زمان مطالعه: 2 دقیقه
نگاهى به فيلم نپتون، یک فیلم متوسط

نگاهى به فيلم نپتون، یک فیلم متوسط

نپتون يك فيلم خانوادگى است به کارگردانی محمد ابراهیم غفاریان

شنبه ٢١ بهمن ١٤٠٢
لاله عالم

فیلم «نپتون »یک فیلم مدرن است که با ریتم بسیار کند و کشدار ، به موضوع بچه هایی می پردازد که در خانواده به آنها اهمیت داده نمی شود .
می توان گفت این سرنوشت خیلی از بچه هایی است که پدر و مادر هریک به دنبال ترقی و پیشرفت خود هستند و در این میان این بچه است که قربانی می شود .
همچنین در خانواده هایی هم که سازش نیست ، کودکان لطمه می خورند.
از همان ابتدای فیلم شاهد بگو مگوی تلفنی پدر و مادربر سر نگهداری کودک هستیم.

ارمین رحیمیان در فیلم نپتون
ارمین رحیمیان در فیلم نپتون


بی فکری و بی مسئولیتی در هر دو دیده می شود، فرزند در اکثر مواقع نزد همسایه فرستاده می شود، همسایه ای که مقروض آنهاست و به نوعی از او هم سواستفاده می شود.
فیلم به مساله سواستفاده افراد از یکدیگر هم اشاره کرده،استفاده سرکارگر از موقعیت اش، استفاده صاحبکار از سرکارگر با پول اندک دادن ، سو استفاده برخی از مهاجران افغان و بی هویت بودن برخی از آنان و…حتی اشاره های ضمنی از سواستفاده از کودک نیز در آن مطرح می شود و تلویحا دلیل بی اختیاری کودک را شاید به آن ربط داده می شود.
حتی دلیل صحبت نکردن کودک از دیدن پیکر کارگر را شاید ترس وی از تهدیدهایی دانست که در ارتباط با سواستفاده از وی شده است و او را ترسانده اند.
البته شدت بی خیال بودن زن ( مادر)، غیر واقعی و اغراق شده است و فیلم به نوعی ضد زن است .

بهناز جعفری و بهدخت ولیان در نپتون
بهناز جعفری و بهدخت ولیان در نپتون

در فیلم چهار شخصیت زن داریم که هر یک به نوعی غیر عادی هستند، اولی همین شخصیت همسر یا مادر که در بی مسئولیتی او اغراق شده ، حتی اگر در واقعیت هم چنین افرادی وجود داشته باشد ، مخاطب برروی پرده سینما چنین شخصیتی را نمی تواند قبول کند.
در زندگی امروز با توجه به هشدارهایی که مرتب از رسانه های اجتماعی می بینیم یا می شنویم دیگر نمی توان قبول کرد که پدر و مادر تا این حد نا آگاه از اتفاقاتی باشند که ممکن است برای کودکشان روی دهد .
نمونه دیگر ، دختری است که در آرایشگاه کار می کند رفتارهای سبکسرانه دارد و چاره همه چیز را در آرایش و دلبری می داند.
نمونه دیگر دخترخاله شخصیت اصلی است که او و همسرش در ساختمان سازی با وی مشارکت دارند و در شرف جدایی است و مسائل جدی ‌خصوصی زندگی اش را با پسرخاله اش در میان می گذارد.

مسعود کرامتی در نپتون
مسعود کرامتی در نپتون

دیگری استادنقاش نقش اول زن ( با بازی بهناز جعفری )که تنها زندگی می کند و در ارتباط با اطرافیانش نا موفق است ، حتی شخصیت دیگر که زن همسایه است که ظاهرا در زندگی خانوادگی موفق است ولی او نیز انگار از آنچه در پیرامونش می گذرد بی اطلاع است، دختر بچه اش آرایش می کند ، بدون اجازه با بچه کوچک همسایه از خانه بیرون می رود و گویی عاشق مرد همسایه است .

ایدا ماهیانی در جلسه مطبوعاتی نپتون
ایدا ماهیانی در جلسه مطبوعاتی نپتون

فیلم مسائل زیادی را طرح می کند اما در پرداخت آن چندان موفق نیست و در حد یک فیلم متوسط باقی می ماند.اگر تاکید فیلم فقط بر یکی از این موضوع ها بود ، شاید موفق تر بود ؛ مثلا سرکارگری که حقوق مناسب دریافت نمی کند و برای همین مسئولیت پذیر نیست یا شریک و مهندس ناظری که در جریان خلاف های یک ساختمان ساز قرار می گیرد و … یا دردل ها و رازهای زندگی شخصی که با هرکسی نباید در میان گذاشته شود.
در اخر سرهم لطفا یک اسمی بگذارید که با فیلم تناسب داشته باشد ، از اسم نپتون اینطور برداشت می شود که یا اسم یک شخصیت است یا اینکه مخاطب قرار است یک فیلم فضایی ببیند.

: برای دریافت مشاوره درباره نگاهى به فيلم نپتون، یک فیلم متوسط فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهى به فيلم نپتون، یک فیلم متوسط» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.