زمان مطالعه: 7 دقیقه
مراحل خانه تکانی عید نوروز

مراحل خانه تکانی عید نوروز

ما در این بخش آسمونی برای راحتی خانه‌تکانی عید نوروز مراحلی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانید با دنبال کردن آن‌ها در کمترین زمان به همه کارهایتان برسید.
steps-cleaning-house
steps-cleaning-house

ما در این بخش آسمونی برای راحتی خانه‌تکانی عید نوروز مراحلی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانید با دنبال کردن آن‌ها در کمترین زمان به همه کارهایتان برسید.

برنامه‌ریزی کنید

شما می‌توانید برای آن که کارهای منزل را آسان‌تر انجام دهید، یک برنامه‌ریزی داشته باشید. اصلاً لازم نیست از اول صبح تا بعد از ظهر کارهای منزل را انجام دهید؛ بلکه می‌توانید با تقسیم کردن کارها به روزهای مختلف هفته، کم‌تر به خود فشار بیاورید و انرژی کمی در یک روز مصرف کنید. به این ترتیب هر روز می‌توانید به کارهای دیگری مثل مطالعه، رسیدگی به کارهای بیرون از منزل یا حتی کار کردن خارج از منزل نیز بپردازید.

اگر قرار است مثلاً در طبقه پایین منزل به شستن لباس‌ها بپردازید یا باغچه منزل را مرتب کنید، سعی کنید کارهایی که مربوط به طبقه پایین یا حیاط است را نیز هم‌زمان انجام دهید تا لازم نباشد دائم از پله‌ها بالا و پایین بروید. شما باید کارهای منزل را اولویت‌بندی کنید. کارهایی را که لازم است فوری انجام شود را امروز انجام دهید و انجام کارهایی که چندان ضروری نیستند را به روزهای بعد موکول کنید.

کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تر تقسیم کنید

اگر قرار است تمام منزل را خانه‌تکانی کنید، تمام این کارها را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید و هر روز بخشی از کارها را انجام دهید. بسیاری از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌های کثیف را جمع کرده و آن‌ها را با پرده‌ها و ملحفه‌ها در یک روز، بشویند.

بسیاری از خانم‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند و بعضی حسابی به خودشان سخت می‌گیرند و آستین‌هایشان را بالا می‌زنند با دست لباس‌ها را می‌شویند. تازه پس از آن، لباس‌های خیس را که سنگین‌تر هم شده‌اند از حمام یا آشپزخانه تا حیاط یا ایوان حمل می‌کنند که آن‌جا روی بند خشک شوند.

انجام این فعالیت‌های سنگین و زیاد، شما را حسابی خسته می‌کند و تمام انرژی شما را می‌گیرد. بنابراین بهتر است هر روز یک بخش از لباس‌ها، پرده‌ها یا ملحفه‌ها را بشویید و خشک کنید یا به جای ساعت‌ها بالا و پایین گذاشتن وسایل انباری برای مرتب کردن آن، هر روز بخشی از آن را مرتب کنید تا کار شما ظرف چند روز تمام شود.

کارهای سنگین و سبک را یکی در میان انجام دهید

بعضی از کارهای خانه انرژی کمی از شما می‌گیرند ولی بعضی دیگر شما را کاملاً خسته می‌کنند. بهترین روش آن است که شما یک کار سبک مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام داده و به دنبال آن یک کار سنگین‌تر مثل جاروبرقی کشیدن اتاق‌ها را انجام دهید، سپس یک فعالیت سبک دیگر را انجام دهید.

با این روش به عضلات و مفاصل خود استراحت می‌دهید و می‌توانید ساعات طولانی‌تری به فعالیت بپردازید. به علاوه اگر قرار است یک کار منزل (که لازم است حین انجام آن بایستید) مثل ظرف شستن یا جاروبرقی کشیدن را انجام دهید، به عنوان فعالیت بعدی، کاری را انجام دهید که بتوانید نشسته به انجام آن مشغول شوید؛ مانند سالاد تهیه کردن و دوخت و دوز. به این ترتیب شما به صورت متناوب به یک گروه از عضلات و مفاصل‌تان استراحت می‌دهید.

استراحت دوست داشتنی

در بین انجام کارهای منزل، به خودتان استراحت بدهید. این استراحت می‌تواند به حفظ انرژی شما کمک شایانی کند. آرام روی تخت دراز بکشید و به بدن خود آرامش بدهید. لازم نیست به خواب بروید؛ فقط به صدای بدنتان گوش دهید. حتی می‌توانید نفس‌هایتان را بشمارید. برای استراحت کردن، لازم نیست حتی خسته باشید و از پا در آمده باشید، شما باید به طور متناوب استراحت کنید.

