زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در تهران واقع است و وظیفه تعیین استراتژی کلیه پالایشگاه‌های نفت خصوصی در ایران را به‌عهده دارد.

شاید برای شما بازدیدکنندگان پورتال آسمونی جالب باشد که بدانید نفت ایران به چه طریقی از سرزمین عزیز ایران پالایش شده و سپس پخش می شود. اینکار توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از اسفند ماه 1370 آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. آسمونی در این بخش به معرفی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می پردازد.

تاریخچه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به عنوان یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت راهبری و نظارت بر فعالیت های 4 شرکت فرعی و 9 شرکت پالایشی را بر عهده دارد و ماموریت های خود را با بهره گیری از خدمات بالغ بر 20 هزار نفر نیروی مجرب به انجام می رساند. در حال حاضر، با توجه به نیاز روزافزون کشور به فرآورده های نفتی، این شرکت برنامه مشترک توسعه، روزآمد کردن و بهبود بخشیدن به پالایشگاهها را به انجام رسانده و برنامه عظیم ساخت پالایشگاه های جدید را در دست اجرا دارد.

عملیات انتقال نفت خام به پالایشگاه‌ها و پهلوگیرهای صادراتی، پالایش، تولید و پخش فراورده‌های نفتی در سراسر ایران، ساخت پالایشگاه‌ها، سکوهای دریایی، خطوط لوله و شبکه‌های مخابراتی، در گذشته به صورت پراکنده و توسط مدیریت‌های مختلف انجام می‌گرفت. این وظایف با شکل‌گیری شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران، در 17 اسفند 1370، حالتی منسجم به خود گرفت و از وظایف شرکتی مستقل، شناخته شد.
این شرکت، عملاً فعالیت‌های خود را، از سال 1371 آغاز کرد. شرکت پالایش و پخش، بر اساس اصل جداسازی فعالیت‌های شرکت‌های بالادستی وزارت نفت (شامل: اکتشاف و تولید نفت و گاز)، از شرکت‌های پایین دستی (شامل: پالایش، انتقال نفت و فراورده‌ها، صادرات، واردات و پخش فراورده‌های نفتی)، تأسیس گردید.

شرکت های تابعه 

  • شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
  • شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران
  • شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران
  • شرکت توسعه صنایع پالایش نفت

ارکان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

فعالیت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

فعالیت های شرکت ملی پالایش و پخش، همچنین در چهار بخش عمده دیگر شامل شرکت های ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، پخش فرآورده های نفتی، خطوط لوله و مخابرات نفت و توسعه صنایع پالایش نیز متمرکز است. سالشمار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی عملیات انتقال نفت خام به پالایشگاه ها و پهلوگیرهای صادراتی، فرآورش، تولید و توزیع فرآورده های نفتی در سراسر کشور، ساخت پالایشگاه ها، سکوهای دریایی، خطوط لوله و شبکه های مخابراتی در گذشته به صورت پراکنده و در سایه مدیریت های مختلف انجام می گرفت.

این وظایف با شکل گیری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در 17 اسفند 1370 حالتی منسجم به خود گرفت و از وظایف شرکتی مستقل شناخته شد. از این رو فصل قابل توجه ای از سالشمارتقویم تاریخ صنعت نفت در یکصد سال اخیر به مراکز پالایشی، خطوط مواصلاتی و عوامل توزیع اختصاص دارد که بازخوانی آن جایگاه و نقش مهم و برجسته شرکت ملی پالایش و پخش را در سطح صنعت نفت آشکار می سازد.

آدرس و شماره تلفن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

آدرس تهران - میدان ولیعصر - خیابان دکتر عضدی - خیابان ورشو - پلاک 4
تلفن 021-88802911-13
ایمیل info@niordc.ir
سایت https://www.niordc.ir/
ساعت کاری شنبه تا چهارنشبه از ساعت 08:00 تا 16:30

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.