درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
مارکو فان باستن و ضربه والی در فینال یورو 88

مارکو فان باستن و ضربه والی در فینال یورو 88

ضربه والی فان باستن زیباترین گل یورو 88 بود. اما این گل چگونه زده شد؟

آخرین گل یورو 88 یکی از خاطره انگیزترین گل های تاریخ فوتبال بود. مارکو فان باستن در حالی به این مسابقه ها آمده بود که به تازگی  اولین فصل حضورش در فوتبال ایتالیا  پایان یافته بود. فصلی که با مصدومیت شدید ساق پای او، بسیار رقت بار به پایان رسید. فان باستن تنها در ۱۱ بازی برای میلان بازی کرد و به همین سبب در ترکیب تیم ملی هلند انتخاب اصلی نبود. فان باستن در آن باره می گوید:

من سال بسیار سختی را سپری می کردم. بتازگی از آژاکس به میلان پیوسته بودم که با مصدومیت مواجه شدم. همه درباره ساق پایم صحبت می کردند. به هلند نزد پزشکم رفتم. طبق دستور وی باید مورد عمل جراحی قرار می گرفتم. اما در میلان وضعیت متفاوت بود. آنها می گفتند پایم احتیاجی به عمل ندارد. در نهایت، من مورد عمل جراحی قرار گرفتم و ۵ ماه دور از میادین بودم. با این حال در فهرست رینوس میشل قرار گرفتم. وظیفه من این بود که خودم را طی تورنمنت آماده کنم و به بقیه بازیکنان برسم.

هلند بار دیگر با رینوس میشل به این مسابقه ها آمده بود. او در سال ۱۹۷۴ هم که جام جهانی در آلمان برگزار می شد، مربی آن تیم بزرگ هلند بود. بجز آرنولد میورن ۳۷ ساله، هانس فان بروکلن۳۱ ساله و آدری فان تیگلن ۳۰ ساله، بقیه بازیکنان رینوس میشل بسیار جوان بودند.

در آن تیم مارکو فان باستن ۲۳ ساله بود. گولیت، رایکارد و رونالد کومن همگی ۲۵ ساله بودند و جرالد فاننبورگ ۲۴ ساله بود. این تیم پس از یک باخت مقابل شوروی و برد مقابل انگلیس، ایرلندجنوبی و آلمان مجددا در فینال مقابل شوروی قرار گرفت. نیمه اول با یک گل به سود هلند تمام شد تا این که سرانجام لحظه باشکوه برای مارکو فرا رسید. او در این باره می گوید:

آن ضربه در نیمه دوم بود و من کمی خسته شده بودم. توپ به طرف من سانتر شد و دو فکر به ذهن من آمد. یکی اینکه توپ را کنترل کنم و با مدافعان رو در رو شوم و یا اینکه راه راحت تر را انتخاب کنم و ریسک کنم و شوت بزنم. برای زدن چنین شوت هایی باید شانس بیاورید. همه چیز عالی پیشرفت و چنین چیزی کمتر اتفاق می افتد.

مارکو درباره احساس خود پس از این سوپر گل می گوید:

 

احساس فوق العاده ای بود و از آن لحظاتی که به من و هلند داده شد، سپاسگزارم. آن لحظه 2 بر 0 بودیم. می توانستیم بگوییم که قهرمان شده ایم. من از گل هیجان زده بودم و نفهمیدم که چه می کنم. شما در عکس العمل من می توانید ببینید که می پرسم" چه رخ داده است؟"

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مارکو فان باستن و ضربه والی در فینال یورو 88» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.