زمان مطالعه: 9 دقیقه
اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بازیکنان مشهور فوتبال جهان

اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بازیکنان مشهور فوتبال جهان

به گزارش ورزشی آسمونی ، اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، بلایی خانمان سوز و فراگیر در سراسر جهان است . برخی از...
اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بازیکنان مشهور فوتبال جهان
اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بازیکنان مشهور فوتبال جهان

به گزارش ورزشی آسمونی ، اعتیاد به مواد مخدر و الکل ، بلایی خانمان سوز و فراگیر در سراسر جهان است . برخی از پزشکان و درمان گران اعتیاد ، ورزش را یکی از بهترین روش های ترک مواد مخدر می دانند ، اما اگر ورزشکاران به مصرف الکل و مواد مخدر اعتیاد پیدا کنند چه اتفاقی رخ می دهد ؟ با ما همراه باشید تا چند تن از فوتبالیست هایی که مضنون به مصرف مواد مخدر و الکل بودند را بشناسیم .

گارینشا - اعتیاد به الکل
گارینشا - اعتیاد به الکل

گارینشا - اعتیاد به الکل

گارینشا

مانوئل فرانسیسکو دوس سانتوس ، ملقب به گارینشا ( Garrincha ) ، یکی از بهترین وینگر های راست تیم ملی برزیل به شمار می آمد . وی که در دوران نوزادی بدلیل ناتوانی های جسمی ، فکر میشد که نمی تواند در آینده راه برود . ستون فقرات او شکل گیری مناسبی نداشت، به علاوه پاهایش نیز می‌لنگید. پای چپ او 6 سانتیمتر کوتاه‌تر از پای راستش بود. بعدها نیز نتوانست خواندن و نوشتن بیاموزد اما در زمین فوتبال بسیار توانمند بازی می کرد و یکی از بهترین و تکنیکی ترین بازیکنان دنیا به حساب می آید ، همین بس که تیم ملی برزیل در زمان حضور هم زمان پله و گارینشا ، هیچ وقت متحمل شکست نشد ، اما حیف که بدلیل اعتیاد به الکل و رابطه های گوناگون با جنس مخالف ، در سن 49 سالگی بدلیل بیماری سیروز کبدی چشم از چهان فرو بست .

جرج بست - اعتیاد شدید به الکل
جرج بست - اعتیاد شدید به الکل

جرج بست - اعتیاد شدید به الکل

جورج بست

بهترین بازیکن تاریخ ایرلند شمالی نیز معتاد به مصرف بیش از اندازه الکل و رابطه های خارج از عرف جنسی بود . جورج بست در زمان حضورش در تیم منچستر یونایتد ، موفقیت های بسیار زیادی را با این تیم کسب کرد و در سال 1968 همراه این تیم موفق به کسب لیگ قهرمانان اروپا و در ادامه توپ طلای همان سال نیز شد . اعتیاد بیمارستان بستری شد . جورج بست در آخرین روز های زندگی اش در بیمارستان خطاب به خبرنگاران حاضر چنین گفت :

همانند من نمیرید ( بدلیل مصرف زیاد الکل )

جورج بست در نهایت در تاریخ 25 نوامبر همان سال در سن 59 سالگی از دنیا رفت .  

