درج نظر
مطالعه: 3 دقیقه
ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته

ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته

ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته حکایت مردی روستایی است که دوست داشت همانند خان روستایش آدمی پولدار باشد و همانند او رفتار کند.

ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته یکی از ضرب‌المثل‌های معروف ایرانی است که شاید بارها در کوچه و بازار شنیده باشید. اگر می‌خواهید حکایت و ماجرای ضرب‌المثل نه خانی اومده و نه خانی رفته را بدانید در ادامه با آسمونی باشید تا داستان این ضرب‌المثل را مطلع شوید.

داستان ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته

داستان ضرب المثل نه خانی اومده و نه خانی رفته چنین است که گویند: مردی به نام صفرقلی همیشه دلش می‌خواست ثروتمند شود و مثل خان‌ها و همانند رئیس قبیله‌اش زندگی کند. اما نه پول زیادی داشت، نه گاو و گوسفند و نوکر و کلفتی داشت. برای همين با صرفه‌جویی زیادی زندگی می‌کرد تا شاید پولی بتواند پس‌انداز کند حتی گاهی کارهایی می‌کرد که مردم بگویند او خیلی دست و دل باز است برای همین مردم او را صفرقلی خان صدا می‌زدند.

روزی از روزها صقر قلی روستا، به شهر رفت تا چیزی بفروشد. بعد از این‌که جنس‌هایش را فروخت، موقع برگشتن به روستای خود، از کنار يک دکان میوه‌فروشی گذشت. چشمش به خربزه‌‌ها افتاد و با خودش گفت: «کاش پول داشتم و یک خربزه می‌خریدم؛ اما همین که ناهار مختصری بخرم کافی است. نباید ولخرجی کنم!» مرد چند قدمی دور شد. اما میل به خوردن خربزه نگذاشت که او جلوتر برود. با خودش گفت: «چه‌طور است به جای ناهار، یک خربزه بخرم و بخورم؟ با خوردن خربزه، سیر می‌شوم و دیگر نیازی به خرید ناهار ندارم.» با این فکر برگشت، خربزه‌ای خرید و از شهر خارج شد. سپس درختی پیدا کرد و زیر سایه درخت نشست. خربزه را قاچ کرد و مشغول خوردن آن شد. وقتی که خربزه را می‌خورد، گفت: «پوست خربزه را نمی‌تراشم تا هر کس از این‌جا عبور کند و پوست خربزه را ببیند، بگوید که یک خان از این‌جا گذشته، خربزه را خورده و پوستش را رها کرده است.»

اما هنوز گرسنه بود و میل به خوردن خربزه آزارش می‌داد. با خودش گفت: «پوست خربزه را هم می‌تراشم و می‌خورم. پوست و تخمه‌هایش را می‌گذارم همین‌جا بماند. آن وقت، هر کس از این‌جا عبور کند، می‌گوید که یک خان از این‌جا گذشته، خربزه را خورده و پوستش را هم به نوکرش داده تا بتراشد و بخورد. این‌جوری بهتر است.»

مرد با این فکر، پوست خربزه را هم تراشید و خورد. اما باز هم سیر نشد. با این‌که دلش نمی‌خواست پوست خربزه را هم بخورد، دلش نمی‌آمد از خوردن آن چشم بپوشد. نشست و مشغول خوردن پوست خربزه شد و با خودش گفت: «همین که تخمه‌های خربزه برجا بماند، کافی است. هر کس از این‌جا عبور کند، می‌گوید یک خان ثروتمند از این‌جا گذشته است؛ خربزه را خودش خورده، ته خربزه را نوکرش تراشیده و خورده و پوست خربزه را هم داده به الاغش. چه آدم مهمی که هم الاغ داشته، هم نوکر!»

خوردن پوست خربزه هم تمام شد. مرد مانده بود و تخمه‌های خربزه. اما هر کاری می‌کرد، نمی‌توانست از تخمه‌های خربزه هم دل بکند. برای خوردن تخمه‌های خربزه هیچ بهانه‌ای نداشت. با بی‌میلی بلند شد و راه افتاد. چند قدمی که رفت، دوباره برگشت و گفت: «نه! از تخمه‌های خربزه هم نمی‌توانم بگذرم، اما آن‌ها را هم نمی‌توانم بخورم. مردم چه می‌گویند؟ نمی‌گویند این چه خانی بوده که از تخمه خربزه هم چشم‌پوشی نکرده است؟!»

مرد دوباره راه افتاد. چند قدم از جایی که خربزه را خورده بود، فاصله گرفت. به نظرش، گذشتن از تخمه‌های خربزه، کار مهمی بود. بادی به غبغب انداخت. در این حال، احساس می‌کرد که پیاده نیست و بر الاغی که پوست خربزه را خورده، سوار شده است و نوکری که پوست خربزه را تراشیده، دهنه الاغش را به دست دارد. این فکرها مدت زیادی ادامه پیدا نکرد. یک‌باره مرد با عجله به طرف تخمه‌های خربزه‌اش دوید. خیلی زود تخمه‌های خربزه را برداشت و با میل زیاد مشغول خوردن آن‌ها شد. تخمه‌های خربزه را هم که خورد، گفت: «آخیش راحت شدم. حالا انگار نه خانی آمده، نه خانی رفته. اصلا هیچ‌خانی از این‌جا عبور نکرده و خربزه‌ای هم نداشته که بخورد.»

معنی و نتیجه ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته

ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته حکایت کسانی است که بعد از چند بار تلاش و کوشش از آرزویش صرف نظر می‌کند و آن را کنار می‌گذارد می‌گوید نه خانی آمده و نه خانی رفته است یا تعهدی به کسی داده ‌بود و حالا پشیمان شده است و او با گفتن اینکه نه خانی اومده و نه خانی رفته می‌گوید که اصلا چنین چیزی نبوده و یا به من چه اصلا!!

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ضرب‌المثل نه خانی آمده و نه خانی رفته» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.