زمان مطالعه: 4 دقیقه
جانوران و حیوانات شب بیدار

جانوران و حیوانات شب بیدار

چه جانورانی در شب فعالیت می کنند؟ در تاریکی شب، بیشتر حیوانات به لانه های امن خود پناه می برند، یا محل دنجی برای خوابیدن پیدا می کنند.

چه جانورانی در شب فعالیت می کنند؟ در تاریکی شب، بیشتر حیوانات به لانه های امن خود پناه می برند، یا محل دنجی برای خوابیدن پیدا می کنند. اما سایر حیوانات، که به آنها «شب زی» می گوییم، بیدار می شوند و فعالیت خود را آغاز می کنند. ممکن است آنها برای بقا به دمای خنک شب نیاز داشته باشند، یا ترجیح دهند در تاریکی پنهان شوند و ازدست جانوران شکارچی در امان بمانند. در ادامه با آسمونی همراه باشید و با حیواناتی که شب ها بیدارند آشنا شوید.

لیست کامل حیوانات شب بیدار

موریانه‌خوار
خرس (احتمالا پگاه‌رو)
آی-آی
گورکن
باندیکوت
خفاش
روباه گوش‌خفاشی
سگ آبی
بزرگ‌گوش‌ها
خرس‌گربه
کرگدن سیاه
موش سیاه
گربه پاسیاه
موش قهوه‌ای
شب‌دوست (bushbaby)
برگچه‌خوار (برخی پگاه‌رو هستند)
سیاه‌گوش کاراکال
گربه (در هر زمانی از شب یا روز می‌تواند بیدار باشد)
گربه‌ماهی‌سانان
یوزپلنگ
چینچیلا
گربه زباد (سیوت)
سوسریان
شیر کوهی
کایوت
جیرجیرک
نیم‌گربه
دینگو
سگ (در هر زمانی از شب یا روز می‌تواند بیدار باشد)
تمساح کوتوله
لمور پشمالوی شرقی
کرم شب‌تاب
سنجاب پرنده
جربیل مغولی
گرگ
کوسه سفید بزرگ
همستر
جوجه‌تیغی
خرچنگ گوشه‌گیر
اسب آبی
گورکن عسل‌خوار
کفتار
تنبل دوانگشتی هوفمان
موش دوپای ایرانی
جگوار (در مرز دوگاه‌رو)
کانگورو
کوآلا (بیشتر شب‌گرد)
خرسک دم‌حلقه‌ای
روباه توله (بیشتر)
پلنگ
گکوی پلنگی
شیر (گربه‌سان) (در مرز دوگاه‌رو)
مارگای
مینک (در مرز دوگاه‌رو)
موش کور
موش
بلبل هزاردستان
شبگردان
آرمادیلوی نه‌نواره
ببرک
پلنگچه
صاریغ
نهنگ قاتل
سمور آبی
جغد
میمون‌های شب
میمون شب پانامایی
پولک‌پوست
نوک‌اردکی
قورباغه جمع‌شو
خرس قطبی
تشی
صاریغ استرالیایی
شیر کوهی (سرده)
پایتون توپی
کوئول
راکون
قورباغه درختی چشم‌سرخ
روباه سرخ
گربه دم‌حلقه‌ای
کژدم
چشم‌گرد لاغر
چشم‌گرد تنبل
خرس عینکی
لمورهای ورزشکار
بادپر شکری
خرگوش برزیلی
تارانتولا
شبگردان هندی
شیطان تاسمانی
ببر (most species)
کرم‌های مخملی
لمور پشمالوی غربی
شبگرد شرقی
مرغ توفان رخ‌سفید (در زمان مراقبت جوان‌ها)
گوزن دم‌سفید (در مرز دوگاه‌رو)
وامبت

شکار چی و شکار

گربه ها شکارچی موش ها هستند. آنها به صداهای آهسته ای که محل طعمه را نشان می دهد، به دقت گوش می کنند.موش ها نیز حس شنوایی خوبی دارند، آنها به صدای شکارچیان خود توجه می کنند.

چال مارها

چال مارها
چال مارها

چال مارها نیازی به دیدن طعمه خود ندارند. بر روی لب آنها حفره های مخصوصی به نام «چاله» وجود دارد که دما را تشخیص می دهند. مار می تواند از طریق حرارت بدن یک حیوان، او را دنبال کند.