پل گسکوین - اعتیاد به الکل
پل گسکوین - اعتیاد به الکل

پل گسکوین - اعتیاد به الکل

پل گسکوین

یکی از بهترین بازیکنان تاریخ کشور انگلیس ، پل گسکوین بود که بدلیل موفقیت بسیار بالای این بازیکن و بازی های چشم نوازش در جام جهانی 1990 ،علارغم مصدومیت شدیدش از ناحیه زانو در فینال FA کاپ در سال 1991 ، تیم لاتزیو حاضر شد با پرداخت مبلغ بسیار زیاد وی را از تیم تاتنهام به خدمت بگیرد . در عوض بازی های بسیار چشم نواز این بازیکن ، مشکلات زندگی شخصی اش کاملا در عملکرد وی در فوتبال تاثیر بسزایی گذاشت . گسکوین بعد از جدایی از لاتیو و پیوستن به تیم رنجرز اسکاتلند در سال 1995 ، زندگی فوتبالی اش تحت تاثیر مصرف افسارگسیخته او از مشروبات الکلی قرار گرفت . وی در سال 1996 در رقابت های یورو به همراه تیم انگلیس راهی مسابقات شد اما از همان بازی ابتدایی علارغم نمایش بسیار فوق العاده اش ، جنجال های متفاوتی بدلیل مصرف الکل پیرامونش را فرا گرفت . وی همچنین در سال 1998 بدلیل ناتوانی در کم کردن مصرف الکل از تیم ملی انگلیس کنار گذاشته شد و همین موضوع باعث شد تا دوران فوتبالی وی در بالاترین سطح ممکن به اتمام برسد و در نهایت در سن 34 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد .

آدریان موتو - اعتیاد به مواد مخدر
آدریان موتو - اعتیاد به مواد مخدر

آدریان موتو - اعتیاد به مواد مخدر

آدرین موتو

بازیکن رمانیایی باشگاه دینامو بوخارست که در سی و سه بازی برای این تیم موفق شد 22 گل را برای تیمش به ثمر برساند که موجب انتقال وی به تیم اینتر میلان در ادامه شد . اما در ادامه به پارما ملحق شد و موفق شد در 32 بازی برای تیمش 18 گل به ثمر برساند تا در نهایت در سال 2003 میلادی با مبلغ 16 میلیون یورو راهی تیم چلسی آبراموویچ شود . وی در اولین سال حضورش در چلسی عملکرد بسیار خوبی را از خود به جای گذاشت اما با روی کار آمدن خوزه مورینیو ، بدلیل مثبت اعلام شدن تست اعتیاد این بازیکن از محبوبیتش کاسته شد . وی در ادامه بدلیل اعتراف کردن به بازی در حین مصرف مواد مخدر از باشگاه چلسی اخراج شد و راهی تیم یوونتوس شد اما در سال 2006 بدلیل رسوایی کالچوپولی تیم یوونتوس ، این بازیکن راهی تیم فیورنتینا شد . مصرف کوکائین برای موتو رضایت بخش نبود و در سال 2010 به دلیل مصرف مواد محرک غیرقانونی در ایتالیا دستگیر شد و به مدت شش ماه از میادین فوتبال به دور ماند .

مارک بوسنیچ - اعتیاد به کوکائین
مارک بوسنیچ - اعتیاد به کوکائین

مارک بوسنیچ - اعتیاد به کوکائین

مارک بوسنیچ

باشگاه منچستریونایتد در طی ادوار مختلف ، دروازه بانانی بسیار عالی را ترکیب خود داشته است . از پیتر اشمایکل گرفته تا ادوین فن در سار و اکنون داوید دخیا . اما هیچ یک از این دروازه بانان به اندازه مارک بوسنیچ که تنها چند بازی در اختیار شیاطین سرخ بود ، جنجال به پا نکرد . مارک بوسنیچ در لیگ برتر انگلستان در میانه های 1990 نامی برای خود دست و پا کرده بود . علارغم جنجال های مداومی که داشت این دروازه بان در تیم استون ویلا نمایشی بسیار درخشان داشت و یک پنالتی گیر کاملا ماهر بود . وی در سال 1999 راهی تیم منچستر یونایتد شد و به نظر می رسید که جانشین بر حق پیتر اشمایکل در این تیم باشد . وی در فصل 1999 تا 2000 در درون دروازه تیم منچستر یونایتد قرار گرفت و نمایشی قابل قبول از خود نشان داد و در نهایت تیم منچستریونایتد موفق به کسب عنوان لیگ شد . وی در ادامه در سال 2001 راهی تیم چلسی شد و نمایشی بسیار عالی از خود نشان داد ، اما مشکلات آمادگی بدنی وی باعث شد تا سال فصل 2001- 2002 از حضور در تیم محروم باشد و سپس نیز دلیل مثبت اعلام شدن تست مصرف مواد مخدر از جنس کوکائین باعث شد تا نه ماه از حضور در تیم چلسی محروم بماند . وی در ادامه مصرف کوکائین را به حدی ادامه داد که کاملا معتاد گشت به نحوی که در هر هفته برای خرید کوکائین پنج هزار یورو خرج می کرد .