از دیگران کمک بگیرید

این که شما مادر خانواده هستید، اصلاً به این معنی نیست که خودتان باید تمام کارهای منزل را بر عهده بگیرید. نگران نباشید، با اندکی کار کردن بچه‌ها از درس خواندن عقب نمی‌افتند. کارهای منزل را بین افراد خانواده تقسیم کنید و مسئولیت مرتب کردن و جاروبرقی کشیدن اتاق کودکان را به خودشان بسپارید.

می‌توانید از افراد خانواده بخواهید خودشان لباس‌هایشان را بشویند. فراموش نکنید حتی کودکان هم می‌توانند در انجام کارهای منزل به شما کمک شایانی کنند. اگر وضعیت اقتصادی خانواده اجازه می‌دهد، می‌توانید برای انجام کارهای سنگین، مثل شست و شوی شیشه‌ها یا شستن فرش‌ها و خانه‌تکانی یک کارگر استخدام کنید.

در آشپزخانه

همه بانوان عاشق آشپزخانه ای بزرگ و جادار هستند که ظرفشویی آن در مقابل پنجره باشد ولی در کنار این دکوراسیون ظاهری، شما می‌توانید با انجام تغییراتی در آشپزخانه، کارهای روزانه خود را آسان‌تر انجام دهید.

خریدن وسایل آشپزخانه مدرن و امروزی می‌تواند در آسان‌تر کردن کار شما کمک خوبی باشد. مثلاً شما می‌توانید با خرید یک خردکن برقی از خردکردن مواد غذایی با دست بی‌نیاز شوید یا با استفاده از یک مخلوط کن از هم زدن و مخلوط کردن مواد غذایی خاطر جمع ‌شوید. البته در خرید این وسایل حتماً دقت داشته باشید که وسایل بیش‌ از حد و غیرضروری را خریداری نکنید.

از قیچی برای پاره کردن درب کارتن‌های مواد غذایی استفاده کنید به جای این که با دست با آن‌ها کلنجار بروید. به جای این که چندین کیسه پلاستیکی را دور انگشتان‌تان بیاندازید، می‌توانید یک سبد چرخ‌دار بزرگ تهیه کنید و مواد غذایی و سایر وسایل را پس از خرید کردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهید. همچنین می‌توانید از یک سبد بزرگ دسته‌دار یا یک کیسه پارچه‌ای بزرگ برای این منظور استفاده کنید.

فراموش نکنید هنگام خرید ظروف آشپزخانه، دیگ‌ها، قابلمه‌ها و بشقاب‌ها و کاسه‌های سبک‌تر را انتخاب کنید. وسایلی را که بیشتر با آن‌ها سر و کار دارید در طبقاتی از بوفه و کمد یا کابینت بگذارید که بتوانید به آسانی و بدون کشیدن بدن‌تان به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، ارتفاع بین شانه و ران شما مناسب است.

اگر وسایل در طبقاتی قرار گرفته‌اند که دسترسی به آن‌ها دشوار است از کسی بخواهید تا به شما کمک کند یا از یک نردبان یا صندلی ایمن بالا بروید و وسیله مورد نظرتان را بردارید. وارد کردن کشش‌های نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام کارهای خانه، می‌تواند شما را دچار گرفتگی و درد عضلات یا آرتریت کند.

از خدمات شرکت‌های خدماتی استفاده کنید

این روزها، بیشتر خانم‌های شاغل، وقت ندارند که روزهای زیادی را به خانه‌تکانی اختصاص دهند. اگر شما هم در این گروه از بانوان قرار دارید، بد نیست که از خدمات شرکت‌های خدماتی استفاده کنید. شما می‌توانید شستن فرش‌ها، موکت‌ها و حتی پرده‌ها را به آن‌ها واگذار کنید.

اگر در آپارتمان اقامت دارید، می‌توانید با توافق سایر همسایگان، شست و شوی راه پله‌ها، حیاط و پارکینگ را به این شرکت‌ها واگذار کنید. به این ترتیب، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کرده‌اید و از سوی دیگر فشار کم‌تری را به خود وارد کرده‌اید.

انعطاف‌پذیر باشید

ممکن است شما برنامه‌ریزی کرده باشید که تمام وسایل منزل را نظافت کنید، تمام شیشه‌ها را پاک کنید، اوضاع باغچه را سر و سامان دهید، حیاط و ایوان را حسابی بشویید و انباری را مرتب کنید. ممکن است برنامه‌ریزی دقیقی هم کرده باشید ولی در نهایت نتوانید در پایان یک روز یا در آخرین روزهای سال تمام، کارهای موردنظرتان را انجام دهید و همین موجب نگرانی و استرس شما شود.

