زمان مطالعه: 9 دقیقه
لیست فیلم های طنز و کمدی ایرانی؛ فیلم های ایرانی خنده دار

لیست فیلم های طنز و کمدی ایرانی؛ فیلم های ایرانی خنده دار

فیلم ایرانی خنده دار و کمدی دار یک ژانر پرطرفدار در سینمای ایران است که هکدام از ما تقریبا یک بار تماشای فیلم ایرانی خنده داررا تجربه کرده ایم.

در چند سال اخیر کمتر فیلمی در سینمای ایران اکران شده و فروش میلیاردی را تجربه کرده است، بدون اینکه در ژانر کمدی و طنز نبوده باشد. فیلم های کمدی طرفداران بسیار زیادی دارد. آسمونی در این بخش فهرست خنده دار ترین فیلم های ایرانی و همچنین 10 فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران را منتشر می کند. با خنده دار ترین فیلم سینمایی ایرانی همراه ما باشید.

12 فیلم کمدی منتخب سینمای ایران

 • ممل آمریکایی (1354)

پوستر ممل آمریکایی
پوستر ممل آمریکایی

فیلمی به کارگردانی شاپور قریب و با بازی های درخشان و بیاد ماندنی بهروز وثوقی، گوگوش، نادره خیرآبادی و آرمان. قصه فیلم در مورد جوانی بنام ممل است که شدیدا شیفته مهاجرت کردن به آمریکاست اما از آن جا که درآمد و وجهه درستی ندارد و از طریق دزدی قالپاق ماشین ها امرارمعاش می کند نمی تواند ویزای مهاجرت به آمریکا را بدست بیارد و در این کش و قوس با دختری جوان به نقش آفرینی فائقه آتشین آشنا می شود و این آغاز ماجراهایی خنده دار است که گاها مخاطب را روده بر می کند. قصه و فضاسازی های فیلم به قدری درست و بجا اجرا شده است که در لحظات طنز فیلم شما قهقهه سر می دهید و در سکانس های درام و عاطفی با شخصیت های داستان ابراز همدردی می کنید و این ها همه به دلیل کارگردانی درست و بازی های بی نقص گروه بازیگران فیلم است, فیلمی که جز پرفروش ترین فیلم های سینمای پیش از انقلاب هم بود با فروشی نزدیک به 3 میلیون تومان.

 • اجاره نشین ها (1365)

سکانسی از فیلم اجاره نشین ها
سکانسی از فیلم اجاره نشین ها

اجاره نشین ها فیلمی به نویسندگی و کارگردانی اکبر عبدی,رضا رویگری,حمیده خیرآبادی,ایرج راد,فریماه فرجامی و حسین سرشار. اجاره نشین ها پر فروش ترین فیلم سال 65 و تا مدت ها لقب پر فروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران را دارا بود.

 • کلاه قرمزی و پسرخاله (1373)

کلاه قرمزی  و پسر خاله
کلاه قرمزی  و پسر خاله

کلاه قرمزی  و پسر خاله به کارگردانی ایرج طهماسب تنها فیلم  کمدی و طنز این لیست است که در حال و هوای دنیای کودکان ساخته شده بود و عجیب اینکه این فیلم که بازیگران اصلی اش را عروسک ها تشکیل میدادند پر بیننده ترین فیلم سینمایی پس از انقلاب بعد از فیلم عقاب های ساموئل خاچیکیان است. در سال 1373 قیمت هر بلیط سینما 80 تومان بود که رقم فروش کلاه قرمزی و پسر خاله 170 میلیون تومان شد که رقمی شگفت انگیز است. داستان فیلم راجع به عروسکی به نام کلاه قرمزی است که پس از اخراج از مدرسه به دنبال کار می گردد, او که شیفته آقای مجری با بازی ایرج طهماسب است قصد دارد به برنامه آقای مجری راه بیابد که در این راه با همراهی پسر خاله اش با داستان های خنده دار و گاها عاطفی و متاثر کننده ای رو به رو می شود.

