زمان مطالعه: 7 دقیقه
بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی

بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی

سفر در فصل زمستان در بعضی از نقاط ایران، تماشایی است. بسیاری هستند که تمایل دارند به جایی بروند که آب‌و‌هوای معتدلی دارد.

بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی چه جاهایی می‌تواند باشد؟ آیا سفر زمستانی در ایران و بدون برف را دوست دارید؟ اگر قصد مسافرت در فصل زمستان را دارید و به دنبال بهترین نقاط ایران با هوای بهاری را دارید این بخش آسمونی را حتما ببینید. ما فهرستی از بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی را برای شما تهیه کرده‌ایم.

دره ستاره ها، قشم
دره ستاره ها، قشم

چشمه آبگرم سیاه کش، بندر خمیر

آب گرم سیاه کش نیمه کار در روستای نیمه کار شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان خاصیت درمانی زیادی برای امراض پوستی دارد و بازدید از آن به همه توصیه می شود.

غار نمکی قشم

مجموعه غارنمکی قشم شامل 3 غار است که طولانی ترین آن با طول 6400 متر طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته شده است و 8 تا 9 هزار سال قدمت دارد. اثرات درمانی غارهای نمکی امروزه اثبات شده است.

دره ستاره‌ها، قشم

در غرب روستای برکه خلف جزیره قشم، دره ستارگان با تندیس‌ها و بریدگی‌های شگفت انگیز طبیعی که بر اثر عوامل فرسایش به مرور زمان به وجود آمده، توجه هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. مردم این منطقه بر این باورند که در گذشته های دور  ستاره ای از آسمان در این نقطه فرود آمده و موجب شکل یافتن این دره شده است.

تنگه چاهکوه، قشم

چاهکوه دره‌ای است با احجام و تندیس های بی نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و تاقچه جوی های سنگی و چاه های آب که از یورش باد و بارش باران های تند و تابش آفتاب داغ آمده است.

جزیره هنگام، هرمزگان

اگر دلتان کمی ساحل نقره ای و صورتی و قایق سواری کنار دلفین ها می خواهد حتما سری به جزیره هنگام هرمزگان بزنید. در این جزیزه مردم ساده ساکن آنجا با ابتدایی ترین وسایل زندگی می کنند و خبری از یخچال و برق و گاز نیست و حتی آب آشامیدنی هم  به راحتی در دسترس نیست. بومیان با ساخت صنایع دستی و فروششان به گردشگران زندگی می کنند.

بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی
منطقه باستانی اشکفت سلمان، ایذه

منطقه باستانی اشکفت سلمان، ایذه

این منطقه در 3 کیلومتری جنوب شهر ایذه قرار دارد و شامل یک غار و چشمه معدنی و پنج سنگ نگاره بی نظیر متعلق به دوره ایلامیان است. اشکفت سلمان محوطه ای وسیع است که در درون صخره طبیعی کوه به صورت سرپناهی با آثار آبرفتی و یک چشمه آب شیرین گوارا که از درون غار کوچک و باریکی بیرون می آید تشکیل می شود. روبروی مجموعه اشکفت سلمان در سمت راست و در انتهای کوهی که روبروی آن است دو نقش نیم رخ برجسته که در درون دو چهار گوش مقعر حجاری شده اند وجودد  دارد. بارها تلاش شده که این مجموعه ثبت جهانی شود ولی به خاطر وجود موانعی مثل پایگاه نظامی فعلا امکانپذیر نبوده است.

کاخ آپادانا، شوش

این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود 500 سال پیش از میلاد ساخته شده است. دیوارهای کاخ، خشتی و ستون های آن سنگی هستند. وسعت کاخ آپادانا حدود 10434 متر است و در سال 1880 میلادی توسط یک گروه باستان شناس فرانسوی، از دل خاک بیرون کشیده شده است و البته بیشتر اشیای کشف شده و سر ستون ها و ستون ها، غارت شده و به موزه لوور پاریس (Louvre Museum) انتقال داده شده است.

آبشار شوی، دزفول

آبشار شوی که در دهستان شوی شهرستان دزفول قرار دارد با 85 متر ارتفاع و 70 متر عرض، بزرگترین آبشار خاورمیانه است و در دل کوه های زاگرس تنوع زیست محیطی زیادی دارد.

تنگه کول فرح، ایذه

این تنگه در هفت کیلومتری شمال شرقی ایذه، شامل شش نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان است. این محل در واقع پرستشگاه نارسینا یکی از خدایان ایلامی بوده است. در سمت راست تنگه کول فرح مدخل دره در کنار رشته کوهی دو قطعه سنگ عظیم و نامنظم دیده می شود که بر بدنه آنها نقوش ظریف و زیبایی از صورت انسان و حیوانات در حالت نیایش و احترام دیده می شود.

iran-best-places-winter-travel
قلعه سریزد

قلعه سریزد، مهریز

قلعه سریزد در روستای سریزد شهرستان مهریز قرار دارد و از یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بانک های جهان بوده است که قدمت آن به حکومت ساسانیان می رسد. این قلعه که به منظور ذخیره سازی مواد غذایی، پول و طلا و زیورآلات روستاییان استفاده می شده است دور آن را خندقی حفر کرده بودند و دو در و یک دیوار دو جداره از آن محافظت می کرد.

کوه های مریخی، چابهار

حدود پنجاه کیلومتر از چابهار به سمت بندر گواتر که برویم در سمت چپ جاده، رشته کوه هایی دیده می شوند که به کوه های مینیاتوری یا کوه های مریخی و در زبان محلی "کالانی" معروف هستند. در بین این کوه ها انواع فسیل های جانوران دریایی  قابل مشاهده است که نشان می دهد قبلا این منطقه زیر آب بوده است.

