زمان مطالعه: 5 دقیقه
پرسپولیس- تراکتور( سال 1355)

پرسپولیس- تراکتور( سال 1355)

رقابت تیمهای پرسپولیس و تراکتور همیشه با حاشیه های فراوانی همراه بوده است. یکی از جالب ترین این حواشی در سال 1355 رخ داد.

دیدار تیم های پرسپولیس و تراکتورسازی در حضور انبوه هواداران پرسپولیس در امجدیه در حالی برگزار شد که مسابقه با اتفاقات غیر منتظره ای همراه شد. در این مسابقه پرسپولیس با یک گل به خودی عقب افتاد و پس از آن هواداران این تیم تراکتور سازی را مورد تشویق قرار دادند. از طرف دیگر بازیکنان پرسپولیس معتقد بودند که تراکتوری ها در جریان مسابقه به آن ها فحاشی کرده اند. با هم مروری داریم برآنچه در کیهان ورزشی در ارتباط با این مسابقه نقل شد.

21 اسفند 1355- کیهان ورزشی شماره 1188

پرسپولیس (0) 1             علی پروین (87)

تراکتورسازی(0) 1            احد دیانی (51) مدافع تیم پرسپولیس

پرسپولیس: حسین قره خانلو، جمشید رشیدی، یعقوب فاطمی مقدم، احد دیانی (محمد مایلی کهن ازدقیقه 70)، محمد دادکان، علی پروین (کاپیتان)، پرویز قلیچ خانی، محمدرضا خلعتبری، اسماعیل حاج رحیمی پور، محمدرضا زادمهر (صفر ایرانپاک از دقیقه 65)، علیرضا عزیزی

ذخیره ها: وازگن صفریان، بهرام میرشیبانی، اصغر ادیبی

تراکتورسازی:  اکبر مالکی، ابراهیم طهماسبی (ایوب شارقی از دقیقه 77)، خلیل سلیمی (کاپیتان)، منوچهر کبیریان، ناصر میرزایی، اصغر نوروزی (رحیم مه نمای اقدم ازدقیقه 65)، تقی اخطاری، منصور کاویانپور، کامل انجینی، جلیل صدیق احمدی (822)، پرویز مظلومی، عباس کارگر

ذخیره ها:  داریوش حاج رشیدی، مجید ناظمی

داور:  منوچهر نظری با کمک هروس باغومیان و مصطفی ممیز

تماشاگر: 30  هزار تن

بازیکنان اخطاری: ابراهیم طهماسبی، ناصر میرزایی و تقی اخطاری

امجدیه (جمعه 20 اسفند 1355)

تراکتورسازی در پایتخت قلب پرسپولیس را لرزاند زیرا تیمی که برای گرفتن یک امتیاز و تساوی به میدان آمده بود تا دقیقه 87 با گل غافلگیرکننده احد دیانی به دروازه تیمش یک بر صفر پیش بود. در به ثمر رسیدن این گل ناصر میرزایی و پرویز مظلومی (بهترین بازیکنان تراکتورسازی) سهمی بسیار داشتند. سرانجام علی پروین بهترین پرسپولیس بود که با گل زیبا پرسپولیس را سه دقیقه قبل از پایان مسابقه از شکستی دور از انتظار رهانید.

تراکتورسازی قصد داشت به هر ترتیب شده از پرسپولیس امتیاز بگیرد و ابتدا با حالتی شتاب زده مسابقه را با وقت کشی دنبال کرد. شیوه وقت کشی تبریزی ها بسیار ضد فوتبال و ناستودنی بود.

نیمه اول با برتری بی ثمر پرسپولیس به پایان رسید. مدافعان تیم تراکتورسازی با دادن توپ به مالکی (دروازه بان) بازی را از حرکت می انداختند. فشار پرسپولیس از جناح راست بود و یاران این تیم با حاج رحیمی پور بازی می کردند. در حالی که عزیزی در جناح چپ فراموش شده بود. از جناحی که حاج رحیمی پور حمله می کرد میرزایی مدافع جنگنده و موفق بود. میرزایی، کاویان پور و کارگر سه بازیکن خوب تراکتورسازی برابر رشیدی، پروین و حاج رحیمی پور به خوبی مقاومت می کردند و با پاس های زمینی کوتاه سعی به حفظ توپ داشتند.

بازیکنان خط میانی تراکتورسازی با اینکه با تکنیک سه هافبک پرسپولیس به هیچ وجه هم قدرت نبودند مع هذا با جنگندگی و دوندگی جدالی سخت با حریفان می کردند. ضمن آنکه خلعتبری بازیکنی موفق نبود و قلیچ خانی هنوز در تیم جدید خود را نیافته است.

