پنجشنبه سوم اسفند ١٤٠٢
تحقيق و تنظيم : محمد حسين صفرى

تجزیه و تحلیل ژانر شناختن رمزها و قواعد آشنای ژانر به منصه ظهور می رساند و حتی در مواردی کل قالب ژانر را دگرگون می کند . این تجزیه و تحلیل در سطوح مختلف رخ می دهد و سه برخورد متمایز در این زمینه مشهود است. برخورد زیبایی شناسانه – سنتی – ایدئولوژیک... .

تئوری قصه پردازی

به بررسی شیوه هایی می پردازد که در آن نحوه داستان سرایی ، محتوا و مفهوم پیام های رسانه ای را محدود و مقید می کند . داستان سرایی ( روایت ) در نحوه برقراری ارتباط مردم با جهان اطراف و درکی که از آن به دست می آورند ، اهمیتی اساسی دارد. در نظر هواداران این تئوری،  داستان سرایی در مرکز تمام کنش ها و واکنش های بشری است . ما در ذهن خود برای خود قصه می بافیم و حتی به مخاطب هم نیازی نداریم . به مدد آن به ذهنیت خود از جهان اطراف نظر می دهیم و..... نمونه هایی از استفاده این تئوری را می توان در تقابل دوگانه در جنگ اول خلیج فارس در سال 1991 بین نیروهای غربی و عراق و همچنین بمباران صربستان توسط نیروهای ناتو در 1999 و همچنین در تهاجم آمریکا به افغانستان در پی تخریب مرکز تجارت جهانی در نیویورک رخ داد را نام برد.

افت استاندارد یا مردمی کردن و تحمیق

رشد صنایع رسانه ای و فرهنگی و ظهور جامعه اطلاعاتی با این احساس نافذ و شایع همزمان شده است که استانداردهای آموزشی ، فرهنگی و سیاسی در حال زوال یا دست کم در حال افت هستند و به سمت تحمیق مردم حرکت می کنند . درست بر خلاف این تصور که انقلاب اطلاعاتی و ارتباطی به ویژه اینترنت وعده شکوه دوباره دموکراسی و رونق مجدد سپهر عمومی را می دهد .

تکنولوژی های جدید نقش منهدم کنندگان ستون های فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده اند . بی علاقگی و غفلت در سطح جامع به طور جدی رو به رشد نهاده و مباحث جدی ، مفید و چالش برانگیز جای خود را به بحث های مبتذل و سطحی داده و میزان دخالت شهروندان در فعالیت های سیاسی رو به نقصان گذاشته و با این وجود محور ابتذال گرایی شکل می گیرد .

سه روند مستقل در شکل گیری و رشد رسانه های مبتذل قابل مشاهده است :

  1. نزول میزان مطالب جدی در رسانه ها و اقبال به سمت اخبار سرگرم کننده ، زندگی ستارگان سینما و... چهره های سرشناس ، رسوایی ها و نظایر آنها .
  2. ماهیت موارد جدی و چالش برانگیزبه نحو آسان و قابل هضمی برای همه عرضه می شود و همین امر از پیچیدگی مباحث می کاهد ( کاسته است .) تصاویر بیشتر شده و کلمات کمتر در ساده ترین شکل و قالب خود عرضه می شود .
  3. اخبـار جـدی ، اطـلاعات و بـرنـامه ریـزی ارجـحیت خـود را از دست داده ( می دهـد .) بـه طور مثال برنامه های خبری و جدی به دیر وقت انتقال داده می شوند و... .

نظریه آشوب یا بی نظمی ها

به مطالعه سیستم های دینامیکی آشوب ناک می پردازد . سیستم های آشوب ناک ، سیستم های دینامیکی غیر خطی هستند که نسبت به شرایط اولیه شان بسیار حساس اند . تغییر اندک در شرایط اولیه چنین سیستم هایی باعث تغییرات بسیار در آینده خواهد شد . این پدیده از نظریه آشوب به اثر پروانه ای مشهور است . این نظریه گسترش خود را بیشتر مدیون کارهای هانری پوانکاره، ادوارد اورنر ، بنوامند لبروت و مایکل فیگن باوم می باشد . پوانـکاره اولیـن کسـی است کـه اثبـات نمود مسئله سه (جرم خورشید ، زمین و ماه ) مسئله آشوبی و غیر قابل حل است . شاخه دیگر از این نظریه در مکانیک کوآنتوم به کار می رود و آشوب کوآنتومی نام دارد . گفتنی است قبل از پوانکاره، عمر خیام به این مسئله پی برده بود.

پارادایم ( الگو – مدل ) آشوب

در دهه 1960 برخی از هواشناسان، ریاضی دانان، فیزیک دانان و زیست شناسان به شواهدی دست یافتند و مباحثی بین شان مطرح شد که باعث بروز طیفی گسترده از ناراحتی ها – علایق و اعجاب ها و عصبانیت ها شد آزمایش ها نشان می داد که طبیعت دارای رفتار غیرقابل پیش بینی است و الگوها و طرح های تصادفی و پیچیده ای را ایجاد می کند که با مطالعات و محاسبات خطی قابل انطباق نیست و در مواردی مشخص حتی شاخه به شاخه می شود. ابر صاعقه و مواردی از این دست نمونه این پدیده ها هستند. به دنبال این مشاهدات، نظریه جدیدی به نام نظریه آشوب شکل گرفت. بر اساس این نظریه جهان نظامی غیر خطی و پیچیده و غیر قابل پیش بینی دارد . این نظریه به سیستم های اشاره دارد که ضمن نشان دادن بی نظمی حاوی نوعی نظم نهفته نیز هستند و بیانگر رفتارهای نامنظم و غیر قابل پیش بینی است .

به دلیل غیرخطی بودن و غیر قابل پیش بینی بودن ارائه مدل در این سیستم ها کاری بس دشوار و سخت است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ماهيت نظريه هاى تازه در جهان رسانه (قسمت سوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.