قورباغه ها و وزغها

قورباغه ها و وزغها
قورباغه ها و وزغها

حیوانات شب زی اغلب چشم ها و گوش های بزرگتری دارند که به کمک آنها راه خود را در تاریکی پیدا می کنند. قورباغه ها و وزغها باید در هوای خنک باشند تا پوستشان خشک نشود. آنها در هنگام روز از نور آفتاب دوری می کنند و در شب بسیار فعال می شوند.

تارسیه ها (جانوران شب زی وحشی که شبیه میمون هستند، جزو کوچکترین پریمات های جهنده در دنیا می باشند. این حیوانات فقط درچند جزیره آسیای جنوب شرقی، ازجمله فیلیپین، یافت میشوند.) چشمان درشتی دارند که به کمک آنها می توانند در تاریکی به خوبی ببینند. روباه های فانک (روباهی کوچک و حنایی رنگ که بومی عربستان و آفریقای شمالی می باشند.) گوش های بزرگی دارند و می توانند به خوبی بشنوند.

میمون جغدی، یا دوروکولی

میمون جغدی، یا دوروکولی
میمون جغدی، یا دوروکولی

حتی در جنگل آمریکای جنوبی، بسیاری از حیوانات شب از خواب بیدار می شوند. وقتی میمون های عربده کش یکدیگر را صدا می زنند، صدای آنها تا فاصله ی 5 کیلومتری شندیده می شود. سر و صدای آنها موقع طلوع و غروب خورشید بسیار زیاد است، و آنها با نعره های بلند خود همدیگر را از محلشان آگاه می کنند. میمون جغدی، یا دوروکولی، بین درختان جست و خیز می کند و به دنبال حشرات و میوه برای خوردن می گردد.

آهو 

آهو
آهو 

 آهو در قسمت های بدون درخت جنگل منتظر رسیدن شب می ماند. او موجودی خجالتی است و در اواخر شب و اوایل صبح بیشترین فعالیت را دارد.

گورکن ها

گورکن ها
گورکن ها

گورکن ها روز ها در یک لانه زیر زمینی می خوابند و در هنگام شب در میان برگ های پوسیده در سطح خاک جنگل به دنبال غذاهایی مانند کرم خاکی، حشره و حلزون می گردند.

شب پره ها

شب پره ها
شب پره ها

شب پره ها به خاطر در امان ماندن از دست پرندگان شکارچی در هنگام شب پرواز می کنند. بال های رنگارنگ آنها در حین استراحت در روز با رنگ پوست درخت یا برگ ها تلفیق و با آنها یکدست می شود.

جغد

جغد
جغد

 جغدها شکارچیانی هستند که طعمه خود را در شب بدست می آورند. آنها به کوچک ترین صدا و خش خش پستانداران کوچکی که در زمین به دنبال غذا می گردند، گوش می دهند. جغد ها به محض یافتن طعمه در هوا شیرجه می روند و آن را می گیرند. آنها با چنگال های تیزی که بر روی پاهایشان وجود دارد، طعمه ی خود را به چنگ می آورند، و با منقار های تیزشان گوشت آن را تکه تکه می کنند و می خورند.

شکارچیان خاموش

 پرهای بال بسیاری از جغد ها دارای لبه های کرک دار نرمی است. این پرهای مخصوص به جغد ها کمک می کند تا بی سر و صدا پرواز کنند، و بدون اینکه صدایی از آن ها شنیده شود، طعمه را به چنگ آورند. آنها می توانند در سکوت با دقت صدای طعمه را بشنوند.

گوش های بزرگ

جغدهای گوش دراز، شکار در دشت و صحرا را دوست دارند. در آنها هم مثل اکثر جغدها، سوراخ یکی از گوش ها اندکی بالاتر از دیگری است. این ویژگی به آنها کمک می کند تا دقیقا متوجه شوند صدا از کجا می آید، بنابراین، می توانند به سمت طعمه هجوم ببرند. این حیوانات روزها بر روی درختان استراحت می کنند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جانوران و حیوانات شب بیدار» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.