ادگار داویدس - وجود ناندرلون و مضنون به اعتیاد
ادگار داویدس - وجود ناندرلون و مضنون به اعتیاد

ادگار داویدس - وجود ناندرلون و مضنون به اعتیاد

ادگار داویدس

یکی از برترین بازیکنان کشور هلند و تیم یوونتوس . ادگار داویدس خستگی ناپذیر ، یک بازی گردان فوق العاده در میانه زمین بود و می توانست با پاس ها و تکنیک خود ، دفاع حریف را به مشکل انداخته و کار را برای هم تیمی های خود راحت کند . داویدس در زمن حضور در آژاکس و یوونتوس موفق شد به ترتیب سه عنوان لیگ اردیویزه و سه عنوان سری آ و یک لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند . داویدس در سال 2001 مورد آزمایش قرار گرفت و جواب آزمایشش مثبت اعلام شد و بدلیل وجود ناندرولون در آزمایشش دوباره مورد آزمایش قرار گرفت که بار دیگر نیز جواب آن آزمایش مثبت اعلام شد . داویدس به دلیل این تست می توانست تا دو سال از حضور در میادین فوتبال تعلیق شود ما در نهایت تنها 4 ماه کنار گذاشته شد . وی در ادامه در تیم هایی نظیر بارسلونا ، اینتر ، تاتنهام و کریستال پلاس و بارنت بازی کرد و در نهایت بازنشسته شد .

کولو توره - مضنون اعتیاد
کولو توره - مضنون اعتیاد

کولو توره - مضنون اعتیاد

کولو توره

مدافع سابق تیم های آرسنال ، منچسترسیتی و لیورپول ، کولو توره در سال 2001 در تست اعتیاد به مواد مخدر شکست خورد و به عنوان اولین بازیکن در لیگ برتر انگلیس که بعد از هفت سال تست اعتیادش مثبت اعلام میشود ، تبدلی شد . کولو توره اما در ادامه توسط آژانس جهانی مبارزه دوپینگ مورد تست قرار گرفت و آنها در تست وی ماده ای مشخص را پیدا کردند که در ادامه این بازیکن ساحل عاجی اعلام کرد که بدلیل مصرف قرص های لاغری همسرش در اوره بدنش وجود دارد . این سازمان نیز حرف او را پذیرفت اما بدلیل این که مواد دیگری نیز در اوره بدنش یافت شده بود وی را به مدت شش ماه از میادین فوتبال به دور نگه داشت .

مارادونا - اعتیاد به کوکائین
مارادونا - اعتیاد به کوکائین

مارادونا - اعتیاد به کوکائین

مارادونا

اگر تا کنون بتوانیم نام چند بازیکن را به عنوان بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال نام ببریم . مطمئنا دیگو مارادونا در بین سه گزینه اول این لیست به چشم خواهد خورد . خداوند شهر ناپل ، که برای پیوستن این بازیکن به این تیم ، خرج های زیادی انجام شد و در عوض نیز مورد مقبولیت تام ناپل قرار گرفت . مارادونا به همراه تیم ناپولی موفق به کسب دو عنوان قهرمانی در سری آ ایتالیا و جام یوفا به همراه این تیم شد . اما شهر ناپل جزو یکی از مناطق پایین نشین کشور ایتالیا به حساب می آمد و مصرف مواد مخدر در این شهر امری طبیعی بود . مارادونا نیز که از زمان حضور در بارسلونا در تاریخ 1983 به مصرف کوکائین روی آورده بود ، در ناپل نیز به مصرف خود ادامه داد ، اما این اعتیاد مانع از بازیگری فوق العاده وی در این تیم نشد . اما مشکلات عدیده وی از دهه 1990 به بعد آغاز شد و تستی که در تاریخ 1991 از وی گرفته شد ، موجب شد تا او به مدت 15 ماه از میادین فوتبال به دور باشد و از تیم ناپولی جدا شود . در جام جهانی 1994 نیز ، بعد از انجام بازی برای تیم ملی آرژانتین ، دوباره از وی تست اعتیاد به عمل آمد و بار دیگر جواب آن مثبت اعلام شد تا از تیم ملی نیز نامش خط بخورد . حال حاضر نیز کاملا اثرات سوء مصرف مواد مخدر در شیوه زندگی وی کامل بر همگان مشخص است . یاپ استام یاپ استام ، باشگاه منچستر یونایتد را تحت شرایطی بسیار نا مطلوب در سال 2001 ترک کرد و تنها یک هفته بعد پاسخ آزمایشش در زمینه مصرف مواد مخدر مثبت اعلام شد . مدافعی بسیار سریع و قدرتمند که یکی از نام آوران خط دفاعی در زمان خودش بود و موفق شده بود در تیم های آیندهوون ، منچستر یونایتد ، لاتزیو ، آث میلان و آژاکس عناوین قهرمانی کسب کند . وی در ادامه اعتراضات خود را مبنی بر بی گناهی ابراز کرد اما به مدت 5 ماه در سال 2002 از فوتبال کنار گذاشته شد . در ادامه اعتراضات وی تا حدودی پاسخ داد و محرومیت وی از 5 ماه به 4 ماه کاهش یافت .

