درج نظر
مطالعه: 4 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لسترسیتی ، روباه شکارگاه های میدلندز

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لسترسیتی ، روباه شکارگاه های میدلندز

تیم فوتبال لسترسیتی بعد از یک فصل دوری از لیگ برتر، خیلی زود به این لیگ بازگشت. داستان لستر، مملو از این لحظات تلخ و شیرین است.

صعود به لیگ برتر؛ یک دهه قبل

یک نایب قهرمانی در لیگ به سال های بسیار دور. در فصل 29-28 بود که باشگاه لستر سیتی در رقابت با 21 تیم دیگر که در بالاترین سطح فوتبال انگلستان حضور داشتند، به بزرگ ترین افتخار خود در قرن بیستم دست یافت. بردها در آن روزها هنوز 2 امتیاز داشتند و لسترسیتی با 21 برد، 9 تساوی و 12 باخت 51 امتیاز کسب کرد تا تنها به خاطر یک تساوی کمتر از شفیلد ونزدی عنوان قهرمانی را از دست بدهد. این در حالی بود که لستر 96 گل زده و 67 گل خورده داشت و تفاضل گل این تیم بهتر از 86 گل زده و 62 گل خورده ونزدی بود. در سویی دیگر کارنامه روباه ها در سطح دوم فوتبال جزیره درخشان تر بوده است.

Leicester City forward fires cheeky dig at Leeds United star after  Championship title triumph - Leeds Live

هشت قهرمانی، 2 نایب قهرمانی و 2 بار صعود به لیگ بالاتر به لطف دیدار پلی آف این تیم را بیشتر یک تیم درخشان در بین درجه 2 های جزیره نشان می دهد. هفتمین صعود این تیم به لیگ برتر به لطف قهرمانی در دسته یک، در فصل 14-2013 بوده و حالا این تیم بلافاصله بعد از سقوط به لیگ یک، مجددا به لیگ برتر انگلیس باز گشته است. در سال 2014 و در روزهایی که منچسترسیتی، لیورپول و چلسی برای قهرمانی در لیگ برتر می جنگیدند و سرانجام سیتیزن ها در دو هفته پایانی قهرمانی را از چنگ لیورپول درآوردند، لستر شرایطی متفاوت داشت. این تیم در لیگ یک، 31 برد، 9 تساوی و 6 شکست کسب کزد و با 102 امتیاز مقتدرانه راهی لیگ برتر شد.

Leicester City Win Championship Title As Ipswich Return To Premier League  After 22 Years – The Whistler Newspaper

روباه شکارگاه های میدلندز

در سال 1884 گروهی از دانش آموزان فارغ التحصیل مدرسه وایگِستون و چند تن از افرادی که در کلیسای امانوئل در منطقه « پارک استریت » یکدیگر را ملاقات کرده بودند، تصمیم گرفتند که یک تیم وتبال تاسیس کنند. نام این تیم را « لستر فوسه » گذاشتند؛ نامی که برای انتخاب آن از تاریخ شهرستان لستر در منطقه میدلَندز شرقی کمک گرفته بودند. نزدیک به 1800 سال قبل از تاسیس باشگاه، در آن منطقه خندقی بزرگ برای دفاع در برابر رومی ها کنده شده بود و عبارت لاتین فوسه هم یادآور همان خندق دفاعی بود. تیم تازه تاسیس در ابتدا به سبک بسیاری تیمهای کلیسایی دیگر، از پیراهن مشکی استفاده کرد. در این پیراهن، یک نوار اریب آبی رنگ هم به چشم می خورد. کمی بعد و در سال 1886 پیراهن تیم قهوه ای و آبی آسمانی شد. اما از فصل 91-1890 بود که ترکیب دو رنگ آبی و سفید برای نخستین بار در لباس تیم به کار گرفته شد. دو رنگی که تا امروز هم در پیراهن لستر دیده می شوند. البته به مدت یک دهه پیراهن تیم سفید بود و شورت و جوراب باشگاه آبی؛ اما در سال 1899 جای این رنگها تغییر کرد و پیراهن امروزی لستر شکل گرفت.