 • آدم برفی (1373)

اکبر عبدی در فیلم آدم برفی
اکبر عبدی در فیلم آدم برفی

آدم برفی فیلمی پر حاشیه و پر حرف و حدیث که تا سه  سال پس از ساختش اجازه نمایش نیافت و حتی در زمان اکران هم با حاشیه های مختلفی رو به رو شد چون درگیری ما بین طرفداران و مخالفان فیلم که منجر به سقط جنین زنی باردار هم شد. این فیلم طنز اجتماعی با مایه هایی عاشقانه و دراماتیک پر بود از بازی های خوب و ماندگار. از بازی اکبر عبدی که برای اولین بار در سینمای پس از انقلاب با گریم و آرایش زنانه در دو نقش درنا و عباس خاکپور ظاهر شد گرفته تا داریوش ارجمند و پرویز پرستویی و آزیتا حاجیان و مهدی فتحی و محمد رضا شریفی نیا همه بازی هایی درخشان و ماندگار ارائه دادند. نویسنده و کارگردان اثر داوود میرباقری بود که در این فیلم به واسطه ی نقش و گریم جالب اکبر عبدی صحنه های کمیک و خنده اور کم تدارک ندیده بود.

 • لیلی با من است (1374)

پرویز پرستویی در فیلم لیلی با من است
پرویز پرستویی در فیلم لیلی با من است

شاید به جرات بتوان گفت که کمال تبریزی با ساخت این کمدی جنگی شهامت بالایی از خود نشان داد چرا که تا قبل از لیلی با من است اصلا شاهد شوخی با جنگ و فضای جبهه و رزمنده ها نبودیم و همیشه عادت داشتیم جنگ و فضای ان را ارزشی تر و روحانی ببینیم  و کار بزرگ تبریزی همین بود  که وارد حوزه کمدی جنگی شد. لیلی با من است پراست از شوخی های خنده دار و فضاهای کمدی که همگی به سان تکه های پازل کنار هم به درستی چفت و جور شده اند. فیلمنامه لیلی با من است برنده سیمرغ  بلورین بهترین فیلم نامه از چهاردمین جشنواره فجر هم شد. بد نیست در انتها یادی کنیم از بازی درخشان پرویز پرستویی در نقش صادق مشکینی که داستان فیلم حول محور او و ترسش از جبهه و جنگ  شکل گرفته است. بازی پرستویی به حدی در این نقش و ژانر خوش نقش از اب در آمد که هم ارتقایی چشمگیر به سطح بازی و کارنامه پرستویی داد طوری که پرستویی را بسیاری از نو تعریف کردند و هم تا مدت ها عیار کمدی خوب سنجیده میشد.

 • مارمولک (1382)

پرویز پرستویی در فیلم مارمولک
پرویز پرستویی در فیلم مارمولک

بعد از همکاری موفق کمال تبریزی و پرویز پرستویی در لیلی با من است 8 سال بعد این دو در اثری کما بیش مشابه بازهم فیلمی ماندگار آفریدند. لیلی با من است و مارمولک هر دو فیلم هایی بدیع و تازه در ژانر کمدی و طنز بودند یکی برای اولین بار جنگ و جبهه را دستمایه خود قرار داده بود و دومی روحانیت را. این فیلم هم همانند فیلم های اجاره نشین ها و آدم برفی با حواشی بسیاری همراه بود از تهدید به توقیف شدن و از پرده نمایش پایین کشیدنش تا نسخه کپی و غیر قانونی فیلم که چند روز پس از نمایش از روی پرده برداشته شد. حتی بسیاری اعتقاد داشتند که داستان مارمولک را تبریزی از فیلم ما فرشته نیستیم با بازی رابرت دنیرو و شان پن اقتباس کرده است اما هرچه که بود مارمولک اثری موفق بود که شوخی اش با روحانیت که گاها تنه به تنه هجو میزد بسیار باورپذیر از آب در امد.

 • اخراجی ها 1 (1386)

پوستر فیلم اخراجی ها 1
پوستر فیلم اخراجی ها 1

اولین فیلم سینمایی مسعود ده نمکی پس از دو مستند موفق و انتقادی اش بود که با  داستانی روان و شسته رفته ساخته شد  اخراجیها داستان فیلم در مورد مجید سوزوکی و دوستانش است که  ازبچه های پایین شهر هستند. در پی عاشق شدن مجید سوزوکی پدر دختر که فردی عارف مسلک به نام میرزا است شرط قبول ازدواج را  سر به راه شدن مجید می گذارد.مجید هم تصمیم میگیرد که به جبهه برود و به دنبال او دوستانش هم همراهی اش می کنند و این خود اتفاقات مهیج و طنزی را رقم می زند. شاید داستان اخراجی ها 1 که مربوط به رزمندگانی بود که بصورت تصادفی و ناخواسته در جبهه جنگ حاضر شده بودند چندان بکر و تازه نبود اما به قدری انتخاب بازیگران و بازی های ان ها درست و باور پذیر بود که نه تنها موجب فروش 2میلیاردی فیلم در سال 86 شد بلکه ده نمکی را بر آن داشت تا سه گانه اخراجی ها را بسازد.

