زمان مطالعه: 3 دقیقه
سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

در این طرح، دانه‌هایی که برای سبزه عید استفاده می‌کنیم و همچنین آبی که برای آبیاری آن استفاده می‌کنیم، هدر نمی‌رود.

نهال‌های کوچک به جای سبزه‌های چند روزه 

سالیانه حجم بسیار زیادی گندم، عدس و ماش و… و همچنین حجم زیادی از آب شیرین به مناسبت عید و برای پاسداشت سنت‌های نوروز از بین می‌رود. از آن‌جا که سبزه عید زیبایی سفره هفت‌سین است و نمی‌توان از آن صرف نظر کرد، انجمن‌های حامیان سیاره سبز، خانه دوستدار محیط زیست و همیار منابع آب با راه‌اندازی کمپین “کاشت نهال بلوط به جای سبزه عید” سعی می‌کنند از هدر رفتن منابع ارزشمند محیط زیست جلوگیری کنند.

سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج
سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

در این طرح، دانه‌هایی که برای سبزه عید استفاده می‌کنیم و همچنین آبی که برای آبیاری آن استفاده می‌کنیم، هدر نمی‌رود. زیرا به جای کاشت سبزه گندم و عدس، با کاشت بذرهای مناسبی، بر سر سفره هفت‌سین، نهال‌های کوچک و زیبایی خواهیم داشت که به جای عمر چند روزه، عمر چند صد ساله خواهند داشت و علاوه بر این تأمین کننده هوای پاک برای چندین نسل هستند. چه ریشه‌ای عمیق تر و چه سبزه‌ای سبزتر و زنده‌تر از درخت؟

آموزش سبز کردن بذر مرکبات (لیمو، نارنج، پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت و ...)

برای شروع این کار هسته‌های نارنج، پرتقال، ‌نارنگی، لیمو و یا حتی بذر درخت بلوط را به مدت 48 ساعت در آب خیس کنید و سپس در گلدان یا ظرفی که خاک سبک باغچه در آن ریخته‌اید بکارید. اگر می‌خواهید این کار را انجام بدهید باید از اواسط بهمن شروع کنید تا برای سفره عیدتان نهال‌های کوچک و زیبایی داشته باشید. در ادامه روش کاشت این سبزه را مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم.

nowruz-brunette
سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

مراحل کاشت سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

 • هسته نارنج یا پرتقال یا لیمو را توی آب بگذارید و تا 24 ساعت صبر کنید.
 • بعد از 24 ساعت، دانه‌ها را از آب خارج کنید و پوست روی هسته را با دقت جدا کنید. مراقب باشید که به مغز دانه آسیبی نرسد.
 • بذرهای پوست‌کنده را داخل آب بگذارید تا خشک نشوند.
 • در یک گلدان، خاک سبک باغچه بریزید و آن را تقریباً پر کنید. کمی از خاک را هم برای روی بذرها نگه دارید.
 • باید در کف گلدان سوراخی برای خارج شدن آب وجود داشته باشد تا آب اضافی خارج شود و آبیاری باعث پوسیدگی و فساد بذرها نگردد.
 • بذرها را با دقت و مرتب روی خاک گلدن بچینید و روی بذرها را حدود دو سانتیمتر خاک بریزید.
 • فاصله‌ قرار دادن بذرها نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. بین هر دو بذر حدود دو سانتیمتر فاصله مناسب است.
 • گلدان را به آرامی آبیاری کنید. دقت کنید در حین آبیاری فشار آب آن‌قدر زیاد یا متمرکز نباشد که خاک روی دانه‌ها را جابه‌جا کند و دانه‌ها آشکار شوند.
 • گلدان را در یک محل آفتاب‌گیر قرار دهید و مراقب باشید سطح خاک گلدان خشک نشود. همچنین مراقب باشید که بیش از حد گلدان را آبیاری نکنید.
 • دانه‌ها طی 14 تا 30 روز شروع به جوانه زدن خواهند کرد. کم‌کم دانه‌ها سبز می‌شوند و از لابلای خاک بیرون می‌آیند.
 • جوانه‌ها کم‌کم بزرگ خواهند شد و به نهال تبدیل می‌شوند.
 • بعد از عید نوروز نیز همچنان به نگهداری از آن‌ها ادامه دهید تا بزرگ‌تر شوند.
 • بعد از دو سال می‌توانید آن‌ها را در فصل بهار به باغچه منتقل کنید. دقت داشته باشید که این نهال‌ها ممکن است تا سال‌ها و یا حتی هیچ‌ گاه میوه ندهند اما می‌توانید از زیبایی آن‌ها استفاده کنید.
سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج
سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

نکاتی برای نتیجه‌گیری بهتر در کاشت سبزه با هسته پرتقال، لیمو و نارنج

 • جدا کردن پوست بذر مرکبات به جوانه‌زنی سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند.
 • سعی کنید خاک گلدان را همواره مرطوب نگه دارید.
 • مدت زمانی که طول می‌کشد تا هسته‌ها جوانه بزنند متفاوت است و از دو هفته تا یک ماه ممکن است زمان لازم باشد. پس صبور باشید.
 • اگر این کار را سالیانه و حتی در اوایل فصل زمستان هر سال شروع کنیم، مسلماً در پایان عید نهال‌های بزرگ‌تری خواهیم داشت و در روز سیزده بدر که روز طبیعت نامیده شده است، می‌توانیم در کنار یکدیگر نهال‌های کوچکمان را در دامان طبیعت بکاریم و جنگلی جوان به زمین هدیه کنیم. به این ترتیب، خانواده‌هایی که به دامان طبیعت می‌روند با کاشتن یک نهال کوچک لیمو، نارنج، پرتقال، نارنگی و یا حتی نهال بلوط، جشن طبیعت را برگزار می‌کنند.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «سبزه نوروز با هسته پرتقال، لیمو و نارنج» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.