leicester-city-logo-during-time

با این حال با بعد از پایان جنگ جهانی دوم خبری از لوگو روی پیراهن لسترسیتی نبود. هرچند اولین بار در سال 1946 نماد روباه روی لباس تیم قرار گرفت اما وقتی این تیم به فینال جام حذفی انگلیس در فصل 49-48 رسید تا در استادیوم ومبلی در برابر ولورهمپتون به میدان برود، این نماد بیش از پیش به فوتبالدوستان انگلیس معرفی شد. در این مسابقه لستر به سبک تمام فینالیست های جام حذفی، با نماد خود ( روباه ) در مسابقه به میدان رفت. نمادی که یادآور شکارگاههای شهرستان لستر بود. استفاده از روباه، لقب آینده تیم را هم مشخص کرد. لستری ها هرچند گهگاه با القابی مثل « سیتی » یا « آبی ها » در بین هواداران خودی شناخته می شدند اما عبارت « روباه ها » تبدیل به اصلی ترین لقب باشگاه شد. لقبی که مورد استفاده رقبای باشگاه نیز قرار گرفت. از سال 1950 بود که دو رنگ آبی و سفید در نماد باشگاه نمایان شد. چهار حرف LCFC که مخفف عبارت « باشگاه فوتبال لستر سیتی » بود، به بخش بالایی نماد تیم رفت و عبارت « لسترسیتی فوتبال کلاب » هم در کناره های راست و چپ نماد، جای گرفت. سر روباه هم در حالت نیمرخ در مرکز این نماد قرار داشت. این لوگو تا سال 1972 بدون تغییر روی لباس تیم قرار گرفت. در سال 1983 سر روباه، بزرگ تر شد و نماد هم دایره ای شکل. حروف LCFC هم از نماد حذف شدند و دیگر هیچ گاه در نماد قرار نگرفتند.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لسترسیتی ، روباه شکارگاه های میدلندز

اما از سال 1992 نماد باشگاه شباهت زیادی به نماد امروزی خودش پیدا کرد. در این نماد، صورت روباه از جلو به تصویر کشیده شده بود. در حالی که یک گل پنج پر هم در اطراف روباه به چشم می خورد. گلی که نماد شهر لستر بود و همیشه در پرچم این شهر دیده می شد. در سال 2009 و به مناسبت صدو بیست و پنجمین سال تاسیس باشگاه، عدد 125 هم در زیر نماد به کار رفت. اما این مساله فقط برای یک سال بود و از سال 2010 نماد به وضعیت سابق خودش بازگشت. این لوگو پیچیدگی خاصی ندارد اما با نگاه به این دایره، با هویت یک باشگاه آشنا می شویم : تیمی از شکارگاههای لستر با لباس آبی و سفید و لقب تیم؛ یعنی روباه ها.  

نزول تدریجی، سقوط و صعود

روباههای میدلندز پس از قهرمانی شگفت انگیز خود در فصل 16-2015 لیگ برتر به مرور به تنظیمات کارخانه بازگشتند! آنها یک فصل بعد مربی خود کلودیو رانیری را اخراج کردند و در پایان لیگ برتر دوازدهم شدند. پس از دو فصل پیاپی کسب عنوان نهمی لیگ، این تیم دو بار پشت سر هم عنوان پنجم لیگ برتر را از آن خود کرد و سرانجام بعد از عنوان هشتمی سال 2022، در سال 2023 با رتبه نازل هجدهم راهی دسته اول فوتبال انگلیس شد. اما این تیم بلافاصله در لیگ دسته اول درخشید و با کسب 97 امتیاز از 46 مسابقه بدون نیاز به بازی پلی آف راهی لیگ برتر شد. در این مسیر جیمی واردی گلزن وفادار و باسابقه لستر 20 گل به ثمر رساند.

Preston North End vs Leicester City on 29 Apr 24 - Match Centre - Preston  North End

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ لسترسیتی ، روباه شکارگاه های میدلندز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.