زمان مطالعه: 5 دقیقه
عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید

عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید

یکی از مشکلات دنیای متمدن کنونی افزایش وزن در اثر کم تحرکی و غذاهای پر کالری غنی شده است بگونه ای که امروز...

یکی از مشکلات دنیای متمدن کنونی افزایش وزن در اثر کم تحرکی و غذاهای پرکالری غنی شده است به گونه ای که امروز در حدود 75 درصد جمعیت آمریکا و حدود 55 درصد جمعیت ایران دارای چنین مشکلی بوده و به دنبال روشهایی برای کاهش وزن هستند. در این مقاله آسمونی به عوامل و 4 نکته کلیدی در کاهش وزن اصولی اشاره می­ شود.

کاهش وزن و کم کردن توده چربی بدن به سه عامل زیر بستگی دارد:

عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید
عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید

  1. رژیم غذایی
  2. ورزش
  3. مصرف چربی سوز ها

معمولا مشکل افزایش وزن پس از ازدواج رخ می دهد و این مسئله در خصوص زنان مصداق بیشتری دارد. از سوی دیگر هر چه سن فرد کمتر باشد با سرعت بیشتر و بهتری می توان برنامه های لاغری را دنبال کرد.

بهترین شیوه کاهش وزن برای افراد مسن و ضعیفی که قادر نیستند به علت عدم توانایی بدنی ، بدنسازی را به عنوان ورزش خود انتخاب کنند ، پیاده روی به مدت یک ساعت در روز است که باید به مدت یک ماه ادامه پیدا کند تا قلب و سیستم فیزیولوژیک فرد با تحرک خو پیدا کند و سپس برای وی برنامه های سبک کاهش وزن تجویز گردد. توصیه می شود برای چنین افرادی در ابتدا کار با دستگاه در سه ست با تعداد بالا یعنی بین 10 تا 16 تجویز شود و در دو هفته آغازین کار هالتر و دمبل به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شایان ذکر است که می باید برای چنین افرادی برنامه غذایی مناسب مبتنی بر میزان کالری و پروتئین مناسب تجویز شود.

در غیر این صورت هیچ تفاوتی در وزن این افراد ملاحظه نخواهد شد و تنها فرمت بدنی این افراد مطلوبتر خواهد شد که خود یکی از دلایل تشویق این افراد به ادامه ورزش است اما در خصوص جوانان و افراد تنومند می توان از همان آغاز با برنامه های سبک کاهش وزن شروع کرد البته باید توجه داشت که وضعیت بدنی فرد در چه حد آمادگی پذیرش وزنه و تمرینات هوازی را دارد و برنامه می باید بصورتی باشد که باعث گرفتگی عضلات فرد نگردد چرا که باعث کاهش روحیه و عدم رغبت وی به ادامه تمرینات بدنسازی می گردد.

باید توجه داشت که تمرینات هوازی به همراه برنامه های کاهش وزن با دستگاه های بدنسازی نتیجه بسیار بهتر و پر بار تری را به همراه خواهد داشت. پس مربیان همواره توجه داشته باشند که دستگاههای دوچرخه ثابت و دو ثابت را حتما به این افراد به صورت فوق برنامه توصیه و حتی آنان را تشویق به خرید این دستگاهها در منزل کنند.

اما در خصوص رژیم غذایی ، رکورد کاهش وزن ایران با این روش متعلق به فردی 26 ساله است که وزن خود را از 184 کیلوگرم به 82 کیلوگرم رسانده است. البته مطمئنا اگر بخواهیم بگویی که این کاهش وزن به صرف تغییر متد های تغذیه بوده کمی غیر منصفانه به نظر میرسد و باید مطمئن باشیم که این فرد در برنامه های خود ورزش را هم گنجانده بوده است. اما در خصوص برنامه های غذایی ، بهترین راهکار مراجعه به یک متخصص تغذیه و آشنا به علوم ورزشی است و بهترین برنامه برنامه ای است که با توجه به فرمت و وضعیت بدنی فرد پایه ریزی شده باشد و استفاده از برنامه های ثابت و کلی که در کتب و مجلات وجود دارد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شایان ذکر است که سایت آرمان مدیکال به زودی کار خود را زیر نظر دکتر روبرت آرمان متخصص تغذیه و علوم ورزشی آغاز خواهد کرد و هدف این سایت کمک به بدن سازان برای داشتن بدنی بهتر و مطلوبتر با ارائه برنامه های غذایی و ورزشی مبتنی بر پارامتر های علمی است.

اما در خصوص داروهای کاهش وزن

lose-weight-ways
lose-weight-ways

اسم های تجاری و تبلیغات این داروها در حال حاضر قسمت عظیمی از تبلیغات روزنامه ها ؛ مجله ها و حتی ماهواره را به خود اختصاص داده است اما در خصوص خرید دارو ها و چسب های لاغری و حتی ماساژور ها توصیه می شود که حتما با یک متخصص مشورت شود تا علاوه بر تشخیص اصل بودن اجناس ، در مورد کارائی و مضر نبودن محصول اطلاع کافی داشته باشد.

