درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
ایرلند جنوبی در یورو 88

ایرلند جنوبی در یورو 88

تیم ملی ایرلند اولین بار در یورو 1988 قدم به این مسابقات نهاد. در حالی که یک انگلیسی، ایرلند معجزه گر آن رقابتها را ساخته بود.

جمهوری ایرلند در حالی به مسابقات یورو 88 پای گذاشت که بجز چهار بازیکن کلیه نفرات این تیم در لیگ انگلستان و در تیم هایی چون لیورپول، منچستر یونایتد، شفیلد ونزدی، اورتون، آرسنال و لیدز توپ می زدند. پت بونر دروازه بان 38 ساله این تیم و دو مدافع ایرلند در سلتیک اسکاتلند بازی می کردند و جان بایرن مهاجم 27 ساله این تیم بازیکن لوهاور فرانسه بود.

 ایرلندی ها در مرحله مقدماتی یورو در گروه هفتم رقابت ها و در مصاف با تیم های بلغارستان، بلژیک، اسکاتلند و لوگزامبورگ صاحب چهار برد، سه مساوی و یک شکست شدند تا به عنوان صدرنشین راهی مسابقات یورو 88 شوند. تساوی دو بر دو در خانه بلژیک و تساوی صفر بر صفر خانگی مقابل همین تیم از اولین رقابت های رسمی بود که دو تیم ایرلند و بلژیک مقابل هم برگزار می کردند.

در مرحله نهایی بازیها ایرلند در گروه دوم و در روز 12 ژوئن 1988 در حضور پنجاه و یک هزار و 373 تماشاگر نکاراشتادیون اشتوتگارت مقابل انگلستان قرار گرفت و با گل دقیقه ششم ری هافتون نتیجه را از آن خود کرد.

ایرلندی ها سه روز بعد در مصاف با شوروی هم سزاوار پیروزی بودند اما گل دقیقه 38 رونی ویلان در دقیقه 74 پاسخ داده شد تا ایرلند از دو مسابقه صاحب یک برد و یک تساوی شده و در روز 18 ژوئن برای صعود از گروه خود به یک تساوی مقابل هلند نیاز داشته باشد. این مسابقه از ساعت 15:30 در پارک اشتادیون گلزن کرشن برگزار شد و ایرلندی ها در این بازی نیز برتر از حریف خود نشان دادند اما در دقیقه 82 روی یک توپ ارسالی هلندی ها در حالی به گل دست یافتند که آفساید در صحنه مشخص بود.

 این نتیجه موجب حذف ایرلند از مسابقات شد. اما این پایان کار شاگردان جک چارلتون نبود و دوسال بعد ایرلند جنوبی برای اولین بار راهی جام جهانی شد. مسابقاتی که ایرلندی ها موفق شدند به جمع هشت تیم برتر آن صعود کنند و تنها با شکست یک بر صفر مقابل ایتالیای میزبان از گردونه رقابت ها خارج شوند. جک چارلتون در جام جهانی 95-94 و این بار در دیدار نخست ایرلندی ها انتقام شکست دور قبل خود را از ایتالیا گرفتند و ایتالیا را یک بر صفر شکست دادند. ایرلند این بار هم موفق به صعود از گروه خود شد اما در مرحله دوم مقابل هلند تن به شکست داد و از جام کنار رفت. به این ترتیب داستان نسل طلایی فوتبال ایرلند در دهه 80 تا 90 با این شکست به پایان رسید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ایرلند جنوبی در یورو 88» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.