دره مجسمه، جزیره هرمز

در جنوب جزیره هرمز کنار ساحل، صخره هایی به اشکال مختلف وجود دارد که با قدرت تخیل بینندگان هریک به شکلی دیده می شوند، یکی سر گوسفند یکی خروس و تا دلتان بخواهد سر اژدها در حالت های مختلف را خواهید دید. عمر زمین شناسی ابن جزیره به 600 میلیون سال قبل و عمر بیرون آمدن آن از آب به حدود 500 هزارسال پیش می رسد.

تنگه گمبیل، سپیدان

تنگه گمبیل در روستای ساران در استان فارس قرار دارد و از خصوصیات آن می توان به آب های روان و سرد و درختان سرسبز و میوه های انگور، گردو، انجیر و تمشک اطراف آن اشاره کرد.

بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی
رود شور کرمان

رود شور، کویر لوت کرمان

رود شور تنها رود دائمی است که در اعماق کویر لوت جربان دارد و در تمام طول سال پر آب است. این رود از بخش شمالی وارد استان کرمان می شود. خط گذر رود شور در بخش های مختلف مسیر شهداد به نهبندان دیده می شود و در نقطه ای از زیر جاده می گذرد.

چشمه آبگرم مرتضی علی، طبس

این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس واقع شده است. وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب گرم و سرد در کنار هم در دل کویر ایران، جاذبه گردشگری زیبایی پدید آورده است. بعد از گذر از شهر طبس، باید 5  کیلومتر در مسیر رودخانه پیاده روی کنید. در طول مسیر دیواره های بلندی در دو طرف خودنمایی می کند که درون این دیواره ها حفره هایی قرار دارد که با نظم خاصی کنده شده اند.

گنبد نمکی جاشک، بوشهر

گنبد نمکی جاشک در جنوب رشته کوه زاگرس و در 144 کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد. این گنبد به علت داشتن ساختار زمین ریخت شناسی خاص آن، یکی از زیباترین و خاص ترین گنبد های ایران و خاورمیانه است.

آبشار درگاهان، تفت

یکی از مناظق دیدنی استان یزد تفرجگاه درگاهان یا دره گاهان است که به دلیل وجود چند درخت و آبشاری زیبا، به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی یزد شناخته می شود. آبشار فصلی دره گاهان در ضلع جنوب غربی شهر تفت، در ورودی استان فارس قرار دارد. این آبشار بیش از 20 متر ارتفاع داشته و در فصل زمستان و بهار، آب از ییلاقات طزرجان به این سمت جاری می شود و وجود سنگ های مساعد برای کوه نوردی، منطقه را برای گردشگری مناسب کرده است.

iran-best-places-winter-travel
روستای نایبند

روستای نایبند، طبس

روستای نایبند در فاصله 225 کیلومتری طبس و در کنار جاده طبس به راور قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای ایران است. روستای نایبند و نخلستان های زیبایش به فاصله کمی از کویر لوت قرارگرفته است و این موضوع جذابیت گردشگری آن را دو  چندان می نماید.

کویر صادق آباد، بافق

یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی بافق، تپه های شن های روان است که با وسعت بیش از 1500 هکتار و ارتفاع بیش از 50 متر، در فاصله 17 کیلومتری بافق در حاشیه روستای صادق آباد قرار دارد.

سد کارون، ایذه

طبیعت زیبای شهر ایذه، دریاچه سد کارون 3 و روستای حفاظت شده شیوند در شمال شرقی استان خوزستان که در نقشه ها به نام منگشت شناخته می شود، بهشتی رویایی را در این منطقه بوجود آورده اند. بلندترین قله استان خوزستان که  "منگشت" نام دارد هم در این منطقه واقع شده است.

بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی
سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها و بند ها و آسیاب ها و آبشارها و کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب است که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی، از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

تنگه رغز، داراب

تنگه رغز در 30 کیلومتری شهر داراب و در جنوب استان فارس قرار دارد. این تنگه از دو طرف با دیوارهای بلند محصور شده است و در آن 64 آبشار جاری شده است که حداقل 6 تا 64 متر گزارش شده اند و برای گردشگران غیر مجهز، تنها 14 آبشار قابل دسترسی است. غار ایوب، شهر بابک یکی از بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی غار ایوب بزرگترین دهانه غار آذرین در ایران و سومین دره جهان با طول و عرض 68 متر در 98 متر است که در منطقه دهج در شهرستان شهر بابک استان کرمان قرار است.

دره راگه، رفسنجان

ژئوپارک دره راگه یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد است که در 20 کیلومتری شهر رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه توریستی روستای میمند و کلوت های شهداد قرار دارد و به معادن مس سرچشمه هم نزدیک است. ستون هایی با ارتفاع 1000 متر و مخروط های نوک تیز و کله قندی، منطقه را بسیار خاص و دیدنی کرده است.

چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو، بندرعباس

چشمه آبگرم گنو در 35 کیلومتری بندرعباس یکی دیگر از مقاصد زمستانی مسافران است که در آب های آن، ماهی آوینیوس گینویس زندگی می کنند که در هیچ جای دیگر جهان وجود ندارند! در این چشمه آبگرم برای خانم ها و آقایان دو استخر جدا در نظر گرفته شده است تا بتوانند از خواص آب های گوگردی این چشمه آبگرم استفاده کنند.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بهترین نقاط ایران برای سفر زمستانی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.