ولی کافی است انعطاف‌پذیر باشید. مطمئن باشید رسیدن به تمام اهداف‌تان امکان‌پذیر نیست، بنابراین رسیدگی به درصد قابل قبولی از کارهایتان را به حساب موفقیت بگذارید و شاد باشید! قرار نیست که با یک خانه‌تکانی خودتان را از پا درآورید.

کم تر آشپزی کنید

بد نیست در روزهای خانه‌تکانی، کمی هم حکومت نظامی در منزل برقرار کنید. بدون شک برای شما دشوار است در هنگام انجام کارهای سنگین خانه‌تکانی، سه وعده غذای گرم نیز برای اعضای خانواده بپزید. بنابراین در یک جلسه خانوادگی اعلام کنید که به عنوان مثال در این روزها که شما مشغول خانه‌تکانی هستید، فقط ناهار را می‌پزید و برای شام یک غذای حاضری تهیه می‌کنید. در این صورت شما از فشار کاری وارد بر خودتان می‌کاهید و می‌توانید به انجام امور نظافت منزل بپردازید.

موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید

کار کردن و خانه‌تکانی در فضای ساکت منزل، شاید خسته‌کننده و طاقت‌فرسا باشد. بنابراین، در حین خانه‌تکانی، موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید یا صدای رادیو را باز کنید. به این ترتیب، ذهن‌ شما به موسیقی یا اخبار رادیو مشغول می‌شود و کم‌تر متوجه گذشت زمان خواهید شد.

شست و شوی حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌ای برای شست و شوی حمام و استفاده از وایتکس و مایعات جرم‌گیر روی اشیای چینی حمام، اختصاص ندهید برای این که در وقت خود صرفه‌جویی کنید، شست و شوی حمام را به وقتی که خودتان قرار است به حمام بروید، موکول کنید. دقیقاً قبل از این که به حمام بروید، نظافت این بخش را انجام دهید و سپس خود را به یک حمام گرم و دلپذیر مهمان کنید. دقت کنید که در موقع استفاده از این مواد، پنجره و درب حمام باز و هواکش روشن باشد.

یک بار به خرید بروید

شما برای خانه‌تکانی به مواد و وسایل متفاوتی نیاز دارید؛ پودر لباسشویی، مایع جرم‌گیر، جارو، دستمال گردگیری، کیسه جاروبرقی، مایع شیشه‌شوی، برس و... . بنابراین، ممکن است برای خرید هر یک از آن‌ها، هر بار از منزل خارج شوید و وقت و انرژی خود را هدر دهید.

بهترین راهکار این است که یک فهرست تهیه کنید و تمام مواد و وسایل مورد نیاز برای خانه‌تکانی را در آن یادداشت کنید. وقتی از کامل بودن فهرست خودتان مطمئن شدید، از یکی از اعضای خانواده بخواهید که اقلام آن فهرست را یک‌جا برایتان خریداری کند یا خودتان یک روز را به خرید اختصاص دهید و اقلام مورد نیازتان را یک دفعه تهیه کنید.

خوش اخلاق باشید

غر نزنید! درست است که خانه‌تکانی دشوار و خسته‌کننده است، ولی قرار نیست زندگی را به کام اعضای خانواده تلخ کنید. اگر دوست ندارید، می‌توانید خانه‌تکانی را انجام ندهید ولی اگر این کار را انجام می‌دهید، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانایی‌هایتان انجام دهید تا بیش از اندازه خسته نشوید. سایر اعضای خانواده به روی خوش شما در روزهای پایانی سال و در آستانه سال نو، بیشتر نیاز دارند تا پاکیزگی منزل.

تاکسی سرویس نشوید

روزهای پایانی سال، روزهایی است که ترافیک خیابان‌ها بسیار سنگین است و هر رفت و آمد در شهر، ساعاتی طولانی وقت شما را می‌گیرد. شما به عنوان مادر خانواده، قرار نیست نقش تاکسی سرویس را بازی کنید! حداقل در این روزها، از یکی دیگر از اعضای خانواده بخواهید مسئولیت رفت و آمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعکس بر عهده بگیرد یا حداقل در این روزها از سرویس مدرسه استفاده کنید. شما حتی می‌توانید از کودک‌تان بخواهید، خودش به تنهایی این مسیر را طی کند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «مراحل خانه تکانی عید نوروز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.