 • ورود آقایان ممنوع (1389)

رضا عطاران در فیلم ورود آقایان ممنوع
رضا عطاران در فیلم ورود آقایان ممنوع

در دهه ی 80 بیشتر شاهد ساخت فیلم های کمدی نسبت به هر ژانر دیگری در سینمای مان  بوده ایم. کمدی هایی گاها ضعیف و سخیف که تنها بواسطه ی شوخی های کلامی نه چندان خوش مزه که با مرور زمان همان اندک مایه های خنده اور خود را هم از دست داده اند و میمیک صورت و شکلک در آوردن بازیگران تقریبا ثابت و همیشگی انها. اما در همین بازار اشفته ساخت کمدی های ضعیف و رنگ پریده از دهه هشتاد به بعد گاها کمدی های موقعیت خوبی را هم دیده ایم که نه تنها فروش بالای شان در زمان اکران بلکه نقدهای مثبت و چندین و چند بار پخش شان از شبکه های تلویزیون گواهی است بر موفق و خوش ساخت بودنشان. یکی از این فیلم های کمدی خوش ساخت و درخشان فیلم ورود آقایان ممنوع رامبد جوان است که در سال 89 ساخته شد و در سال 90 اکران شد و فروشی 3 میلیاردی را در تهران تجربه کرد و مجموع فروش آن از 5 میلیارد هم گذشت. و پس از این فیلم بود که رضا عظاران شد پای ثابت کمدی های پرفروش دهه 90 چون نهنگ عنبر1 و 2 و من سالوادور نیستم و کلاشینکف.

 • گشت ارشاد 1 (1390)

پولاد کیمیایی در فیلم گشت ارشاد 1
پولاد کیمیایی در فیلم گشت ارشاد 1

 

فیلم سینمایی گشت ارشاد یکی از بهترین فیلم های کمدی دهه 90 سینمای ایران به شمار می رود. این فیلم در زمان اکران حواشی زیادی داشت و  رسانه‌ها آن را به توهین به مقدسات محکوم کردند. پس از گذشت چند هفته این فیلم کمدی از پرده سینماها پایین کشیده شد.

 • من سالوادور نیستم (1394)

خنده دار ترین فیلم های ایرانی
رضا عطاران در فیلم من سالوادور نیستم 

منوچهر هادی را شاید بتوان پولسازترین کارگردان چند سال اخیر سینمای مان بنامیم چرا که فرقی ندارد فیلم سینمایی ساخته باشد یا سریال برای شبکه خانگی همه موفق و پرفروش از اب در امده اند گویی اینکه او رگ خواب مخاطب را می داند. من سالوادور نیستم جدا از داستان جذابش از دو فاکتور حیاتی برخوردار بود که فروش بالا و نزدیک به 15 میلیاردی اش را توجیه می کند. اولی حضور رضا عطاران به عنوان چهره محبوب مخاطب عام و سینمارو در نقش اول فیلم بود و دومی حضور بازیگر زن برزیلی کارول ویدوتی  در نقش نامزد رضا عطاران در این فیلم بود که با پوشش خاص و رنگ بندی لباس هایش به فیلم جذابیتی دو چندان داده بود. فروش 20 میلیاردی فیلم سینمایی آینه بغل در سال 1396 یعنی یکسال پس از اکران من سالوادور نیستم نشان داد که فروش این فیلم اتفاقی نبود و هادی کارش را خوب بلد است.

 • نهنگ عنبر 2 (1396)

بازیگران فیلم نهنگ عنبر 2
بازیگران فیلم نهنگ عنبر 2

بازهم رضا عطاران و باز هم فروش نجومی یک فیلم. نهنگ عنبر 2 دنباله ای است بر نهنگ عنبر 1 که مورد استقبال فوق العاده ای قرار گرفته بود به کارگردانی و تهیه کنندگی و نویسندگی سامان مقدم که فقط در روز اول اکرانش فروش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی را داشت که رکورد فروش افتتاحیه یک فیلم در تاریخ سینمای ایران است. نهنگ عنبر 2 پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران با فروشی متجاوز از 20 میلیارد تومان است. سامان مقدم پس از ممیزی ها و سانسور هایی که فیلمش دچار آن شد اعلام کرد این فیلمی که به روی پرده رفته است لاشه ی فیلم او است.

