زمان مطالعه: 4 دقیقه
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا

دو تیم اینتر و یوونتوس دربی ایتالیا را برای دویست و شصت و چهارمین بار برگزار کردند و (1-1) مساوی شدند.
اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
دیه گو سیمئونه هافبک آرژانتینی اینتر در دربی 1998

نبرد رسمی شماره 250

دویست و شصت و چهارمین دربی ایتالیا با تساوی خاتمه یافت. در این دیدار که از ساعت 23:15 یکشنبه به وقت ایران برگزار شد، دوشان ولاهوویچ در دقیقه 27 یوونتوس را پیش انداخت اما شش دقیقه بعد لائوتارو مارتیتز بازی را به تساوی کشاند تا پس از 13 مسابقه اینتر با 32 امتیاز در صدر جدول سری آ جایگاه خود را حفظ کند. یوونتوس 30 امتیازی هم همچنان رده دوم جدول را از آن خود ساخته است. اما با این نتیجه آمار دوتیم در دربی ایتالیا چگونه است؟

264 مسابقه بین دو تیم اینتر و یوونتوس که 250 دیدار آن، رقابتهای رسمی بوده است. در این میان یوونتوس با 116 برد- شامل 112 پیروزی در دیدارهای رسمی- نسبت به رقیب سنتی خود اینتر، رکورد بهتری برجای نهاده است. اما در هشت دیدار اخیر دو تیم، اینتر 4 بار پیروز شده و یوونتوس 2 بار. هرچند که تقابل دو تیم نمی تواند هیچ ارتباطی با سابقه و گذشته نبردهای دو تیم داشته باشد و هر دو تیم هر بازی را با شرایطی مستقل از گذشته برگزار می کنند. اما نبردهای دو تیم مملو از اتفاقات حماسی و لحظه های ماندگار است. در حال حاضر مجموعا 372 بار دروازه اینتر توسط یوونتوسی ها باز شده و آمار گلزنی نراتزوری هم 339 گل می باشد.

 

 

inter-juventus-and-derby-italy
انریکه اومر سیووری

اولین مسابقات اینتر و یووه

نخستین دیدار دو تیم اینتر و یوونتوس به 14 نوامبر 1909 بازمی گردد. در روزهایی که اینتر به تازگی شکل گرفته بود و یوونتوس نیز به تازگی دهه اول عمر خود را پشت سرگذاشته بود، این دو تیم در رقابت های آن روز فوتبال ایتالیا با نام Prima Categoria  در برابر هم قرار گرفتند که این مسابقه با دو گل به سود یووه خاتمه یافت. دومین دیدار این تیمها در 28 نوامبر برگزار شد و این بار اینتر(1-0) پیروز شد. در آن ایام 9 تیم برتر ایتالیا به صورت دوره ای با هم رقابت می کردند و اینتر با 25 امتیاز صدرنشین جدول لیگ شد. یوونتوس هم با 17 امتیاز سوم شد اما از آنجا که تیم پرو ورچِلی هم 25 امتیاز داشت، اینتر با این تیم یک دیدار پلی اف برگزار کرد و با برتری(10-3)! قهرمان ایتالیا شد.

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
رونالدوی برزیلی در دربی ایتالیا 1998

بردهایی با اختلاف 5 گل

دو سال بعد از نخستین نبردهای دو تیم، اینتر در برابر یووه، اقتدار خود را به رخ کشید. یک برد(6-1) در 26 نوامبر 1911 و یک برد (4-0) در خانه یوونتوس. در 11 فوریه 1912، سومین برد متوالی اینتر را در بازیهای رودررو با یووه، رقم زد. اما دو فصل بعد، وقتی نبرد بعدی دو تیم برگزار شد، انتقامی سخت در انتظار اینتر بود. یووه این بار (7-2) پیروز شد اما باز هم شکستی سنگین در انتظار این تیم بود. یک باخت(6-1) در 4 ژانویه 1914. در آن روزها یووه هنوز به جمع بزرگان فوتبال ایتالیا وارد نشده بود.

