خوک در مزارع سراسر دنیا وجود دارد. 40% از کل خوک های جهان در کشور چین زندگی می کنند. حدود یک پنجم از مزارع ایالات متحده به پرورش خوک اختصاص یافته و تقریبا حدود یک چهارم از گوشت خوراکی این کشور از طریق گوشت خوک تأمین می شود.

انواع مختلفی از خوک ها در سراسر دنیا پرورش داده می شوند. از آنجایی که خوک ها یک چرخه تکثیر یا زاد و ولد کوتاه مدت دارند می توان نژادهای جدیدی از آن ها را در یک دوره کوتاه مدت پرورش داد. خوک ها خیلی زود تولید مثل می کنند و در زمانی که تنها هشت ماهه هستند می توانند عمل جفت گیری را انجام دهند. خوک ماده حدود 114 روز بچه هایش را در شکم نگه می دارد. این حیوانات معمولا در هر دوره بارداری حدود 8 تا 12 بچه خوک می زایند. خوک ها در عرض 1/5 تا 2 سال به سن بلوغ می رسند و بین 9 تا 15 سال هم عمر می کنند.

گوشت خوک

در یهودیت و اسلام، گوشت خوک جزء خوردنی‌های تابو و حرام دانسته شده‌است. مسلمانان و یهودیان بر این باورند که خوک ناقل بیماری‌های زیادی است و به‌همین علت از خوردن گوشت آن اجتناب کرده و خوردن آن را گناه می‌دانند. در قرن نوزدهم برخی علت اجتناب از خوردن گوشت خوک در خاورمیانه را وجود انگل تریشین اعلام کردند.

امروزه با پیشرفت علم و تولید داروهای ضدانگل تا حدود زیادی از رشد انگل تریشین، در خوک ها جلوگیری می‌شود و کشورهای پرورش دهنده خوک در پرورش‌گاههای خوک تدابیر بهداشتی خاصی را اعمال می‌کنند.و با رژیم غذايي سالم به پرورش این حیوان می‌پردازند.

توضیحی عمومی برای ناپاک شمردن خوک در خاورمیانه این است که خوک‌ها همه‌چیزخوارند و در رژیم غذایی آن‌ها تفاوتی میان گوشت و گیاه نیست. تمایل به خوردن گوشت، آن‌ها را از گروه جانوران اهلی مانند گاو، گوسفند و بز که فقط گیاه می‌خورند، جدا می‌کند.

در مواردی در کتب غیرعلمی در مورد کثیف بودن خوک مسائل مختلفی مانند خوابیدن در گِل یا مدفوع‌خواری مطرح می‌شود. خوک‌ها در طبیعت به‌طور طبیعی مدفوع‌خواری نمی‌کنند و بیش از ۹۰٪ از گیاهان تغذیه می‌کنند. برخلاف باورهای رایج گروهی از خوک‌ها حتی میوه‌ها را قبل از خوردن در آب می‌شویند. این حیوانات به‌دلیل اینکه سیستم تعریق ندارند، از آب گل‌آلود برای خنک کردن بدن خود استفاده می‌کنند؛ زیرا آب گل‌آلود دیرتر از آب معمولی بخار می‌شود.

بزرگ‌ترین کشورهای پرورش دهنده خوک

کشور تعداد خوک زنده
۱  چین ۴۴۱٬۰۰۰٬۰۰۰
۲  ایالات متحده آمریکا ۷۴٬۵۵۰٬۰۰۰
۳  برزیل ۴۱٬۴۴۳٬۰۰۰
۴  اسپانیا ۳۰٬۸۰۴٬۰۰۰
۵  ویتنام ۲۸٬۱۵۱٬۰۰۰
۶  آلمان ۲۶٬۴۴۵٬۰۰۰
۷  روسیه ۲۳٬۰۷۵٬۰۰۰
۸  مکزیک ۱۷٬۸۳۸٬۰۰۰
۹  کانادا ۱۴٬۱۷۰٬۰۰۰
۱۰  فرانسه ۱۳٬۳۲۴٬۰۰۰
۱۱  میانمار ۱۲٬۹۳۴٬۰۰۰
۱۲  دانمارک ۱۲٬۷۸۱٬۰۰۰
۱۳  فیلیپین ۱۲٬۶۰۴٬۰۰۰
۱۴  هلند ۱۲٬۴۱۸٬۰۰۰
۱۵  لهستان ۱۱٬۸۲۷٬۰۰۰

تصاویر خوک

خوک
خوک
خوک
خوک
خوک
خوک
عکس خوک
عکس خوک
عکس خوک
عکس خوک
عکس خوک
عکس خوک
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مطالب خواندنی از زندگی خوک ها» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.