آدریانو - اعتیاد به الکل
آدریانو - اعتیاد به الکل

آدریانو - اعتیاد به الکل

آدریانو

آدریانو که در زمان فوتبالی اش برای باشگاه اینتر میلان به لقب امپراطور معروف بود را می توان به عنوان اصلی ترین قربانی اعتیاد به الکل از وی یاد کرد . وی که در دوران کودکی در فاولا واقع در ریو دو ژانیرو زندگی می کرد . شهر ریو و به خصوص فاولا بدلیل وجود مردم زاغه نشین و گروه های خراب کار و گاگنستری ، روی عملکرد این ستاره قدیمی فوتبال تاثیر بسیار زیادی گذاشته بود . آدریانو که در طول سال های بازیگری اش برای تیم اینتر میلان و تیم ملی برزیل بازی های بیاد ماندنی از خود به نمایش گذاشته بود و همه او را رونالدو نازاریو جدید می خواندند ، ناگهان از سلطنت ساقط شد . یک تلفن کافی بود تا آدریانو به پایین ترین درجات فوتبالی باز گردد ، تلفنی که کاش هیچ وقت رخ نمیداد ، تلفنی که خبر مرگ پدرش را برای او آورده بود . خاویر زانتی در خصوص این اتفاق گفت :

آدریانو در حالی که گریه می کرد تلفن را قطع کرد و داد زد این غیر ممکن است . بعد از تماس تلفنی بود که دیگر آدریانو ، آن آدریانو سابق نبود . ما به عنوان دوستانش هر کاری کردیم نتوانستیم از افسردگی نجاتش دهیم .

آدریانو بعد از دریافت تماس تلفنی به افسردگی شدیدی دچار شد و مصرف الکل وی از همان تاریخ به شدت شروع شروع شد . خود آدریانو در این مورد می گوید :

تنها می دانم که چقدر زجر کشیده ام . مرگ پدرم خلعی بسیار عظیم را در زندگی ام ایجاد کرد . احساس تنهایی می کردم و هنگامی که فوت کرد کاملا از اطرافیانم جدا شده بودم . در ایتالیا بسیار ناراحت و افسرده شده بودم و همان زمان بود که مصرف الکل را آغاز کردم . من تنها زمانی احساس رضایت داشتم که مست می شدم . هر چیزی که در مقابلم بود را می نوشیدم . حتی نمی دانستم چگونه مستی خودم را قایم کنم . گاهی با همان حالت مستی راهی تمرینات می شد .

در ادامه آدریانو راهی فلامینگو شد و کمی موفق شد دوران اوج خود را برگرداند ، اما دوران فوتبالی او با بازگشت به آ اس رم موجب ناکامی بزرگ شد و وی نتوانست همانند گذشته نمایشی خیره کننده از خود به نمایش بگذارد .

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی در بازیکنان مشهور فوتبال جهان» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.