زمان مطالعه: 2 دقیقه
حسام الدین سراج، خواننده سنتی ایرانی

حسام الدین سراج، خواننده سنتی ایرانی

نام و نام خانوادگی : حسام الدین سراج متولد : 26 مرداد 1337 سمت : خواننده ایرانی و نوازندهٔ سنتور و...

hesam-seraj(5)
hesam-seraj(5)

نام و نام خانوادگی : حسام الدین سراج

متولد : 26 مرداد 1337

سمت : خواننده ایرانی و نوازندهٔ سنتور و سه‌تار

hesam-seraj(4)
hesam-seraj(4)

زندگی :

وی در خرداد 1393 به مدت چهار سال به عنوان یکی از 25 عضو شورای عالی بنیاد باران انتخاب شد، او همچنین سرپرستی گروه موسیقی سنتی ایرانی «بیدل» را نیز به عهده دارد.

حسام‌الدین سراج در 26 مرداد ماه سال 1337 در اصفهان چشم به جهان گشود. ایشان فرزند سید محمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر می‌باشد.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد. سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت. همچنین در زمینهٔ آواز از محضر محمود کریمی و محمدرضا شجریان استفاده کرد.

hesam-seraj
hesam-seraj

بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر مرحوم پدرش بود. او بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر جلال الدین همائی، تاج اصفهانی، حسن کسائی و..... حشر و نشر داشت، به همین جهت فضائی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود. در چنین محیطی جوانه‌های عشق و علاقه به شعر و موسیقی در جان و دل وی شکوفا شد.

وی علاوه بر آواز، در برخی از آثارش آهنگ‌سازی را نیز به عهده داشته و با نواختن سنتور و سه‌تار نیز آشنایی دارد. همچنین در دانشکده هنرهای زیبا بحثی تحت عنوان شناخت هنر را تدریس می‌کند. او، علاوه بر ایران، کنسرت‌های فراوانی در کشورهای مختلف داشته‌است.

hesam-seraj(2)
hesam-seraj(2)

لغو کنسرت در کرمانشاه

در روزهای 18، 19 و 20 تیر 1389 حسام‌الدین سراج به کمک جمعیت دانشجویی امام علی در شهر کرمانشاه کنسرتی را تدارک دیده بودند که در اولین روز اجرای خود با قفل کردن درهای ورودی لغو شد.

در اولین شب اجرای کنسرت عده‌ای که بلیط‌های کنسرت را در دست دارند به محل برگزاری کنسرت مراجعه می‌کنند و عده‌ای دیگر در خارج از تالار مانع حضور مردم در تالار می‌شوند و پس از مدتی مسئولان اجرای کنسرت در روزهای بعد را هم لغو می‌کنند.

این درحالیست که نیروی انتظامی در محل حضور پیدا می‌کند ولی عملاً هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد.حسام‌الدین سراج در گفتگویی چنین شرح می‌دهد:

شب گذشته عده‌ای جلوی در سالن «انتظار» را زنجیر بستند و به مردمی که برای دیدن کنسرت آمده بودند، اجازه ورود به سالن ندادند و ما هم نتوانستیم برای اجرا وارد سالن شویم.

مسئولیت لغو این کنسرت را حزبی موسوم به انصار حزب‌الله کرمانشاه بر عهده گرفت و دلیل لغو کنسرت را جلوگیری از «اشاعه بی بند و باری» و به جا آوردن «بند م وصیت نامه» روح‌الله خمینی عنوان کرده‌اند.

این در حالیست که جمعیت خیریه امام علی کرمانشاه این اقدام را محکوم می‌کند و مدعی می‌شود که در روزهای قبل از اجرای کنسرت پوسترهای تبلیغاتی سراج را در سطح شهر نابود کرده‌اند و حدود 20 میلیون تومان به برگزار کنندگان کنسرت خسارت آمده‌است.

در پی اقدام سراج، علی اکبر مرادی نوازنده و استاد تنبور نیز از برگزاری کنسرت در کرمانشاه منصرف شد.

hesam-seraj(3)
hesam-seraj(3)

آثار منتشرشده و البوم ها

نرجس خاتون ( در دست انتشار )

لب خوانی باران (دردست انتشار)

1393 آلبوم مسیحا

1391 خوشا سرو

1390 راه بی‌نهایت

1388 جام الست

1387 قصه گیسو

1384 آئینه و آه

1383 ماه نو

1383 عشق و مستی

hesam-seraj(1)
hesam-seraj(1)

1382 نازنین یار

1382 وداع

نازنین یار

رویای وصل

شهر آشنایی

1378 شرح فراق

بوی بهشت

نرگس مست

نگاه آسمانی

بی نشان

1375 دل آرا

hesam-seraj(6)
hesam-seraj(6)

1374 آینه رو

طریقت عشق

1372 آفاق عشق نظامی (خسرو شیرین، لیلی مجنون)

یاد یار

شمس الضحی

وصل مستان

باغ ارغوان

نینوا 2

نینوا 1

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «حسام الدین سراج، خواننده سنتی ایرانی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.