زمان مطالعه: 3 دقیقه
نگاهی به فیلم هوک، از دست رفتن یک ایده خوب

نگاهی به فیلم هوک، از دست رفتن یک ایده خوب

هوک یک فیلم سینمايی است با بازی رویا تیموریان، امیر جعفری، امیر مهدی ژوله و …

چهارشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۲
چکاوک شیرازی

چند سال پیش کتابی را مطالعه کردم که از ذکر نامش خودداری میکنم، اما مضمونش چنین بود؛ قهرمان قصه پسری بود نمونه ی‌ بارز اخلاق و رفتار پسندیده، مودب، درسخوان، رئوف، دانا، خلاصه ی همه ی آن صفت هایی که موقع توصیف یک انسان برجسته استفاده می شود را دارا بود. در هر موقعیتی هم که قرار می گرفت به بهترین نحو عقل و درایتش را به کار می انداخت و موضوع را که چندان هم مهم نبود حل می کرد. در مجموع شاهد یک داستان بی روح و سرد و بی هیجان بودیم که هیچ اتفاقی باعث ایجاد انگیزه برای تشویق خواننده به ادامه ی مطالعه نمی شد.

امیر جعفری در فیلم هوک
امیر جعفری در فیلم هوک

فیلم هوک مرا به یاد آن کتاب و قهرمان منفعلش انداخت. فیلم شروع خوبی داشت دو برادر که برادر بزرگتر قهرمان بوکس بود و دارای کلی صفات پسندیده، در این حد که بوکس را با همه ی استعدادی که در آن داشت، رها می کند چرا که نمی خواهد به کسی آسیب برساند. فارغ از این که حتی قهرمان ها و پهلوان های واقعی مانند پهلوان تختی هرگز ورزش را رها نکرد، همان طور که مرام و معرفت و جوانمردی را رها نکرد. اصلا همین بود که از او چنین پهلوان پر آوازه ای ساخته بود.

دیدن رابطه ی این دو در دل زیبایی های چشم نواز بلوچستان در ابتدای فیلم خوشایند بود. اتفاقی هم باید می افتاد، افتاد. برادر بزرگ از بلندی پرت و فلج می شود. انتظاری بزرگی در مخاطب ایجاد می شود. او متوقع است که برادر کوچک تر که شاهد چنین بی عدالتی بوده، انتقام برادرش را بگیرد و بیننده را با خودش به چنین دنیایی ببرد.
اما اتفاقی که می افتد این است. شیرون یا هر اسمی که دارد بیخود و بی جهت انقدر بین افرادی که حضورشان تنها مانند بازیگران رادیو، یک‌سری کله ی سخنگوست، می پلکد تا بزرگ می شود. یک‌ کاسه ی ماست که بعد از مدتی تبدیل به کوزه ی ماست شده است! تنها فعلی که از خود نشان داد، ابراز ناراحتی از بخشیده شدن کسی بود که برادرش را به آن روز انداخته، که اصولا چه موافق بود چه مخالف تاثیری در اصل ماجرا نداشت.

عوامل فیلم هوک در مراسم نشست خبری فیلم
عوامل فیلم هوک در مراسم نشست خبری فیلم

همچنان مخاطب منتظر است که جنم قهرمان را ببیند. اما او مانند مجسمه در اوج بی هدفی از این سو به آن سو می رود و باقی افراد فیلم مانند فرشته و شیطان که روی شانه هایش نشسته باشند مدام او را از این سو به آن سو می کشند. مربی، حمزه، یک اسطوره ی کامل است که از باعث و بانی مرگ پسرش نه تنها گذشته بلکه او را به سر و سامان هم رسانده! اگر چنین گذشت و رافتی را بپذیریم، تاثیرش را روی قهرمان نمی فهمیم. در واقع کنشی وجود ندارد که اثر چنین استاد با گذشتی را در زندگی شیرون حس کنیم.‌
اما این استاد با گذشت، اصرار کاذبی دارد که همه را مثل خودش کند. اگر کسی مثل شیرون بخواهد به راه خودش برود او را با تهدید کنار می گذارد. نه او دلیلی برای اصرارش دارد نه شیرون دلیل محکمی برای انکارش.

بعد از این اتفاق بلافاصله بدمن ماجرا مانند تکه ای که به داستان وصله شده باشد وارد داستان می شود ، به طوری که بیننده را رسما غافلگیر می کند. او با شیرون در کافه ای ملاقات می کند و در حالی که نویسنده رسما نمی خواهد از مواضعش در مورد خوب بودن رویاگونه ی آدم ها کوتاه بیاید، آن بازی مسخره را با گارسون رستوران راه می اندازد! شیرون هم که تا قبل از این نیاز مالی نداشته ناگهان فریفته می شود. ظاهرا تنها آدم بدی که برخلاف میل نویسنده نتوانسته با نفسش مبارزه کند همین شیرون است که تا حالا برادرش را برای گردش نمی برده، ناگهان متوجه می شود که او هم به تفریح نیاز دارد و او را به مهمانی ای میبرد که از همه شان متنفر است. بیشتر شبیه یک فیلم کمدی است تا یک درام.

 فیلم هوک
فیلم هوک

ضربه ی‌ کاری را به قلب بدی ها برادر شیرون وارد می کند. آن جا که برای نجات برادرش از افتادن در دام آدم های بد، خودکشی می کند. عرض نکردم؟ همه، باید دست به دست هم بدهند تا شیرون‌ به راه خطا نرود. حتی این سکانس هم تاثیرگذار نیست، چون هیچ پایه ای برایش ریخته نشده است. علاوه بر آن که به اصل داستان برمی گردد، مسائل فرعی هم در این سکانس رعایت نشده است. مثلا چطور فردی که توانایی حرکت دادن یک انگشتش را هم ندارد ناگهان با قدرت این کار را انجام می دهد و خودش را به آب می اندازد؟ اگر قرار است مخاطب چنین برداشت کند که از بس ناراحت بوده چنین فشاری به خودش آورده است باید عرض کنم که سخت در اشتباهند.

حسین ریگی کارگردان فیلم سینمایی هوک
حسین ریگی کارگردان فیلم سینمایی هوک

برای تعریف خوبی در فیلم و فیلمنامه نیاز است عمل متضادنیز دیده شود، اگر قرار است همه چیز خوب باشد پس فرق بین آدم ها و اهمیت تصمیم ها و انتخاب هایشان در چیست؟
به هر حال ایده و پیامی که بسیار عالی بود به راحتی و با بی توجهی کامل از بین رفت.
در این بین از حق نگذریم و بازی خوب علیرضا جعفری را از یاد نبریم.

: برای دریافت مشاوره درباره نگاهی به فیلم هوک، از دست رفتن یک ایده خوب فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۶۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «نگاهی به فیلم هوک، از دست رفتن یک ایده خوب» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.