نخستین نبرد در سری آ

با پایان جنگ جهانی اول، دو تیم در سال 1920 بعد از شش سال مجددا با هم دیدار کردند. جایی که اینتر(1-0) پیروز شد و از گروه خود صعود کرد تا سرانجام دومین قهرمانی ایتالیا را جشن بگیرد. یووه هم در فصل 26-25 برای دومین بار قهرمان ایتالیا شد. کم کم دربی ایتالیا وارد مرحله جدیدی می شد. در 19 مارچ 1930 اولین نبرد دو تیم در تاریخ سری آ انجام شد که اینتر در خانه یووه(2-1) پیروز شد. اینتر در بازی برگشت هم(2-0) برنده شد. اینتر در پایان آن فصل قهرمان شد و آن گاه نوبت به دوران طلایی یونتوس رسید.

inter-juventus-and-derby-italy
تی تیری آنری بازیکن فرانسوی اینتر در دربی 1999

پنج برد پیاپی برای یوونتوس

از 18 ژانویه 1931 تا 18 دسامبر 1932 دو تیم پنج بار با هم دیدار کردند که یوونتوس در این مسابقات به ترتیب(3-2)، (1-0)، (6-2)، (4-2) و (3-0) برنده شد. یووه در همان ایام در 5 فصل فصل پیاپی موفق شد قهرمانی سری آ را از آن خود سازد. در نیمه نخست دهه 30 میلادی، استخوان بندی تیم ملی ایتالیا را بازیکنان همین دو تیم تشکیل می دادند که اکثر آنها با یکدیگر دشمن بودند اما ویتوریو پوزو مربی اسطوره ای فوتبال ایتالیا، از این نفرات، یک تیم متحد ساخت که دو بار پیاپی جام جهانی را از آن خود کردند. در نیمه دوم دهه 30، تعادل به فوتبال ایتالیا بازگشت. اینتر هم دو بار دیگر قهرمان ایتالیا شد و آن گاه زمان جنگ جهانی دوم رسید..

13 دربی پیاپی بدون شکست

وقتی در 4 آوریل 1954 اینتر با برتری(6-0) یوونتوس را تحقیر کرد، کسی تصورش را نمی کرد که این شکست، مقدمه روزهایی فوق العاده درخشان برای یووه در دربی ایتالیا باشد. از آن به بعد تا سال 1960 اینتر طعم برد مقابل یووه را نچشید و در 13 بازی برگزار شده، یوونتوس در 11 مسابقه پیروز شد! هرچند اینتر اجازه نداد این 13 به 14 افزایش یابد اما در 10 ژوئن 1961، پرگل ترین نبرد تاریخ دو تیم اتفاق افتاد. جاییکه یوونتوس(9-1) رقیب را در هم کوبید و رکوردی برجای گذاشت که هرگز تکرار نشد. یووه در پایان آن فصل از عنوان قهرمانی خود در سری آ نیز دفاع کرد.

اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا
کریستیانو رونالدو در دربی ایتالیا

عصر هررا و بردهای(1-0)

از فصل 62-61 بود که اقتدار اینتر در دربی ایتالیا از سر گرفته شد. دوران مربیگری هلنیو هررا بود و اینتر می رفت که همه جامهای ممکن را فتح کند. در برابر یووه هم این تیم در هشت بازی صاحب 5 برد و فقط یک باخت شد از جمله سه برد (1-0) که نتیجه ای عادی برای اینتر هررا و سیستم کاتاناچیوی او بود. اینتر بعد از آن هم در 4 مسابقه، فقط یکی را باخت. اما در بدترین جای ممکن. دیدار روز 29 آگوست 1965 دو تیم در فینال جام حذفی برگزار شد که نتیجه باز هم (1-0) شد اما به سود بیانکونری.

inter-juventus-and-derby-italy
گونزالو هیگوآین مهاجم آرژانتینی یوونتوس در دربی ایتالیا

12 گله ها

تا قبل از دهه 70 میلادی دو بازیکن موفق شده بودند در دربی ایتالیا به رکورد 12 گل زده دست پیدا کنند. این دو بازیکن عبارت بودند از جوزپه مه آتزا ستاره دهه 30 اینتر و انریکه اومَر سیووری مهاجم دهه 50 و 60 یوونتوس. سومین 12 گله این دربی روبرتو بونین سنیا بود که 9 بار با پیراهن اینتر موفق به گلزنی مقابل یوونتوس شد. او پس از پیوستن به یووه هم موفق بود و 3 بار دروازه نراتزوری را باز کرد. بعدها در دهه 90 و دهه ابتدایی قرن 21، آلساندرو دل پیرو ستاره یوونتوس بازی به بازی به این رکورد نزدیک تر شد اما او هرگز از 10 گل فراتر نرفت تا همچنان رکورد گلزنی در دربی ایتالیا در اختیار این سه نفر باشد. 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اینتر ، یوونتوس و دربی ایتالیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.