در حال حاضر چهار محصول ال - کارنیتین ، فت بنر ، هیروکسی کات و زنادرین تقریبا دارای بهترین عملکرد در این حیطه هستند که در مقاله ای نحوه مصرف انها را شرح خواهیم داد. البته در صورتی که پوست فرد آبدار باشد قرصهای کاتکس 2 و کاتکس 3 توصیه می شود.

به هر صورت مسئله اضافه وزن از مسائلی لست که اگر با نحوه ی صحیح با آن برخورد شود به آسانی حل میگردد و تنها فرد می باید دارای اراده ای قوی و برنامه ای علمی باشد تا به آسانی این راه را طی کند و به وزن مطلوب خود برسد.

1- رژیم غذایی صحیح

عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید
عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید

برای داشتن یک کاهش وزن اصولی، رعایت یک رژیم غذایی صحیح ضروری است.

وعده­ های غذایی خود را کاهش ندهید. اینکار باعث می‌شود زودتر گرسنه شوید و در وعده­ های غذایی دیگر حجم بیشتری کالری دریافت کنید. از طرفی اینکار بدن را در یک حالت قحطی قرار می­دهد و بدن برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی، متابولیسم خود را کند می­ کند. اما می­ توانید حجم هر وعده را کاهش داده و به­ جای آن تعداد وعده ­های غذایی را بیشتر کنید. در واقع چیزی که برای کاهش وزن مهم است، حجم غذای مصرفی نیست بلکه میزان کالری کلی است که روزانه دریافت می­ کنید. میزان این کالری باید کمتر از کالری مصرف شده باشد. بهتر است با توجه به شرایط خود برای تنظیم رژیم غذایی از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

بر طبق هرم غذایی پیش بروید. یعنی سهم غذایی شما باید به­ ترتیب نان -غلات، سبزیجات-میوه­ ها، گوشت-حبوبات-لبنیات و چربی باشد.

آهسته غذا بخورید. تند خوردن باعث می­شود که مغز فرصت دریافت سیگنالهای پر شدن معده و اعلام سیری را نداشته باشد.

2- ورزش

lose-weight-ways
lose-weight-ways

باید توجه داشت که افراد چاق عمدتا تحرک کمی دارند. بنابراین برای شروع بهتر است به خود فشار نیاورند و با ورزشهای سبک شروع کنند. بهترین ورزش برای کاهش وزن نیز ورزشهای هوازی هستند که به چربی ­سوزی کمک می­ کنند. از میان ورزشهای هوازی پیاده ­روی، دوچرخه­ سواری و شنا بسیار موثر هستند. چرا که علاوه­ بر چربی سوزی مفرح بوده و به بدن فشار زیادی نیز وارد نمی ­شود.

3- تکنیکهای روانشناسی

عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید
عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید

بیشترین چالشی که افراد چاق با آن مواجه هستند ولع و اشتهای کاذب است که به پرخوری عصبی نیز شناخته می­شود. اشتهای کاذب زمانی است که فرد گرسنه نیست، اما تمایل به خوردن دارد. متاسفانه بسیاری از عوامل روانی مانند استرس، اضطراب و ترس و افسردگی این روند را تشدید می­کنند. در این شرایط بهترین کار مراجعه به یک روانشناس است. تکنیکهای روان­شناسی که عمدتا در این زمینه ارائه می شوند، شامل موارد زیر است.

  1. رفتار درمانی شناختی (CBT): یکی از مهمترین تکنیکهای رفتار درمانی شناختی درمان بر اساس پذیرش و تعهد (ACT) است. پیام کلی این تکنیک آگاهانه خوردن به جای محدود خوردن است. در این مسیر شما باید نسبت به خود و احساساتتان آگاه می شوید و آنها را می پذیرید.
  2. برنامه ریزی عصبی و کلامی (NLP) : در این روش با تغییر نگرش فکری شما، بر روی توانایی های شما متمرکز شده و به شما کمک می کند تا باور کنید می توانید به خواسته خود برسید و بتوانید ولع های غذایی خود را کنترل کنید.

4- تغییر سبک زندگی

lose-weight-ways
lose-weight-ways

به­ طور کلی می­توان گفت برای کاهش وزن اصولی راهی جز تغییر سبک زندگی وجود ندارد. عادتهای اشتباهی که باعث شده ­اند شما تبدیل به یک فرد چاق با مشکلات فراوان شوید، اگر تغییر نکنند، هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی­ دهد. ممکن است شما بتوانید چند هفته با روشهای سفت و سخت وزن کم کنید، اما این نتیجه موقتی است. بنابراین در قدم اول عادات بد زندگی خود را یادداشت کنید و بررسی کنید که چگونه می­توانید آنها را با عادات خوب جایگزین کنید. ورزش کنید، به اندازه غذا بخورید و غذاهای مفید استفاده کنید. خود را در شرایط استرس ­زا کمتر قرار دهید و در صورت نیاز با یک روان درمانگر ارتباط بگیرید.

: برای دریافت مشاوره درباره عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «عوامل و بهترین روشهای کاهش وزن را بدانید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.