زمان مطالعه: 3 دقیقه
تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی( بخش دوم)

تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی( بخش دوم)

برای اولین بار در سال 2007 بود که در تیم اعزامی به جام ملتهای آسیا هم سپاهان نماینده داشت و هم ذوب آهن.

یک سپاهانی، یک ذوبی

هادی عقیلی بازیکن شماره 15 تیم قلعه نویی در جام ملتها اولین بازیکن سپاهان در تاریخ جام ملتها به شمار می آمد که تا قبل از حضور در جام، تنها چهار بار برای تیم ملی به میدان رفته بود. نماینده ذوب آهن هم در این تیم، مهدی رجب زاده بود. مهاجم 29 ساله ای که پیراهن 18 را به تن می کرد و در هنگام آغاز جام ملتهای آسیا 14 بازی ملی در کارنامه خود دارا بود. در آن مسابقات رسول خطیبی هم در ترکیب اصلی ایران به میدان می رفت. خطیبی اندکی قبل از این مسابقات از سپاهان راهی الامارات شد و به این ترتیب نمی توان رکورددار گلزنی مقابل سرخابی های پایتخت را در لیست بازیکنان اصفهانی در جام ملتها قرار داد.

اولین بازی ملی در جام ملتها

تیمی که افشین قطبی به جام ملتهای آسیا 2011 در قطر برد، اصفهانی ترین تیم ملی ایران در تاریخ جام ملتهای آسیا به شمار می آمد. طبیعی هم بود؛ سپاهان و ذوب آهن در آن زمان قدرتهای اصلی فوتبال ایران بودند که برای کسب عناوین اول و دوم لیگ، عملا با یکدیگر رقابت داشتند. اگر سپاهان در لیگ کهکشانی بود و تیمی حریف طلایی پوشان نمی شد، ذوب آهن هم در آسیا می درخشید و نایب قهرمانی آسیا را از آن خود کرده بود.

در تیم افشین قطبی، تمام مهره های اصلی خط دفاع از سپاهان و ذوب آهن بودند. دروازه بان اصلی تیم مهدی رحمتی سنگربان سپاهان بود که تا قبل از جام ملتها با 56 بازی ملی، یکی از پنج بازیکن با تجربه تیم ملی به شمار می آمد. دروازه بان ذخیره رحمتی هم شهاب گردان سنگربان ذوب آهن بود که در 26 سالگی برای نخستین بار حضور در جام ملتها را تجربه می کرد و از قضا در برد(3-0) ایران برابر امارات هم درون دروازه ایران قرار می گرفت.

خط دفاعی کاملا سپاهانی

در خط دفاع تیم ملی خسرو حیدری 27 ساله، سید جلال حسینی 28 ساله و هادی عقیلی 29 ساله همگی بازیکنان اصلی سپاهان و تیم ملی بودند و محسن بنگر هم تیمی 31 ساله آنها هم یکی از نفرات ذخیره تیم ملی بود که پیراهن شماره 13 را به تن می کرد. جوان ترین مدافع تیم ملی در آن سال هم سپاهانی بود. احسان حاج صفی 20 ساله که با وجود سن کم، تا آن زمان 30 بار برای تیم ملی به میدان رفته بود و از باتجربه ها به شمار می آمد.

دیگر مدافع تیم ملی عضو ذوب آهن بود. فرشید طالبی که در 29 سالگی پیراهن شماره 3 تیم ملی را در جام ملتها به تن کرده بود. ذوب آهن در خط هافبک و حمله تیم ملی نیز سهمیه داشت. قاسم حدادی فر 27 ساله که با پیراهن شماره 15 یکی از هافبک های ایران در این رقابتها بود و محمدرضا خلعتبری 27 ساله که تا قبل از جام ملتها تعداد بازیهای ملی خود را به عدد 32 رسانده بود.

پنالتی هدر رفته حاج صفی

در جام ملتهای آسیا 2015 پیراهن شماره 11 تیم ملی همچنان در اختیار سپاهانی ها بود. با این تفاوت که حالا دیگر حاج صفی شماره 3 را به تن کرده بود و پیراهن او در جام ملتهای قبلی، حالا در اختیار وریا غفوری بود. وریای 27 ساله تا قبل از جام ملتها تنها دو بازی ملی داشت و می رفت به سرعت بدل به یکی از مهره های کلیدی فوتبال ایران شود. حاج صفی هم طی چهار سال، تعداد بازیهای ملی خود را به 66 افزایش داده بود و در این مدت سه گل ملی هم به ثمر رساند. او در اولین بازی ایران در جام ملتهای استرالیا و در برد(2-0) برابر بحرین، برای ایران گلزنی کرد و اولین گل خود در جام  ملتهای آسیا را به مرتضی پاشایی خواننده تقدیم کرد که به تازگی از دنیا رفته بود! اما حاج صفی در مسابقه یک چهارم نهایی برابر عراق در ضربات پنالتی اولین پنالتی ایران را به آسمان زد و همین پنالتی سرانجام موجب باخت ایران بعد از 9 ضربه از سوی هر یک از تیمها شد.

حاج صفی چهار سال بعد هم جام ملتهای آسیا را تجربه کرد؛ اما این بار به عنوان بازیکن تراکتور..

آخرین سپاهانی

آخرین بازیکنی که با پیراهن یکی از تیمهای اصفهانی در جام ملتهای آسیا به عضویت تیم ملی درآمد، پیام نیازمند بود. نیازمند 23 ساله در جام ملتهای 2019 بعد از علیرضا بیرانوند و امیر عابدزاده به عنوان دروازه بان سوم کشورمان در لیست نفرات اعزامی به امارات انتخاب شد و در حالی پیراهن شماره 22 را به تن کرد که تا آن زمان شانس بازی در تیم ملی را کسب نکرده بود و در جام ملتها هم فرصتی برای بازی پیدا نکرد.

 

 

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تیم ملی فوتبال و بازیکنان شهرستانی( بخش دوم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.