 • جهان با من برقص (1398)

بهترین فیلم کمدی دهه 90
بهترین فیلم کمدی دهه 90

 

جهان با من برقص فلمی در ژانر کمدی-درام است که به زیبایی هنر نویسندگی سروش صحت را نشان داده است. این فیلم لحظات مختلف زندگی و غم و شادی را نشان می دهد و هرکدام از شخصیت های آن به خوبی با احساسات مختلف عجین شده اند. جهان با من برقص یکی از کمدی های شاخص سینمای آیران محسوب می شود.

لیست خنده‎دارترین فیلم‎های ایرانی

50 کیلو آلبالو

آ

آبی و رابی

آپارتمان شماره 13

آرزوی بزرگ

آس و پاس (فیلم 1394)

آقای شانس (فیلم 1373)

ا

اجاره‌نشین‌ها

اخلاقتو خوب کن

ازدواج در وقت اضافه

استخوونای بابام

اکسیدان (فیلم)

اگه می‌تونی منو بگیر (فیلم 1385)

ب

بارکد (فیلم)

بازگشت لوک‌خوش‌شانس

برج آرام

پ

پا تو کفش من نکن (فیلم 1395)

پاک‌باخته

پسر آدم، دختر حوا

پوپک و مش ماشاالله

ت

تحفه هند (فیلم 1373)

تحفه‌ها

تگزاس (فیلم 1396)

تنبل قهرمان

تو و من (فیلم 1391)

توکیو بدون توقف

ث

ثبت با سند برابر است

ج

جابه‌جا (فیلم)

جایزه (فیلم)

جنجال بزرگ

جنگجوی پیروز

جیب‌برها به بهشت نمی‌روند

چ

چارچنگولی

چشمک (فیلم)

چند می‌گیری گریه کنی

چهارشنبه عزیز

ح

حاجی واشنگتن (فیلم)

خ

خالتور (فیلم)

خاله قورباغه و آقا پسر

خروس جنگی (فیلم 1386)

خوابم می‌آد

خوب، بد، جلف

خوک (فیلم 1396)

د

دایره زنگی (فیلم)

دشمن زن (فیلم 1396)

دلاوران کوچه دلگشا

ر

رؤیای نیمه‌شب تابستان

رد کارپت

روز باشکوه

س

ساعت 5 عصر

سفر بخیر

سن پطرزبورگ (فیلم)

سیرک بزرگ

سیسیلی‌ها

ش

شاباش (فیلم)

شب قوزی

شیش و بش

ص

صمد آرتیست می‌شود

صمد به مدرسه می‌رود

صمد خوشبخت می‌شود

صمد در راه اژدها

صمد دربه‌در می‌شود

صمد و سامی، لیلا و لیلی

صمد و فولادزره دیو

صمد و قالیچه حضرت سلیمان

ط

طبقه هساث

ع

عروسک (فیلم)

عشق فیلم

ق

قاعده بازی (فیلم 1385)

ف

فیلم‌های اخراجی‌ها‏ (4 ص)

ک

کالسکه (فیلم)

کفش‌های جیرجیرک‌دار

کلاه‌قرمزی و پسرخاله

گ

گذر موقت (فیلم 1394)

گراند سینما

گشت 2

گینس (فیلم)

ل

لباسی برای عروسی

لعنتی خنده‌دار

لیلی با من است

م

مارمولک (فیلم)

مأموریت (فیلم 1365)

مأموریت آقای شادی

مجسمه (فیلم)

مدرسه پیرمردها

مرد آفتابی

مرد عوضی (فیلم 1376)

مردی که موش شد

مصادره (فیلم)

مظفر (فیلم)

معادله (فیلم)

مکس

من سالوادور نیستم

من و شارمین

مومیایی 3

مهمان مامان

ن

نان، عشق و موتور 1000

نهنگ عنبر 2: سلکشن رؤیا

و

ورود آقایان ممنوع

ه

همیشه پای یک زن در میان است

ی

یکی برای همه

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «لیست فیلم های طنز و کمدی ایرانی؛ فیلم های ایرانی خنده دار» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.