زمان مطالعه: 3 دقیقه
هت تریک و پوکر در جام ملتهای آسیا

هت تریک و پوکر در جام ملتهای آسیا

ایرانی ها در لیست هت تریک و پوکر در جام ملتهای آسیا آمار قابل توجهی دارند. اما در دو دهه اخیر اثری از بازیکنان کشورمان در این لیست دیده نمی شود.

جام ملتهای آسیا ستاره های فراوانی داشته که با گلزنی در ادوار مختلف این مسابقات، نام خودشان را جاودانه کرده اند. اما برای کمتر ستاره ای این فرصت پیش آمده که در این رقابتها هت تریک کند. زدن سه گل در یک مسابقه یا پوکر و به ثمر رساندن 4 گل در یک دیدار، از جمله اتفاقات کمیاب در رقابتهای قهرمانی اسیاست؛ آن قدر نادر که آسیایی ها برای دیدن نخستین هت تریک تاریخ بازیها، 16 سال انتظار کشیدند!

در رقابتهای سال 2023 هم فوتبالدوستان ناچار بودند 50 بازی در حسرت هت تریک بمانند تا این که سرانجام در دیدار نهایی و شماره 51 جام، اکرم عفیف با سه پنالتی خود، موفق به هت تریک در این رقابتها شود. این شرایط در گذشته نیز چندان متفاوت با امروز نبوده است.

در بازیهای  جام ملتهای آسیا دو ایرانی، نام خود را به عنوان نخستین هت تریک کننده های جام ماندگار کردند. ابتدا حسین کلانی در برد(3-0) مقابل عراق هت تریک کرد و تنها یک مسابقه بعد، نوبت به علی جباری رسید که در برد(3-2) ایران مقابل تایلند سه گل به ثمر برساند؛ آن هم در دقایق 80، 86 و 88 یعنی طی کمتر از ده دقیقه. هنوز هم کمترین زمان برای هت تریک در بازیها به علی جباری تعلق دارد..

جالب است که در این لیست، نامهای بعدی هم ایرانی هستند. غلامحسین مظلومی در سال 1976 در برد(8-0) ایران مقابل یمن جنوبی هت تریک کرد و چهار سال بعد، بهتاش فریبا در برد(7-0) ایران مقابل بنگلادش، چهار گل به ثمر رساند.

زدن چهار گل در یک مسابقه یا پوکر که با یک ایرانی شروع شد، با یک ایرانی دیگر ادامه پیدا کرد. در سال 1996 علی دایی در برد ایران مقابل کره جنوبی در کمتر از 25 دقیقه چهار بار موفق به گلزنی شد. دایی گلهای خود را در دقایق 66، 76، 83 و 89 زد تا ایران (6-2) رقیب سنتی خود را در هم بکوبد.

بعدها کره ای یک بار دیگر در برابر ایران طعم خوردن سه گل از یک بازیکن را چشیدند. در یکی از دراماتیک ترین دیدارهای تاریخ تورنمنت، علی کریمی در دقیقه 10 ایران را از کره پیش انداخت و پس از گل تساوی جنگجویان تائه گوک در دقیقه 16، کریمی بار دیگر در دقیقه 20 ایران را در آستانه برد قرار داد. کره پنج دقیقه بعد کار را به تساوی کشاند. گل دقیقه 51 ایران در دقیقه 68 جبران شد و سرانجام کریمی در دقیقه 77 هت تریک خود را کامل کرد. ایران (4-3) برد و پس از آن نیز هیچ ایرانی موفق به هت تریک در جام ملتها نشد.

اما در لیست سه گله ها، ژاپنی ها رکوردی منحصربفرد دارند. در سال 2000 و در برد(8-1) ژاپن مقابل ازبکستان،  آکینوری نیشی زاوا با گلهای دقایق 14، 25 و 49 خود هت تریک کرد. تنها هشت دقیقه بعد نائوهیرو تاکاهارا که در دقایق 18 و 20 دو گل به ثمر رسانده بود، سومین گل خود را نیز وارد دروازه ازبکستان کرد تا دو بازیکن ژاپن در یک مسابقه هت تریک کرده باشند!

البته این پایان کار ازبکستان نگون بخت  نبود و در شکست(5-0) این تیم در مسابقه بعد، این بار نوبت محمد الشلهوب عربستانی رسید که در برابر این تیم هت تریک کند. یک رکورد منحصر بفرد برای ازبکها که به سه بازیکن در یک تورنمنت اجازه هت تریک دادند!

در لیست بازیکنانی که در جام ملتهای آسیا هت تریک کردند، نباید کره ای ها را هم فراموش کرد. در سال 2000 و در مسابقه کره جنوبی و اندونزی لی دونگ گوک سه گل به ثمر رساند تا کره جنوبی به برتری(3-0) دست پیدا کند. دونگ گوک هم با سه گله خود، آمار بازیکنانی که در سال 2000 هت تریک کردند را به عدد چهار افزایش داد تا این مسابقات از این جهت نیز رکوردی مختص به خود داشته باشد.

البته کره ای ها پیش از آن نیز سابقه هت تریک در جام ملتهای آسیا را داشتند؛ در برد(4-1) مقابل امارات در سال 1988 و توسط چوی سون هو.

سرانجام به آخرین پوکر بازیها می رسیم؛ در مصاف دو تیم قطر و کره شمالی در سال 2019 المعز علی 4 گل به ثمر رساند تا هم خیز بلندی برای آقای گلی رقابتهای آن سال بردارد و هم لیست چهارگله های جام را از انحصار مهاجمان ایرانی خارج سازد.

باید دید نفر بعدی که وارد این لیست می شود، کدام بازیکن خواهد بود...

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «هت تریک و پوکر در جام ملتهای آسیا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.