زمان مطالعه: 5 دقیقه
ایده هایی برای خانه تکانی عید

ایده هایی برای خانه تکانی عید

ممکن است یک سری سطوح را به صورت روزانه و در طول سال نادیده بگیرید اما تمیز کردن این سطوح برای یک بار در سال ضروری است.
ideas-for-cleaning-house(1)
ایده هایی برای خانه تکانی عید

خانه تکانی و خوش آمد گویی به بهار

خانه‌تکانی می‌تواند نوعی خوش‌آمدگویی به بهار باشد. پیش از فرا رسیدن عید نوروز و روبرو شدن با فصل زیبای بهار، با این راهنمای گام به گام که ما در پورتال آسمونی برایتان آماده کرده‌ایم به راحتی می‌توانید به خانه‌تکانی و تمیز کردن خانه خود بپردازید.

خانه تکانی و شستشوی پنجره ها

قبل از هر چیز، مطمئن شوید که یک روز آفتابی را برای شستشوی پنجره‌ها انتخاب کرده‌اید و امکان این که هوا بارانی شود وجود ندارد. برای شستن پنجره‌ها، نصف فنجان آمونیاک کف‌دار (که نوع خاصی از آمونیاک است) ، یک پیمانه الکل، یک قاشق چای خوری از مایع ظرفشویی و یک لیتر آب را با یکدیگر ترکیب کرده و به کمک آن به راحتی پنجره‌ها را بشویید.

خانه تکانی و درب های کشویی و آهنی

در مورد درب‌های کشویی شیشه‌ای که دور تا دور آن آهنی است، باید قبل از آن که شیشه‌اش را بشورید ابتدا قسمت آهنی آن را تمیز کنید. برای این کار ابتدا با کمک یک مسواک خشک آشغال‌هایی که در درزهای آن قرار گرفته را خارج کنید و سپس شلنگ آب را روی آن بگیرید و بعد از آن که خیس شد با کمک یک اسفنج آن را تمیز کنید.

خانه تکانی و شستشوی سطوح

ممکن است یک سری سطوح را به صورت روزانه و در طول سال نادیده بگیرید اما تمیز کردن این سطوح برای یک بار در سال ضروری است. این سطوح شامل قاب دور تا دور درب‌ها و دیوارها است که باید این قسمت‌ها را بشورید. برای این کار فقط مقداری مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید و به کمک یک اسفتج نرم این سطوح را تمیز کنید.

خانه تکانی و تمیز کردن فرش ها

می‌توانید فرش‌های خانه خود را به یک قالیشویی بسپارید تا آن‌ها را برای شما بشوید. در غیر این صورت، می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید و به صورت دستی آن را بشویید. یا می‌توانید یک دستگاه تمیز‌کننده قوی را اجاره کنید و یا این که یک مدل پیشرفته از آن را خریده و در خانه داشته باشید و از آن استفاده کنید.

خانه تکانی و تمیز کردن زیر مبلمان و وسایل

برای تمیز کردن مبلمان و صندلی‌ها باید فرش آن‌جا را جمع کنید و آن‌ها را به جلو یا عقب هل دهید و زیر آن‌ها را کاملاً تمیز کنید. برای وسایل آشپزخانه که دور تا دور دیوار قرار گرفته‌اند، تا آن‌جایی که می‌توانید آن‌ها را به جلو بکشید و با شلنگ آب زیر آن‌ها را بشویید.

???????????????????????????????
ایده هایی برای خانه تکانی عید

خانه تکانی و تمیزکردن مبلمان

مبلمانی که روکش آن‌ها از چرم یا مخمل است را با کمک یک برس تمیز کنید و سپس روی آن را جارو بزنید اما برای مبلمان چوبی با استفاده از دستور زیر یک محلول پاک کننده طبیعی آماده کرده و به کمک آن سطوح مبل را بشویید.

نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون و نصف پیمانه سرکه یا آبلیمو را در یک بطری اسپری پلاستیکی ریخته و به خوبی آن را تکان داده، سپس آن را روی مبل زده و به کمک یک پارچه آن را تمیز کنید.

خانه تکانی و پرده ها

اگر پرده‌ها کثیف بودند که باید آن‌ها را برای شستشو به مراکز خشک‌شویی ببرید تا برایتان کاملاً تمیز بشویند. اما اگر کثیف نیستند، می‌توانید خودتان آن‌ها را فقط دقایقی در یک نرم کننده قرار داده و بیرون آورید تا گرد و غبار آن هم از بین برود.

خانه تکانی و لامپ ها و لوسترها

با استفاده از یک پارچه بدون پرز گرد و غباری که روی لامپ‌ها نشسته را به راحتی تمیز کنید. برای تمیز کردن لوسترها و یا لامپ‌های سقفی از نردبان استفاده کنید. برای تمیز کردن لامپ‌های بسیار کثیف، پارچه را اندکی با سرکه مرطوب کنید و به آرامی لامپ را با آن تمیز کنید.

احتیاط: قبل از شروع تمیز کردن لامپ، مطمئن شوید که لامپ کاملاً خنک و دستتان هم خشک است.