در خط حمله تراکتورسازی دو مهاجم موفق داشت. کارگر پرتلاش و متعصب در گوش چپ و پرویز مظلومی خطرناک که برخلاف همیشه این بار پرتحرک و بی آرام می نمود. در تیم پرسپولیس تا قبل از اینکه پروین به خط حمله (گوش چپ) بیاید، محمد زادمهر بهترین بود و در همه جناح های خط حمله حرکت می کرد. ضربه سر او در برابر دو مدافع بلندقد حریف بازیکنی را می خواست تا آن را جمع کند و نتیجه بگیرد.

تراکتورسازی پس از 11 دقیقه با شوت مظلومی خودی نشان داد. در حالی که شوت سرکش قلیچ خانی و ضربه آزاد علی پروین (که به دیرک خورد.) اوج خطرآفرینی پرسپولیس بود.

در نیمه دوم تراکتور بعد از ضربه سر انجینی- که به دیرک دروازه خورد- به گل برتری دست یافت و از این لحظه پرسپولیس سرآسیمه بازی را ادامه داد و تراکتورسازی برای حفظ این موقعیت بیشتر جنگید و حتی بازی حساب شده تری ارائه داد.

پرسپولیس دو تعویض انجام داد و تراکتورسازی سه بازیکن را عوض کرد. پروین به خط حمله پیوست و سرانجام کارش را کرد. در حالی که عزیزی به خط میانی و قلیچ خانی به خط دفاع رفت. تیم تراکتورسازی در طول بازی- به ویژه بعد از گل- بر سر هر توپ چند بازیکن جنگنده و خشن داشت. در حالی که علیرضا عزیزی مدعی بود که خشونت مردان تراکتور با فحاشی بعضی از آنان همراه بود.

پرسپولیس در این دیدار 19 کرنر زد و 27 اوت به دست آورد.  اوت هایی که اغلب برای وقت گذرانی بود. سهم تبریزی ها در این میان 5 کرنر و 9 اوت بود.

اولین جرقه را پرسپولیسی ها در دقیقه سوم بازی روشن کردند. تعارف کبیریان و سلیمی دو مدافع تبریز فرصتی بود برای حاج رحیمی پور و این یکی در جایی که قصد داشت توپ را به گوشه دروازه بکوبد از کنار دیرک دروازه گذشت. دفاع تبریز در این لحظات و حتی تا پایان نیمه اول علیرغم رشادت و از خودگذشتگی با شتاب عمل می کرد. به خصوص حضور همه پرسپولیسی ها در زمین تراکتور کار را بر مدافعان این تیم سخت مشکل کرده بود. حملات پرسپولیس پایانی نداشت چرا که بعد از دو خطری که زادمهر و عزیزی ایجاد کردند خلعتبری توپ را از جناح راست به تور بیرونی دروازه کوبید.

از نیمه دوم پرسپولیس همچنان می کوبید و یک اتفاق تمام تاکتیک ها و اساس بازی تیم را به هم ریخت. آنچنان که حتی برای لحظاتی تماشاگران پرسپولیس هم که برترین امتیاز این تیم هستند به این تیم پشت کرده و فریاد «تراکتور تراکتور» سردادند.

در آغاز نیمه دوم ضربه سر انجینی که به دیرک دروازه پرسپولیس خورد نوید از لاک دفاعی بیرون آمدن تبریزی ها را می داد که به دنبال آن با به وقوع پیوستن گل پرسپولیسی ها برای تراکتور، این تیم را بر آن داشت که از آنچه به دست آورده با چنگ و دندان دفاع کنند. گل تراکتور چنین حاصل شد که بر سر یک توپ اصرار مظلومی و حفظ توپ از احد دیانی پیش آمد و دیانی چاره کار را بر آن دید که به دروازه بان خود توپ را دهد و غائله را ختم نماید و عدم تشخیص صحیح او در این کار توپ را به درون دروازه خود فرستاد. در این حال تلاش قره خانلو بی نتیجه می نمود و بدین ترتیب بود که تراکتور صاحب گل پیروزی شد.

دقیقه 67 یک و دوی زارعی و انجینی با فرار مظلومی همراه بود که با فداکاری قره خانلو توپ مهار شد.

دقیقه 75 تراکتور جلوی دروازه پرسپولیس طوفان برپا کرد. نخست به دنبال یک کرنر قلیچ توپ را از دهانه دروازه بیرون کشید. کارگر بهتر از همه این توپ را مجددا به دروازه کوبید که باز هم قره خانلو توپ را مهار کرد.

در دقیقه 87 بر روی توپی که از جناح راست برای پروین سانتر شده بود او خلیل سلیمی را مغلوب خود ساخت. وقتی سلیمی تسلیم شد نوبت مالکی بود که نظاره گر توپ در زیر سقف دروازه خود شد.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «پرسپولیس- تراکتور( سال 1355)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.