زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه چیز در مورد ماهی قرمز

همه چیز در مورد ماهی قرمز

ماهی قرمز یکی از ماهی‌های مورد علاقه بسیاری از ایرانی‌ها بر سر سفره هفت‌سین است. نگهداری ماهی قرمز اما نیاز به نکاتی دارد تا بتوان آنها را سالم نگهداشت.

ماهی قرمز یکی از اقلام سفره هفت سین ما ایرانی‌ها است. با اینکه ماهی قرمز با سین شروع نمی‌شود اما سال‌ها است که بر سر سفره هفت سین بوده است. اما نحوه نگهداری از ماهی قرمز چگونه است؟ در ادامه با آسمونی باشید و نحوه نگهداری ماهی قرمز را ببینید.

ماهی قرمز

نحوه تعویض آب ماهیان قرمز عید

زمانی که آب ماهی‌ها تیره شده و یا می‌بینید که بیشتر ماهی‌ها در فضای بالای سطح آب شنا می‌کنند و حباب‌هایی را در سطح آب ایجاد می‌کنند، بایستی آب ماهی با سرعت و دقت تعویض شود. برای تعویض آب حداقل باید ۱۲ ساعت آب سالمی که ماهی را می خواهیم در آن بریزیم در جایی بگذاریم تا کلر آب به طور کامل از بین برود و با دمای قبلی آب که ماهی قرمز در آن بوده هم دما شود و حتما کنترل نمایید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی قبلی در آن بوده، یکسان باشد یا تفاوت دمایی کمی با هم داشته باشند.


چگونگی غذای ماهی قرمز عید

تمامی موجودات زنده برای زنده ماندن نیاز به غذای مناسب و متنوع دارند. کمبود غذا باعث مرگ و عذاب این ماهیها خواهد بود؛ بنابراین لازم است روزانه حداقل در دو وعده ی صبح و شب، غذا به ماهیها بدهیم. یادتان باشد تنها از یک نوع غذا برای ماهی‌ها استفاده نشود و تنوع غذایی بایستی در غذای این ماهی‌ها رعایت شود، چون نیاز های غذایی ماهیها تنها از یک نوع غذا برطرف نمی شود.
چنانچه ما انسانها نیز برای زنده ماندن از وعده های غذایی مختلف و متنوع در برنامه ی غذایی خود استفاده می کنیم ، بایستی برای ماهی عید نیز علاوه بر غذاهای آماده ی مختلفی که از آکواریوم فروشیها می خریم و بسیار هم ارزان است ، می توان از دل و جگر نپخته و تازه ی گوسفند به مقدار بسیار کم ، یا سفیده ی تخم مرغ آبپز شده هم در بعضی از وعده ها به صورت بسیار ریز و قطعه قطعه شده استفاده کرد. غذاها باید به مقداری ریخته شوند که حدودا در عرض پنج دقیقه خورده شوند. چنانچه ظرف نگهداری کوچک بوده یا شیشه ای نباشد ماهی قرمز دچار بی اشتهایی و سرانجام مرگ خواهد شد. البته می توان در صورت نبود غذای ماهی قرمز از خرده نان نیز استفاده کنیم. اما خرده نان غذایی ناقص بوده و نمی تواند که احتیاجات بدنی ماهی قرمز عید را کاملا برآورده سازد.


نکات مربوط به نگهداری، درمان و پیشگیری از بیماری ماهی قرمز

ـ به جای نگهداری ماهی قرمز در تنگ های کوچک و نامناسب واجب است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسب بزرگ نگهداری شود ، تا ماهی علاوه بر احساس آزادی و راحتی، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهیها فراهم شود. تکرار می کنیم ظرف نگهداری از ماهیها حتما بزرگ بوده و شیشه ای باشد. متاسفانه تنگها و ظرفهایی که امروزه فروش آنها معمول شده است، کار مناسبی نیست و از خرید یا نگهداری ماهی در آن ظرفهای کوچک «زندانها» باید حتما جلوگیری شود.

 

ـ بهترین دما برای زندگی ماهی قرمز حدود 10- 25 درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید فوری و سریع تغییر کند . نگهداری ماهی قرمز در یخچالها و محیط های سرد نیز کاملا اشتباه می باشد و زندگی در محیط سرد زندگی را برایشان سخت تر می‌کند. محل نگهداری آنها نیز باید به گونه ای باشد که تغییر در روز و شب در آن احساس شود.

ـ اگر ماهی قرمز بطور ناگهانی از تاریکی به نور یا برعکس وارد شود یا خاموش و روشن نمودن ناگهانی چراغ باعث این امر شود ماهی قرمز دچار شوک خواهد شد. روشنی و تاریکی باید تدریجی باشد.

ـ در صورت بروز هر گونه علایم بیماری یا ناراحتی در ماهیها ، ماهی بیمار بلافاصله باید از سایر همنوعانش جدا شود. برای جلوگیری از سرایت دیگر ماهیها به بیماری، حتما ماهی مریض، جدا از سایر ماهیها نگهداری شود. نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در آب یک لیتری که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است در خصوص برخی از بیماریها می تواند مفید واقع شود.

ـ با سر و صداهای ناگهانی و ضربات و تکانهای زیاد ممکن است ماهیها سکته نمایند و از بین بروند؛ بدنشان نیز به آفتاب حساس است و با آفتابی که از پنجره می تابد، ممکن است بدن ماهی آسیب دیده و بسوزد.

بنابراین دور از نور خورشید و در محیط کم سر و صدا و کم رفت و آمد نگهداری شود. از ایجاد استرس شدید، با رفتن سریع و ناگهانی به سراغ ماهی یا زدن تلنگر و ضربه به ظرف حتما جلوگیری شود تا ماهی دچار شوک و مرگ نشود. حیوانات اسباب بازی نیستند. چنان چه آنها را به خاطر رسم و رسوم یا بچه ها و یا سرگرمی می خرید حتما از این اقدام خودداری کنید. چنانچه خود ما نیز دوست نداریم مورد آزار قرار گیریم این احساس در تمام موجودات زنده حتی حیوانات مشترک است و آنان نیز بازیچه قرار گرفتن و مورد شکنجه قرار گرفتن را دوست ندارند.

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «همه چیز در مورد ماهی قرمز» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر
: برای دریافت مشاوره درباره همه چیز در مورد ماهی قرمز فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.