خانه تکانی و مرتب کردن اتاق ها

قبل از آن که شروع به تمیز کردن اتاق‌ها کنید ابتدا باید درهم و برهمی و بی نظمی اتاق‌ها را از بین ببرید. برای این کار به دو جعبه نیاز دارید. یک جعبه را به وسایلی اختصاص دهید که می‌خواهید آن‌ها را بفروشید، دیگری برای چیزهایی که می‌خواهید برای کمک مالی به دیگران هدیه دهید. وسایل دور ریختنی را هم در یک کیسه زباله قرار دهید. در آخر، وسایلی که لازم دارید را مرتب در جاهای مخصوصشان بچینید.

ideas-for-cleaning-house
ٰایده هایی برای خانه تکانی عید

خانه تکانی و تمیز کردن کمد ها

در حال حاضر که دیگر هوا رو به گرمی می‌رود باید لباس‌های زمستانی خود را جمع کنید و دستکش، پالتو، چکمه و... را در یک کیسه گذاشته و در جای دیگری قرار دهید. به این ترتیب، در کمدها فضای کافی برای لباس‌های بهاری خود خواهید داشت.

خانه تکانی و رنگ کردن سطوح

بهار زمان مناسبی است برای رنگ کردن درب‌ها و دیوارهای خانه. این کار به طور متوسط هر 10 سال یک بار در هر خانه‌ای رخ می‌دهد. اما شما می‌توانید هنگام نزدیک شدن به فصل بهار هر ساله جاهایی از درب‌ها و دیوارها را لکه‌گیری کنید تا همیشه تمیز بمانند.

خانه تکانی و شستشوی نمای ساختمان

برای شستن درب‌های ورودی و نمای ساختمان هم می‌توانید یک نیروی حرفه‌ای را به خانه آورید تا با دستگاه‌های پر فشار آن‌ها را بشوید و یا این که خودتان با کمک یک شلنگ با فشار زیاد درب‌ها و را بشویید.

خانه تکانی و تمیز کردن پشت بام

قبل از شروع فصل بهار به دلیل این که در زمستان باران و برف باریده و احتمالاً مقدار زیادی آب روی پشت بام‌ها ریخته شده است. بنابراین، ممکن است ناودانی‌هایی که روی پشت بام وجود دارد دچار گرفتگی شده باشند و برگ‌های خشک شده دور تا دور آن‌ها را پر کرده باشد. پس باید آن‌ها را تمیز کنید.

خانه تکانی و تغییرات دکوراسیون

می‌توانید محیط خانه را در فصل بهار پر از گل کنید و خانه را به شکل یک باغ کوچک و زیبا تزئین کنید. برای وسایل دکوری اتاق‌ها و ظروف آشپزخانه هم از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

ideas-for-cleaning-house(2)
ایده هایی برای خانه تکانی عید

خانه تکانی و مبلمان در فضای باز

ایوان‌ها و یا پاسیوهای و حیاط خانه را تمیز کرده و در صورت امکان مبلمان مناسبی را در آن‌ها بچینید تا در فصل بهار بتوانید با نشستن در فضای باز از هوای خوب و دلنشین لذت ببرید.

خانه تکانی و تمیز کردن اتاق خواب

برای تمیز کردن اتاق‌خواب‌ها می‌توانید مراحب زیر را انجام دهید:

 • بیرون آوردن متکاها و تشک‌های درون کمد و شستن رویه آن‌ها
 • شستشوی پتوها
 • شستشوی تشک و روتختی
 • شستن رویه بالش‌های روی تخت
 • شستشوی فرش یا قالیچه اتاق

خانه تکانی و تمیز کردن سرویس های بهداشتی و حمام 

می‌توانید حمام خانه خود را هر هفته تمیز کنید اما برای خانه‌تکانی باید یک سری وسایل قدیمی آن را تغییر دهید و آن‌ها را دور بریزید. برای تمیز کردن حمام و سایر بخش‌های سرویس بهداشتی مراحل زیر را انجام دهید:

 • تمیز کردن قفسه‌های داخل حمام و دیگر بخش‌های سرویس‌های بهداشتی
 • شستشوی پرده‌ها و آسترها
 • شستن پنجره‌ها، درب‌ها و دیوارهای سرویس‌های بهداشتی

خانه تکانی و تمیز کردن آشپزخانه 

 • تمیز کردن آشپزخانه معمولاً کار وقت‌گیری است. برای تمیز کردن این بخش می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:
 • تمیز کردن داخل کابینت‌ها و دکورها و قفسه‌های آشپزخانه
 • تمیز کردن روی کابینت‌ها و یا در صورت نیاز، بازسازی و عوض کردن آن‌ها
 • کنار گذاشتن بعضی از وسایل آشپزخانه که اصلاً از ان‌ها استفاده نمی‌کنید
 • تمیز کردن قوطی ادویه‌جات و وسایل دکوری آشپزخانه
 • تمیز کردن یخچال و فریزر
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ایده هایی برای خانه تکانی عید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.